8 Veda Okulu Takdir Ediyor, Öğrenciler Yüksek Öğrenime Hak Kazanıyor | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

Prayagraj: Şehrin sekiz geleneksel Veda okulu, Maharishi Sandipani Ulusal Ved Vidya Pratishthan, Ujjain, Madhya Pradesh’ten takdir aldı.
Tanınma, bu Gurukul tarzı okulların öğrencilerinin rekabetçi sınavlara katılmalarının ve yüksek öğretim kurumlarına girmelerinin yolunu açar.
Pratishthan, Birlik Eğitim Bakanlığı’na bağlı özerk bir organdır ve Ved Pathshalas’ı kurarak ve destekleyerek Vedik çalışmaların korunması, korunması ve geliştirilmesi için kurulmuştur.
Devlet eğitim yetkililerine göre, bu okulların öğrencilerine diğer konuların yanı sıra Vedalar da öğretiliyor. Yetkililer, Vedabhushan (lise eşdeğeri) ve Vedavibhushan (orta eşdeğer) sertifikaları alacaklarını da sözlerine ekledi.
Şu anda, Prayagraj’daki 42 Sanskrit okulu, Uttar Pradesh’teki Orta Sanskrit Eğitim Kurulu’na zaten bağlı. Ancak ilçedeki bu tür sekiz okul akredite edilmedi. Öğrencilerinin yalnızca ibadet ve dini ritüelleri denetlemek için pozisyon alma seçeneği vardı. Şimdi en son gelişme, kolejlerde yer bulmalarına yardımcı olacak.
Tanınmış Sanskritçe akademisyen ve Shri Hanumath Sanskrit Uchchtar Madhyamik Vidyalaya, Rambagh, Shiv Om Sharan Mishra’nın yöneticisi, Birlik Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl Ved Sanskritçe Parishad’ı kurarken Baba Ramdev’in Patanjali Yoga Enstitüsü ve Maharishi Sandipani Ulusal Ved’e eşit takdir verdiğini söyledi. Vidya Pratishthan. Braj Mohan Pandey, “Maharishi Sandipani Ulusal Ved Vidya Pratishthan’ın merkez tarafından tanınması, merkeze bağlı sekiz Ved Vidyalaya’nın tümünden öğrencilerin yüksek öğrenime devam edebilecekleri ve bu tür diğer akademik kurumlardaki meslektaşları gibi rekabetçi sınavlara girebilecekleri anlamına geliyor” dedi. , Swami Narottaman ve Giri Ved Vidyalaya Parmanand Ashram Direktörü Jhunsi.
Tanınmış diğer yedi Vedik okul şunlardır: Jhunsi’de Vishnu Mahadev Ved Pathshala’nın yanı sıra Bharti Teerth Ved Pathshala Ved Bhavan Alopibagh, Maharshi Bhardwaj Ved Vidyalaya, Kesar Bhawan, Jhunsi’de Radhakrishna Ved Vidyalaya, Shringverpur’da Ved Vidyalaya, Gyanpur’da Ved Vidyalaya ve Ved Vidyalaya, Prayagraj’daki Shivkuti mevkiinde.