Artan maliyetler yabancı adayları caydırmıyor | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Artan maliyetler yabancı adayları caydırmıyor | Ahmedabad Haberleri

AHMEDABAD: Hindistan para biriminin ABD doları karşısında değer kaybetmesi, Batı dünyasının belli başlı ülkelerinde hem eğitim ücretlerini hem de yaşam maliyetlerini yükseltti. Ancak bu, Gujarat’tan gelen yabancı eğitim adayları için caydırıcı değildir. Devlet Bankacılık Komisyonu’nun (SLBC) son raporuna göre, eğitim kredisi için başvuranların sayısı bir yılda %14 arttı – çoğunluğu yabancı eğitim adayları. 2022 mali yılının üçüncü çeyreğinde 2.917 olan başvuru sayısı, 2023 mali yılının ilgili çeyreğinde 3.330’a yükseldi.
Buna karşılık, eğitim kredisi ödemeleri bu dönemde %34’lük bir artışla 210 crore’den 283 crore’a yükseldi. Bu, bir eğitim kredisinin ortalama bilet boyutunun başvuran başına %20 artarak 7,1 lakh Rs’den 8,5 lakh Rs’ye çıktığı anlamına gelir.
Bankacılar ve yabancı eğitim danışmanları, bu büyümeyi yabancı üniversitelerdeki öğrenim ücretlerindeki artışa ve artan yaşam maliyetine bağlıyor. “Hindistan para biriminin ABD doları karşısında değer kaybetmesi ile bir yılda oluşan maliyetlerde %11’lik belirgin bir artış oldu. Bu arada bazı üniversiteler de öğrenim ücretlerini artırdı. Bu, artan yaşam maliyetiyle birleştiğinde eğitim ücretlerinde artışa yol açtı. kredi bileti boyutu,” dedi Hiren Sakaryabir yabancı eğitim danışmanlığı şirketinde uluslararası ilişkiler müdürü.
31 Aralık 2021’den 31 Aralık 2022’ye kadar dolar kuru %11 artarak 74,42’den 82,74’e yükseldi.
Ancak sektör uzmanlarına göre, enflasyonun öğrencilerin yurtdışında eğitim alma istekleri üzerinde çok az etkisi var. Bir çevrimiçi eğitim finansmanı pazarının kurucu ortağı ve CEO’su Ankit Mehra, “İki yıl içinde Gujarat’tan başvuranların sayısında beş kat artışa tanık olduk. Ahmedabad, Vadodara ve Surat’tan yapılan başvurularda katlanarak bir artış oldu” dedi. daha fazla öğrenci yurtdışında daha iyi eğitim ve iş fırsatları ve daha iyi bir yaşam kalitesi ararken.”
Daha iyi eğitim ve iş fırsatları için mücadele eden daha fazla öğrenci yurtdışına taşınıyor.
Vize işlemlerindeki gecikmeler nedeniyle birçok öğrenci yurt dışı eğitimini erteledi ve bu nedenle başvuru sayısı bu kez arttı” dedi. SLBC Gujarat.
Yabancı eğitim danışmanları da yurtdışında lisans programlarına olan talepte en az %30’luk bir artış olduğunu ortaya koydu.
“Genellikle, öğrencilerin mezuniyet sonrası yurtdışına gitme eğilimi hakimdir. Ancak, son üç yılda lisans derecesini de seçen öğrencilerin sayısında bir artış gördük. Bu özellikle küçük kardeşler veya küçük kardeşler için geçerlidir. vatandaş veya yeşil kart sahibi yakın akrabaları olan aileler.
“Daha iyi eğitim altyapısı, fırsatlar ve yaşam kalitesi arayışı birçok kişiyi yurtdışında okumaya teşvik etti” dedi. Bhavin Thakerşehir merkezli bir yabancı eğitim danışmanlığının kurucusu.