Baroda Mandıra yönetim kurulu yolsuzluk ve adam kayırma iddialarını yalanladı | Vadodara haberleri

SinemT

Member
Baroda Mandıra yönetim kurulu yolsuzluk ve adam kayırma iddialarını yalanladı | Vadodara haberleriVADODARA: Halk arasında ilk kez Baroda Bölgesi Kooperatif Süt Üreticileri Birliği Limited Şirketi’nin (BDCMPUL) Yönetim Kurulu, Baroda Süt Ürünleri Savlı’nın BJP Milletvekili Ketan tarafından yönetime yöneltilen karşı iddialara karşı çıktı inamdar.
Geçen hafta sert bir saldırıda Inamdar, yönetim kurulu üyelerinin ve genel müdürün (MD) işe alınmasında bir dizi yolsuzluk ve adam kayırma iddiasında bulundu. Inamdar, Pazartesi günü mandırada bir ‘dharna’ protestosu düzenleme tehdidinde bulundu.

Baroda Süt Ürünleri yönetim kurulu yolsuzluk ve adam kayırma iddialarını reddediyor

Savlı’nın BJP Milletvekili Ketan İnamdar, işe alımlarda bir dizi yolsuzluk ve adam kayırma iddiasında bulundu.

Cumartesi günü, mandıranın başkan vekili GB Solanki, Gujarat’taki tüm süt sendikalarının süt alımlarında bir düşüşe tanık oldukları yönündeki iddiaları yalanladı.
“MLA, diğer mandıraların kilo yağ başına Rs 780-Rs 840 ödediğini iddia ederken, Baroda Dairy üyelerine satın alma fiyatı olarak kilo yağ başına 750 Rs ödüyor. Bunun birkaç nedeni var. Manda ve inek popülasyonu, ortalama yağ oranı, hava durumu, su ve yem her ilçede farklılık gösteriyor” dedi.
“Aynı zamanda litre fiyatına bakarsanız Baroda Süt diğer mandıralara göre çok daha iyi fiyat veriyor. Örneğin biz inek sütüne litre başına 32,54 Rs, Mehsana Süt inek sütüne litre başına 31,87 Rs ödüyoruz” dedi.
Inamdar, Baroda Dairy’nin tüketicilere litre başına 64 Rs’den süt sattığını ve çiftçilere çok daha az ödediğini iddia etse de, aslında sadece 7 Rs’lik bir fark olduğu gerçeğini koruduğunu söyledi.
“’Mandalis’e ödenen litre başına ortalama fiyat 45,77 Rs iken, tüketicilere satılan sütün litre başına ortalama fiyatı 52,77 Rs’dir. Yani fark 7 Rs. Tüm Gujarat günlüklerinde, temel kural, tüketici parasının %80’ini çiftçilere vermektir. Yüzde 86’sını geçiyoruz” dedi.
Adam kayırmacılık iddialarıyla ilgili olarak, mandıranın bir seferde 50 ila 100 kişiyi işe aldığını söyledi.
Mandıraya damadının atanmasıyla ilgili olarak ise, 2010 yılında başkan ve başkan yardımcısının farklı olduğu dönemde Baroda Süt’ün 91 pozisyon için işe alım süreci yürüttüğünü ve bunun için üçüncü bir kişinin görevlendirildiğini söyledi. “İşe alımın bu ajansın tavsiyeleri temelinde gerçekleştirildiğini” söyledi.
Ayrıca kızının sözleşmeli olacağı iddialarını da asılsız olarak nitelendirdi. İki kızım var ve ikisi de şirkete ortak değil” dedi.