Bağımlı torunlar şefkatli işlerde çalışma hakkına sahiptir | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod
Prayagraj: Devlet destekli ortaokulların öğretmenlerinin veliaht torunları ve öğretim görevlisi olmayan personeli, işçi koşum takımı içinde ölürse artık merhamet gerekçesiyle iş bulma hakkına sahip olacak.
Üst düzey bir eğitim departmanı yetkilisine göre, “Eyalet hükümeti 1921 tarihli Orta Öğretim Yasasını değiştirdi. Yeni sistemde, bakmakla yükümlü olunan büyükanne veya büyükbaba bile şefkatli adaylık için uygun.” Şimdiye kadar, merhumun sadece dul eşi, oğlu, evli olmayan veya dul kızı, merhametli atamalar için ölen çalışanın bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri olarak kabul edildi. Bununla birlikte, değiştirilen yönergelere göre, eş veya koca, oğul veya evlatlık, kızlar (dul ve evlatlık kızlar dahil) ve dul gelin, bakmakla yükümlü olunan evli olmayan erkek kardeş, evlenmemiş kız kardeş, dul anne (ölen hükümet görevlisi evli değilse) bunlardan herhangi biri yoksa bakmakla yükümlü olunan torun veya evli olmayan toruna da randevu verilir.
Genel Sekreter, Orta Öğretim, Deepak Kumar Bu konudaki bu mevzuat değişikliklerinin tebliğinin yapıldığı 24 Kasım tarihli kararın bir nüshası sekretere olmak üzere Eğitim-Öğretim Müdürüne, YUKARI işareti ve Bölge Okul Müfettişleri (DIOS’ler) diğerleri arasında.
Kararda, atamalar için kurulan ilçe komitelerinde de değişikliğe gidildiği belirtiliyor. Daha önce, ilgili baz shiksha adhikaris (BSA’lar) da ilgili DIoS altında kurulan komitenin üyeleriydi. Artık BSA yerine bir devlet lisesinin veya bir devlet kız lisesinin en üst müdürü üye yapılmıştır.
Benzer şekilde, bakmakla yükümlü olunan kişi öğretmenlik dışında bir göreve atanırsa ve bunun için bilgisayar bilgisi zorunlu bir nitelikse, bakmakla yükümlü olunan kişinin atanmasından itibaren bir yıl içinde bilgisayar kavramları (CCC) dersi almaları gerekir. Bu henüz nitelikli değil mi?
1921 tarihli Ara Kanun’da yapılan son değişikliklerle, ölen işçinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin Devlet destekli ortaokullarda oluşturulan ek kadrolara atanmasına ilişkin hüküm kaldırılmıştır.
Daha önce kadro bulunamaması durumunda ek kadrolar oluşturuluyor ve bunlara aleyhlerinde atamalar yapılıyordu. Yeni sisteme göre, en yakın akrabalar, mümkün olduğunca ölen kişinin çalıştığı okula atanacak.
Uygun okulda boş kontenjan yoksa bakmakla yükümlü olunan kişiler ilçe veya bölüm düzeyinde dahil edilir. Bölüm düzeyinde de olsa kadro bulunamaması durumunda bölüm dışında başka bir ilçeye atama değerlendirilir. Vefat eden çalışanın aile ferdi, çalışanın vefatından itibaren yedi gün içinde, sahip olduğu niteliklere göre öğretim görevlisi veya öğretim dışı kadroya atanmak için ilgili DIoS’a başvurmalıdır.