Atalar için hızlı bir kalkış mı? Safin’in Sparta’da bitirdikten sonra Rusya’ya gideceği bildirildi

AMate

Global Mod
Global Mod
Togliatti, önceki beş yıl boyunca alt VHL’de çalıştı. Safin’in gelişiyle ilgili spekülasyonlar, Salı gününden bu yana Rus sosyal ağı VKontakte’de KHL’deki transferler konusunda uzmanlaşmış sayfalarda yayılıyor. Yani, Spartan’ın yirmi dört yaşındaki kanat oyuncusu ile sözleşmesini feshetme duyurusundan bir gün sonra.

“Ostap’la sezon içinde sözleşmemizi uzattık, burada kalması ilgimizi çekti. Ne yazık ki, yapmasını engellemek istemediğimiz ekibimizden ayrılmaya karar verdi. Teknik direktör Jaroslav Hlinka, kulübün internet sitesine yaptığı açıklamada, kendisine başarılar diliyoruz” dedi.

Adam Kubík, Ostap Safin ile barda disk için mücadele ediyor.

iDNES.cz’den edinilen bilgiye göre, kişisel nedenler Safin’in hızlı gidişinde önemli bir rol oynayabilir.

Uzun boylu hokey oyuncusu Çek Cumhuriyeti’nde doğdu ve Spartalı bir şekilde yetiştirildi, ancak çifte vatandaşlığa sahip ve ailesinin bir kısmı Rusya’da yaşıyor.

“İçimde bir parça Rusya var, çünkü ailem ve tüm ailem oradan. Ama ben Prag’da doğdum, bu yüzden benim için yarı yarıya,” dedi beş yıl önce Buffalo’daki şampiyonada Çek Cumhuriyeti’ni temsil ederken.

O sırada, NHL taslağının dördüncü turunda Edmonton tarafından seçildiği için QMJHL’nin küçükler yarışmasını kırmaya çalıştığı denizaşırı ülkelerde çalışıyordu.

Ve o zaman bile, güçlü forvet bir röportajda en çok ailesini dört gözle beklediğini söyledi: “Ailemi zaten biraz özlüyorum… Yurtdışına giderek ailemi feda ettim. Ancak Kanada’da oynayabildiğim için mutluyum, bu yüzden şimdi çok çalışacağım ve sezondan sonra ailemi göreceğim.”

Daha sonra geçen Mayıs ayında ebeveyn kulübüne dönmeden önce yurtdışında dört yıl daha geçirdi.

Son lig dışı yılda, normal sezonda 41 maçta on üç sayı, sekiz gol ve beş asist kaydetti. Play-off’ta, Třinac’a karşı açılış çeyrek final maçına damgasını vurdu.

“Ostap, kendisini yalnızca iyi bir üretkenlikle değil, aynı zamanda buza yaptığı vurguyla da gösterdi. Sparta’nın spor direktörü Petr Ton, gelecek sezon takımdaki rolünün daha da belirgin olacağına inanıyorum” dedi.

Ama boşuna.

Spekülasyon gerçekten doğrulanırsa, Safin önümüzdeki sezon Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını destekleyen yarışmada oynayan dördüncü Çek olacak. Dmitry Yashkin (Kazan), Libor Šulák (Omsk) ve David Sklenička’nın (Astana) halihazırda KHL’de sözleşmeleri var.