Baba Gibi Kız Gibi: Kadın Kahinler Babalarının Dini Mirasını Magh Mela’da İleriye Taşıyorlar | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: Uzun süre bir babanın mirasının oğullar tarafından taşınması gerektiği düşünüldü, ancak zamanla bu algı tersine döndü.
Artık kızlar, ister eğitim, ister sosyal hizmetler olsun, ister Sanatani (Hindu mirası) miraslarını sürdürmek olsun, babalarının işinin sorumluluğunu üstlenmekten korkmuyorlar.
Yogacharya Radhika Vaishnav ve Sadhvi Krishna Dasi, Magh Mela bölgesinde kamp kurduğunda, tüm bakışlar otomatik olarak onlara döndü.
Sadece bu kampların kadın görücüler tarafından yönetilmesi değil, aynı zamanda bu iki sadhvi, önde gelen görücüler olan ve onlarca yıldır Maha Kumbh, Ardha Kumbh ve Magh Mela’da kamp kuran babalarının mirasını da taşıyor.
25 yaşındaki Yogacharya Radhika Vaishnav’ın babası Kapilmauni Naga, ülkenin 13 eski Hindu manastır tarikatından biri olan Shri Panchayati Niranjani Akhada’nın Maha Mandaleshwar’ıydı (Baş Rahip). Nisan 2021’de 68 yaşında böbrek hastalığı nedeniyle vefat etti.
Ancak Radhika, babasının bıraktığı yerden devam etti ve o zamandan beri tıpkı babası gibi kampta dini konuşmalar, yoga seansları yöneten bir as kathavachak oldu.
“Çocukluğumdan beri babamla birlikte Magh Mela’ya geldim. Yani benim için yeni değildi ve panayırın rutin yaşam tarzına aşinaydım. Babamı kaybettikten sonra derslere, yoga seanslarına, topluluk yemeklerine ve dualara liderlik etmeye başladım” diyor Chitrakoot’tan Radhika.
Ram Katha konuşması 19 Ocak’ta başlayacaktı.
Sabah namazından sonra tüm kampçılar için bir yoga seansı, ardından kahvaltı ve diğer dini aktiviteler düzenliyor.
Benzer şekilde, 51 yaşındaki Sadhvi Archana, kendisine Sanatan dharma ve Bhagwat Katha (Lord Shri Krishna’nın konuşması) dahil olmak üzere dini konuşmalar yapma sanatını öğreten babasının ağabeyinin dini mirasını da miras aldı.
Madhya Pradesh’teki Jabalpur’lu ama şimdi Prayagraj, Lakshagraha’da bir aşramı var.
“20 yılı aşkın süredir Magh Mela’ya geliyorum ve geleneği sürdüreceğim. On yılı aşkın bir süredir burada kamp kuruyorum” dedi.
Benzer şekilde, Varanasi’deki Dasaswamedh Ghat’tan, Varanasi’de bir kadın yardım kuruluşunun başkanı olan 62 yaşındaki Sadhvi Krishna Dasi de Magh Mela çadır kentinin Ramanuj Marg’ında kamp kurdu.
“Babam Rajdhar Dwivedi’nin kampına ona yardım etmek için geldim. Bir sosyal hizmet uzmanı olan babam, hayatını kadınların yükselmesine adadı ve kadınların refahı için yorulmadan çalıştı. Ondan sonra şimdi de aynısını yapıyorum,” dedi iki düzine kadının Sangam kıyılarında esen soğuk rüzgara aldırış etmeden kampında bhajan söylemekle meşgul olduğunu izlerken.
Madhya Pradesh, Sidhi’den başka bir kadın vizyon sahibi Mahant Meera Devi, “Babam Swami Jamuna Prasad, dini konuşmalar yapmak için tüm ülkeyi dolaşan tanınmış bir dini liderdi. Sanatan dharma’nın nüanslarını ondan öğrendim ve daha sonra gurusu Bhramrishi Gopal Dashi’den diksha veya koordinasyon aldım. Babam birkaç yıl önce vefat ettiğinden, Magh Mela’da kamp yapmak ve öğretileri paylaşmak da dahil olmak üzere çalışmalarına devam ediyorum” dedi 55 yaşındaki kahin.