Araştırmaya göre 2023 yazı son 2000 yılın en sıcak yazıydı

AMate

Global Mod
Global Mod
Yeni araştırmalar, ölümcül sıcak hava dalgaları, patlayıcı yangınlar ve rekor düzeydeki okyanus sıcaklıklarıyla dikkat çeken aşırı bir yaz mevsiminin, son 2000 yılın en sıcak yazlarından biri haline geleceğini ortaya çıkardı.

Nature dergisinde Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, 2023 yazında Kuzey Yarımküre'deki sıcaklık, modern enstrümantal kayıt tutmanın başladığı 1850 ile 1900 yılları arasında ortalamanın 3,72 derece üzerine çıktı. Çalışma, 30-90 derece kuzey enleminde yer alan ve Avrupa ile Kuzey Amerika'nın çoğunu kapsayan tropikal olmayan bölgedeki yüzey hava sıcaklıklarına odaklandı.

Geçtiğimiz yılın haziran, temmuz ve ağustos ayları da, araştırmacıların gözlemlenen kayıtları dokuz küresel bölgedeki ağaç halkası kayıtlarıyla birleştirerek hesapladığı 1 ila 1890 yıllarının ortalamasından 3,96 derece daha sıcaktı.

İklim değişikliği, çevre, sağlık ve bilim konularında agresif ve etkili habercilik.

Araştırmanın başyazarı ve Almanya'daki Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde iklim coğrafyası profesörü olan Jan Esper, geçen yıl yazın bu kadar anormal geçmesini beklemediğini ancak sonuçta bulgular karşısında şaşırmadığını söyledi. Sera gazı emisyonlarının yol açtığı genel ısınma eğilimi üzerine inşa edilen yüksek sıcaklıklar, tropik Pasifik'te El Niño'nun başlamasıyla daha da arttı.

Esper Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu gerçekten çok olağanüstü bir 2023 olması sürpriz değil ama aynı zamanda adım adım devam edecek bir trendin devamıydı” dedi. “Şahsen ben buna şaşırmadım ama endişeleniyorum.”

2023'teki aşırı sıcaklıkları uzun vadeli bir bağlama yerleştirmenin önemli olduğunu söyledi. Araştırma, bölgenin daha önceki en sıcak yazı olan 246 yılı ile 2023 yazı arasındaki farkın 2,14 derece olduğunu ortaya çıkardı.

Sıcaklık, bölgenin en soğuk yazlarıyla karşılaştırıldığında çok daha aşırı; bu yazların çoğu, stratosfere ısıyı engelleyen kükürt püskürten volkanik patlamalardan etkilenmişti. Araştırmaya göre 2023 yazı, bu dönemde yeniden inşa edilen en soğuk yazı olan 536 yılından 7,07 derece daha sıcaktı.

Çalışmada, “2023 yılı, ortaya çıkan El Niño olayıyla daha da güçlenen sera gazlarının neden olduğu ısınma eğilimiyle tutarlı olsa da, bu aşırı durum, karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik uluslararası anlaşmaların uygulanmasının aciliyetini vurguluyor” diyor.

Bunaltıcı yaz sıcaklıkları, Phoenix'in art arda 31 gün boyunca 110 derece veya daha yüksek sıcaklıklara maruz kaldığı Maricopa County, Ariz'de en az 645 ısıya bağlı ölüm de dahil olmak üzere çok sayıda ısı hastalığına ve ölüme katkıda bulundu.

Yüksek sıcaklıkların etkisiyle şiddetlenen orman yangınları Kanada'yı kasıp kavurdu ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Doğu Kıyısı ile Atlantik boyunca tehlikeli dumanlar yaydı. Bu arada, Florida kıyılarındaki okyanus sıcaklıkları jakuzi sıcaklığı olan 101 derecenin üzerine çıktı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve Avrupa Birliği'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi de dahil olmak üzere çok sayıda iklim kurumu, 2023'ü dünya çapında kaydedilen en sıcak yıl ilan etti.

Özellikle Kopernik, geçen yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarının ortalamadan 1,18 derece daha sıcak olduğunu buldu; bu hala sıcak, ancak çalışmanın Kuzey Yarımküre'nin tropikal olmayan bölgesi için bulguları kadar sıcak değil.

Çalışmada çalışmayan UCLA'da istatistik ve çevre alanında yardımcı doçent olan Karen McKinnon, bu bölgenin kısmen sıcak olduğunu, çünkü okyanuslardan daha hızlı ısınan çok fazla karaya ev sahipliği yaptığını söyledi. (Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları da Güney Yarımküre'de kış aylarıdır.)

McKinnon, çalışmanın bulgularının beklenmedik olmadığını, çünkü 1800'lerin ortalarına kadar uzanan ölçülebilir verilerle karşılaştırıldığında 2023 yazının rekor kırdığına dair zaten iyi kanıtlar bulunduğunu söyledi. Ancak araştırmacılar 2000 yıl geriye giderek “geçmişte meydana gelmiş olabilecek doğal değişkenliğin tamamının” aydınlatılmasına da yardımcı oldular.

Ağaç halkalarının geçmişteki iklim koşulları için yararlı bir temsil görevi görebileceğini, çünkü ağaçların doğru miktarda sıcaklık, su ve güneş ışığı alması durumunda belirli bir yılda daha fazla büyüme eğiliminde olduğunu belirtti.

Ancak geçen yılki sıcaklık inkar edilemez olmasına rağmen, çalışma aynı zamanda bu bölgedeki yaz sıcaklığının, Hükümetlerarası Panel tarafından belirlenen sanayi öncesi dönemdeki 2,7 derecelik (veya 1,5 santigrat derecelik) küresel ısınma hedefinden oldukça yüksek olduğunun altını çiziyor. 2015'te İklim Değişikliği.

Ayrıca, bazı yeni araştırmaların, taban çizgisinin bir derecenin onda biri kadar sapmış olabileceğini hesaplamak için kullanılan verileri bulduğunu, yani hedefin daha da zorlu 1,6 veya 1,7 dereceye yaklaşmasıyla yeniden kalibre edilmesi gerekebileceği anlamına geldiğini belirtiyor.

Esper, “Araçsal veriler yerine temsili veriler kullanmamamız gerektiğini düşünüyorum, ancak sıcak bir önyargı olduğuna dair iyi bir gösterge var” dedi. “Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

McKinnon, günümüz sıcaklıklarını geçmiş sıcaklıklarla karşılaştırırken her zaman bir dereceye kadar belirsizlik olacağını, ancak 1,5 derecelik sınırın gerçek olduğu kadar sembolik olduğunu da söyledi. Kötüleşen sıcak hava dalgaları da dahil olmak üzere iklim değişikliğinin pek çok etkisi halihazırda başladı.

“İklim sisteminde mutlaka devrilme noktaları var, ancak iklim sistemini 1,5 C'nin dönüm noktası olduğunu söyleyecek kadar iyi anlamıyoruz. the Belirli devrilme noktaları için sıcaklık” dedi. “Bu sadece, belki bazı hasarların önlenmesiyle tutarlı olabilecek bir sıcaklık değişimi sağlayan bir politika hedefidir.”

Aslında çalışmanın yayınlanması, IPCC'nin önde gelen 380 bilim insanının katılımıyla yapılan bir anketin, dünyanın küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırma becerisine ilişkin derin endişeleri ortaya koymasından birkaç gün sonra geldi. Geçen hafta Guardian'da yayınlanan rapor, ankete katılan bilim adamlarının yalnızca %6'sının 1,5 derecelik sınırın karşılanacağını düşündüğünü ortaya çıkardı. Yaklaşık yüzde 80'i en az 2,5 santigrat derece ısınma öngördüğünü söyledi.

Rapor bilim camiasında heyecan yarattı ve bazıları raporun karamsarlığa ve umutsuzluğa fazlasıyla odaklandığını söyledi. Ancak araştırmaya katılan UCLA'lı iklim bilimci Daniel Swain, bulguların dikkate değer olduğunu söyledi.

Swain, Cuma günkü bir brifingde, “Ben de dahil olmak üzere, olup bitenler ve verilerin gösterdiği şeyler karşısında çok endişeli ve kaygılı olan ve giderek daha fazla paniğe kapılan pek çok türde bilim insanı var” dedi. “Fakat eğer bir şey varsa, bence bu gerçekten daha fazlasını yapmak ve daha iyisini yapmak için daha güçlü bir kararlılık ve aciliyet duygusuyla sonuçlanıyor.”

Gerçekten de bilim insanları, insanlığın gezegenin kötüleşen ısınma gidişatını değiştirip değiştiremeyeceği veya ne kadar hızlı değiştirebileceği konusunda fikir yürütmeye devam ederken, Esper, son çalışmanın, gezegenin ısınmasına neden olan sera gazlarına katkıda bulunan eski enerji tüketimi tarzlarını değiştirmek için motivasyon görevi göreceğini umduğunu söyledi. .

“Küresel ısınmadan endişe duyuyorum; bunun en büyük tehditlerden biri olduğunu düşünüyorum” dedi.

Özellikle çocukları ve kötüleşen sıcaklığın ve diğer olumsuz iklim sonuçlarının yükünü taşıyacak olan genç nesiller için endişe duyduğunu ekledi. Araştırmaya göre 2024 yazının daha da sıcak geçmesi ihtimali yüksek.

Esper, “Ne kadar beklersek, süreç o kadar kapsamlı olacak ve bu süreci hafifletmek, hatta durdurmak ve tersine çevirmek de o kadar zor olacak” dedi. “Şu çok açık: Mümkün olan en kısa sürede, mümkün olduğunca çok şey yapmalıyız.”

Bülten

Daha sürdürülebilir bir Kaliforniya'ya doğru

İklim değişikliği, enerji ve çevreyi konu alan haber bültenimiz Kaynama Noktasını edinin ve sohbetin ve çözümün bir parçası olun.

Email adresini gir

Beni kaydet

Zaman zaman Los Angeles Times'tan tanıtım içeriği alabilirsiniz.