Antrenör Bard Číhal, Eagles’a yapılan alışılmadık yardım hakkında “Emekliliğimi çeşitlendireceğim” diyor

AMate

Global Mod
Global Mod
Svatopluk Číhal, on yıl boyunca koçluk tekliflerini sabırla reddetti. Bu, hokey dünyasındaki son deneyiminin 2012/13 sezonunda KHL’de Slovan Bratislava’nın asistanlığı olduğunu sanıyordu.

“Belli bir yaştaydım ve artık yeter noktasına gelmiştim. Ayrıca KHL’nin seviyesi ve kalitesi beni o kadar yordu ki devam edecek gücü bulamayabilirim” dedi geçenlerde.

Ancak yetmiş beş yaşındayken beklenmedik bir şekilde buza geri döndü. İlginç bir şekilde, Číhal, bir antrenör mesleğiyle hem ilgili hem de alakasız bir meydan okumanın ilgisini çekti: koçluk ozanı, gerekli koçluğun sahibi olarak maçtan dakikalar önce maça imza atarak birinci lig Eagles’a yardım etmek için Znojmo’ya gidiyor. baş antrenör Jiří Beroun’un sahip olmadığı lisans. Daha sonra santrale çıkıp maçı izliyor.

Kartallara yardım etti
Bahçıvan

Znojmo, birinci lige döndükten sonra ilk galibiyetini, ekstra lig Kometa Brno’nun yerine Eagles’a gelen defans oyuncusu Jan Zahradníček’in yardımıyla Zlín’e karşı oynadığı maçta elde etti. Znojmo’daki daha sonraki çalışmaları tartışılmaya devam edecek. Koç Jiří Beroun, “Yardımını gerçekten takdir ediyorum, iyi bir maç çıkardı” dedi.

“İkinci ligden en son geçen yıl birisi aradı ama ben tam zamanlı antrenman yapmak istemedim. Znojmo’da bunu beğendim. Antrenmana gitmek zorunda değilim, sadece maçlar için. Kendi kendime eğer sağlıklı bir şekilde yapabilirsem tamamlayacağımı, atmosferi yakından yaşamak istediğimi söyledim. Emeklilik süremi kısaltacağım” diye anlatıyor Číhal, kariyerinin sonunda onu bu alışılmadık kalışa çeken şey.

Prömiyeri Çarşamba günü, Znojmo nad Zlín’e karşı kazandığı zaferdeydi. Birinci ligde 3. tur zaten oynanıyordu ancak Číhal daha önce oynayamadı; müsabaka başladığında tatildeydi. A lisanslı ilk iki turda Orl altyapı takımından Rudolf Cakl atladı.

“Maçın yönetimi Jirko Beroun’a kalmış. A antrenörlük lisansı sahibinin imza yükümlülüğünü yerine getireceğim, bunda başka bir şey yok. Jirka işini orada yapıyor ve gayet iyi yapıyor, sonuçtan benim hiçbir payım yok. Ayrıca çocuklar Zlín’e karşı o kadar iyi oynadılar ki gözlemlerim çok fazla olmazdı. Taraftarlar da mükemmeldi ve yedek kulübesinde durup kazandığınız zaman, bundan her zaman hoşlanırsınız”, diye yorumluyor Číhal ilk çıkışında.

Maç onu ayağa kaldırdı

Znojmo hokey kurallarına uyarken kendisini zor durumda bulmasaydı, Číhal’in maçına bizzat gidip gitmeyeceğini tahmin etmek zor. Peki ona koçluk mu yapacaksın? Bu kesinlikle söz konusu olamaz. Bir yandan tam zamanlı bir işle ilgilenmiyordu, diğer yandan Beroun, uluslararası EBEL’deki günlerinden bu yana Orly’yi uzun süredir eğitiyor, asistanı Tomáš Jakeš ile uyum içinde ve ona güveniyor. kulübün yönetiminin.

Sadece gerekli lisansa sahip değil. Yaz aylarında muafiyet başvurusunda bulunamadığı için bir çözüm bulunması gerekiyordu.

“Sadece beş yıl önce oynuyordum, kısa süre sonra antrenörlüğe başladım. Ben de gençlere gidiyorum, kışın çok vakit geçiriyorum. O zamanlar A-lisansı çalışmalarına kaydolmak kolay değildi, bu yüzden bu şekilde çözülmesi gerekiyor” diye omuz silkiyor Eagles’a liderlik etmede esas söz sahibi olmaya devam eden Beroun. “Tomáš (Jakeš) ile işleri yoluna koyduk, bizim için işe yarıyor. Yine de Sayın Číhal gibi bir insanın burada olmasını takdir ediyorum. Üniversitede ders verdi, çok şey yaptı. Her zaman bir şeyler öğrenme fırsatı vardır” diyor, oyuncu olarak üst düzey 339 maça çıkan ve dönüşünden sonraki ilk yıllarda İsviçre Ambri-Piotta veya Kometa’da görev alan eski forvetle ilgili olarak Teknik direktör olarak ekstra lige yükseldi.

Číhal daha önce de yeni zorluklardan kaçınmamıştı. 2011 yılında, ikinci ligde Hodonín’in teknik direktörü iken Ladislav Lubina’nın asistanı olarak Kometa’ya katıldı. Her ikisini de yönetti ve genellikle haftada beş maça çıktı. Hatta bundan önce, 2004’te bir değişiklik olsun diye birinci ligde Kometa Brno’yu, ikinci ligde ise Hvězda Brno’yu yönetmişti. Bir ara, iki rakibin ikinci en yüksek yarışmaya katılma hakkı için “play-off”ta yarışacağı tehdidi bile vardı.

Svatopluk Číhal (ortada) Znojmo hokey oyuncularının oyuncu değişikliği hakkında. Baş antrenör Jiří Beroun üst pozisyonda sağda.

Znojmo’da çalışmak yeni bir şey, biraz daha ilgili bir seyirci rolünde deneyimli bir antrenör var. Orada rollerin nasıl bölündüğü konusunda herkes hemfikir: Beroun Cíhal’e başvurabilir ama buna gerek yok. Karar ona kalmış.

Bununla birlikte, Znojmo’daki yeni asistanını yaz sonunda, Číhal’in yardımını müzakere etmek için geldiği ve aynı zamanda Eagles’ın Bratislava’nın Slovan B takımına karşı hazırlık maçını izlediği sırada izleyen herkes, gözle görülür bir kıvılcımın ortaya çıktığını doğrulayacaktır. buza baktığı anda onu. Bu şekilde bile muhtemelen son kalışından keyif alacağını hemen anladı.

“Hemen konuya girdim. Maçı kendi içimde yaşıyordum” diye gülümsüyor. Zlín’e karşı oynanan Znojmo derbisi sırasında, her ne kadar öncelikli olarak seyirci olsa da, biraz gergin olduğu söylendi. Yumruklarını çırparak golcüleri sevinçle tebrik etti, zayıflayınca rakibin baskısından nasıl çıkacağını düşündü. “Maçtan bir vuruş aldım. Muhtemelen olması gereken formda olmasa da Zlín’e karşı kazanılan bir zaferdi. Takımımızın performansını ve oyuncuların kararlılığını beğendim, bu yüzden hemen oyuna girdim. Bunu unutmayacaksın” diyor Číhal memnuniyetle.

Hafta sonu, o ve Orly, iki gün boyunca Sokolov ve Kolín’de oynanan maçlara bir “geziye” gidecekler.

“Bunu en başından beri yakaladım, üç günlük bir yolculuk” diye gülüyor. Ama hemen ciddileşiyor ve işte o zaman resmi bir belgeye imza almak için ülkenin öbür ucuna koşması gerekip gerekmediğini soruyor. “Bu şekilde anlaştık, bu yüzden ben de dışarı çıkacağım, bu da bunun bir parçası. Neden aklında olduğunu bilmiyorum. Benim için hayatımı daha ilginç hale getirecek” diyerek otobüsteki yorucu yolculuğu dert etmiyor.