3 lakh öğrencinin Gujarat’ta okul öncesi eğitimini tekrar etmesi gerekebilir | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
3 lakh öğrencinin Gujarat’ta okul öncesi eğitimini tekrar etmesi gerekebilir | Ahmedabad HaberleriAHMEDABAD: Gujarat hükümeti, 1. Sınıf giriş için altı yıllık kabul yaşı kriterini katı bir şekilde uygulamaya hazırlanırken, Eğitim hakkı (RTE) Yasası, 2023-24 akademik yılından itibaren, tahmini üç yüz bin öğrencinin okul öncesi eğitimi tekrarlayacağını düzenler. Ebeveynler, 1 Haziran 2023’te birkaç gün veya ay içinde altı yaşını doldurmayacak çocuklar için muafiyet talep ederek büyük şehirlerdeki İlçe Eğitim Görevlilerini (DEO’lar) protesto etti. Ancak yetkililer, yaş kriterlerinin 2023’ten itibaren katı bir şekilde uygulanacağını söyledi.
Dışişleri Bakanı, “Yaklaşık üç yüz bin öğrencinin, 1. Sınıfa girebilmek için altı yıl beklerken okul öncesi eğitimi tekrarlayabileceği tahmin ediliyor” dedi. Vincent Rao.
Okul öncesi eğitim devlet tarafından düzenlenmediğinden, okul öncesi ve okul öncesi öğrencilerinin kabulünde herhangi bir yaş sınırı uygulanmadığını belirtmek gerekir. Öğrencilerin iki buçuk yaşından itibaren anaokullarına kabul edildiği sayısız vaka vardır; bu da nihayet düzenli hale getirilecek.
Ancak birçok ebeveyn bu kuralı kabul etmekte zorlanırlar. Bu ayın başlarında, Gujarat yüksek mahkemesi, Vadodara’dan ebeveynlerin çocuklarını 2023’te 1. sınıfa kabul etmesi için özel bir okula yönlendirme talebiyle yaptığı dilekçeyi reddetti.
Okul, çocuğun gelecek öğretim yılında 1. sınıfa erişimini engellemek için yeni asgari yaş kriterini gösterdi. Ebeveynler, çocuğu anaokuluna kabul ederken, 2023 yılında çocuğun ilkokula kabul edileceğine dair kendilerine söz verildiğinden şikayet etti. Ahmedabad’da üç ila beş ebeveyn okulun kapısını çalar. DEO Her gün ofiste biraz rahatlama umuduyla ama boşuna. Geçenlerde bir ebeveyn, yaş kriterlerinin yalnızca iki gün altında olduğu için 3 Haziran 2017’de doğan çocukları için muafiyet talep etmek üzere DEO ofisine başvurdu. Ancak, ebeveyn hayal kırıklığına uğramak zorunda kaldı.
“Yaş kriteri 2023’te uygulanacak ve veliler veya okullar için herhangi bir gevşeme olmayacak. Bölümleri 1 Haziran 2023’te altı yaşına girmeye günler veya aylar kalan velilerden çok sayıda yanıt alıyoruz, ancak hiçbir feragat edilemez. verildi” dedi Ahmedabad şehri DEO RM Chaudhary.