3 kenar mahalle çocuğu Wadhwana kuş sayımı için ip attı | Vadodara haberleri

SinemT

Member
3 kenar mahalle çocuğu Wadhwana kuş sayımı için ip attı | Vadodara haberleri

VADODARA: Yaklaşık dört yıl öncesine kadar, onun ilginç şeyler listesinde kuşlar yoktu. Ancak bugün Harshil Vankar, 120’den fazla kuş türünü kolayca tanımlayabilir. Orman Dairesi tarafından yapılacak resmi kuş sayımının bir parçası olmaya hazırlanıyor. Wadhvana Cuma günü Lake, Bhayli’nin 12 yaşındaki sakini tam anlamıyla yüksekten uçuyor.
“Resmi nüfus sayımının bir parçası olma fırsatı beni çok heyecanlandırıyor. Bright School’dan 6. sınıf öğrencisi Harshil, TOI’ye ilk kez böyle bir faaliyete dahil oluyorum ve elimden gelenin en iyisini yapacağım” dedi.
Bhayli’nin varoşlarından iki çocuk daha — Nandan Vankar ve Manan Makwana – bu yılki kuş sayımının bir parçası olacak. Ramsar sahasında ilk kez dezavantajlı geçmişe sahip çocuklar resmi bir nüfus sayımına dahil ediliyor.
Sayım ekibinin diğer eğitimli üyeleri gibi Vankar da gördüğü kuş türlerini sadece teşhis etmekle kalmayacak, sayacak. Bir şoförün oğlu olan Harshil, Bhayli’de bir gölün kenarında kaldı ve kuşlarla ilk kez dört yıl önce şehirde çevre eğitimi veren Hitarth Pandya’nın desteğiyle gölün temizlenmesi kampanyasına katıldığında karşılaştı.
“Yakınımızdaki bir gölü temizlerken doğaya, özellikle de kuşlara ilgi duymaya başladım. 10. sınıf öğrencisi Nandani, nüfus sayımının bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım” dedi. Sri Pragati Vidyalayadedim.
İlk başta kuşları gözlemlemekten sıkıldığını, ancak kısa süre sonra bundan zevk almaya başladığını söyleyen bir hizmetçinin kızı, kuşlar hakkında kitaplar okumaya başladığını ve ayrıca isimlerini internetten aradığını söyledi. “Bu deneyim bana çok şey öğretecek. Kuşların görünüşlerini işaretledim ve türlerini günlüğüme not ettim” dedi.
“Bu çocukların her birinin kuşlar hakkında muazzam bir bilgisi var ve bu yüzden onları nüfus sayımına dahil etmeye karar verdik. Bu tür girişimler, gençler arasında çevre ve önemi konusunda farkındalığın yaygınlaşmasına yardımcı oluyor” dedi. Raviraj Rathodtümen orman bekçisi (DFO), Vadodara.