5 Mdm Programında Edu Bölümünden ₹ 7,5 Liranın Zimmete Geçirilmesi Nedeniyle Kaydedildi | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod
Prayagraj: öğle yemeğinin bölge koordinatörü dahil beş kişi (MDM) ve iki eski bilgisayar operatörü, Kaushambi’de ‘var olmayan’ aşçıların maaşlarını yakın akrabalarının hesaplarına aktararak eğitim departmanından 7.50 lakh Rs’yi zimmete geçirmekle suçlandı.
Temel shiksha akhikari (BSA) Kaushambi, Prakash Singh bir FIR başvurusunda bulundu. Manjhanpur beş kişiye karşı polis karakolu – Pankaj Kumar (Bölge Koordinatörü MDM), Vinay Kumar Gupta (Sarsava bloğundaki eski bilgisayar operatörü), Raj Kumar Chaurasia (eski bilgisayar operatörü ve Mooratganj’dan sorumlu MDM), Neeraj Jaiswal (bilgisayar operatörü MDM Manjhanpur) ve Mohd Nashid (lise öğretmeni, Pindara) 420 (hile ve sahtekârlık) bölümleri altında ), 467 (sahtecilik), 468 (sahtecilik ve aldatma), 471 (para kazanmak için dolandırıcılık), ve 120 B (suç amaçlı komplo) IPC eğitim departmanından zimmete para geçirme suçlamasıyla.
BSA, TOI’ye şunları söyledi: “MDM kapsamındaki ilköğretim/yüksek ilkokullarda aşçı istihdam edilmemesine veya istihdam edilmemesine rağmen, sanık parayı yakın akrabalarının en az 45 hesabına havale etmiştir.”
Bunların 3’ü sözleşmeli, 2’si ise taşeron işçi” dedi. Konu, eğitim departmanı yetkililerinin ilkokulda olmayan aşçılara yapılan ödemelerle ilgili bir şikayet alması ve olayla ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmesi üzerine ortaya çıktı.
BSA, bu sanıkların en az 45 yakın akrabasının hesabına var olmayan aşçılar adına birkaç ay içinde ödeme yapıldığını söyledi. Soruşturma raporunda ayrıca ilk yanlış ödemenin geçen yıl Ekim ayında yapıldığı ve şikayetlerin çoğunun Kaushambi ilçesindeki Sarsawa bloğundan geldiği tespit edildi.
FIR’ın ardından Eğitim Bakanlığı yetkilileri, beş sanık da dahil olmak üzere yedi kişinin hizmetine son verdi. Bu arada BSA da paranın yatırıldığı hesapların dondurulması için ilgili makamlara yazı yazdı.
Bu arada Kaushambi bölge yetkilileri de, ödemelerin sanıkların yakın akrabalarının onaylarından sonra hesaplarına aktarıldığını kabul ettikten sonra tarayıcı altında khand shiksha akhikari (KSA) rolünü üstlendi.