‘aile içi şiddet covid öncesi seviyelerden daha yüksek’ | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
‘aile içi şiddet covid öncesi seviyelerden daha yüksek’ | Ahmedabad HaberleriAhmedabad: 17 yaşındaki bir kız, az önce gezinti yolunda bir güvenlik görevlisi tarafından görüldü. Sabarmati nehri kıyısı geçen hafta nehre atlamaya çalışırken bir video kaydederken.
Kurtarıldı ve gönüllülerden oluşan bir ekip yola çıktı Abhayam 181 kadın yardım hattı arandı.
“Onu sorguladığımızda, erkek arkadaşının diğer ilişkilerini öğrenince şok olduğunu ve yaşamak istemediğini söyledi. Ailesi olay yerine çağrıldığında, onun ilişkisi ve intihar girişimi hakkında hiçbir fikirleri olmadığını itiraf ettiler” dedi.
2022’de Abhayam 181 yardım hattına yapılan aramaların analizi, yardım hattını en çok kadınların veya yakınlarının aile içi şiddete karşı yardım istemek için aradığını gösterdi. Abhayam yetkilileri, vaka sayısının 2018-2020’de ortalama 60.000’den 2021’de 79.675’e ve 2022’de 87.732’ye keskin bir şekilde yükselerek saatte 10 çağrıya karşılık geldiğini söyledi.
“Karantina ve Covid döneminde aile içi şiddetin artmasının nedeni, eşin neredeyse sürekli yanında olması, stres ve mali sorunlarla birleşmesiydi. Ancak eğilim 2022’de bile devam etti. Üst düzey bir yardım hattı yetkilisi, tetikleyiciler evlilikteki anlaşmazlıklardan kayınpederlerle anlaşmazlıklara ve alkol tüketimine kadar uzanıyordu” dedi.
Sejal DandKırsal ve aşiret kadınlarıyla çalışan ANANDI STK’nın yöneticisi , geçen yıl aile içi şiddet vakalarının sadece sayısında değil, şiddetinde de artış gördüklerini söyledi. “Bir vakada, 10 ve 14 yaşlarındaki iki çocuk annesi, tekrarlanan şiddetten sonra evden kaçtı. Aile mahkemelerinde biriken davalara rağmen sığınma evlerinin, rehabilitasyon veya danışmanlık merkezlerinin sayısında önemli bir artış görmüyoruz” dedi.