Biden yönetimi Kaliforniya'ya göçmenlere yardım için 45 milyon dolar bağışladı

AMate

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON —

Biden yönetimi, güney sınırını geçen göçmenlere yardım eden Kaliforniya programlarına 45 milyon dolar ayırıyor.

Para, Cuma günü Federal Acil Durum Yönetim Ajansı tarafından açıklanan 300 milyon dolarlık ulusal çabanın bir parçası.

Kaliforniya finansmanının büyük kısmı San Diego Bölgesi ile San Diego Katolik Yardım Kuruluşları Piskoposluğu arasında paylaştırılacak. 6 milyon dolardan fazlası Riverside County'ye gidiyor.

Yönetim, rekabetçi bir hibe programı oluşturmak için ilave 341 milyon doların kullanılacağını ve 30 Eylül mali yılının bitiminden önce tahsis edileceğini söyledi.

Bu, göçmenlere yardım eden programlardan umduklarından daha az fon anlamına geliyor; bu da geçen yılın 780 milyon dolarlık toplamından %18'lik bir kesintiyi temsil ediyor.

Ancak Kaliforniya'nın genel payı geçen yıla göre 3 milyon dolar daha yüksek; San Diego'nun tahsisatı 10 milyon dolar arttı.

Aralarında San Diego Yahudi Aile Servisi'nin de bulunduğu sınırdaki kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, bu artışı, Kaliforniya sınırına yakın zamanda gelen göçmen sayısında yaşanan son artışın yansıması olan bir kazanım olarak selamlıyor.

Cuma günü yapılan bir duyuruda İç Güvenlik Bakanlığı, Kongre'ye, daha fazla sınır finansmanı ve diğer yardımları içeren iki partili bir ulusal güvenlik tasarısını geçirmesi çağrısında bulundu.

California Valisi Gavin Newsom, yönetime övgüde bulundu ve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerini krizle başa çıkmak için yeterli parayı sağlayamadıkları için suçladı.

Newsom yaptığı açıklamada, “Açık olalım: Başkan Biden sınır güvenliğini ve insani çabaları finanse etmek için elinden geleni yaparken, Kongre'deki Cumhuriyetçiler sınır kaosunu siyasi kazanç için seçiyor” dedi.

Cumhuriyetçiler Biden'ı sınırı yanlış yönetmekle suçluyor ve FEMA kaynaklarının gelen göçmenlere değil, evsizlikle mücadele eden Amerikalı ailelere harcanması gerektiğini savunuyor.

Illinois, Colorado ve New York gibi iç eyaletler de fon aldı. Teksas, Florida ve Arizona liderleri, daha hoş göçmenlik politikalarına sahip yerleri yeni gelenlerle ilgilenme sorumluluğunu paylaşmaya zorlamak amacıyla 2022'den bu yana göçmenleri Demokratların kalelerine taşımak için milyonlarca dolar harcadı.

Kaliforniya, sınırda federal gözetimden serbest bırakılan göçmenlere yönelik insani hizmetleri finanse etti; bu tutarın geçen yılki 150 milyon doları da dahil. Ancak devletin büyük bir açıkla karşı karşıya olması nedeniyle bu yıl sınır finansmanı bütçelendirilmedi.

Kaliforniya Sağlık ve İnsani Hizmetler Ajansı yetkilileri Ocak ayı bütçe özetlerinde, “Kaliforniya, federal destek olmadan çabalarını sürdüremez ve yeni gelen yerel topluluklara federal finansman sağlanması için Kongre'ye savunma yapmaya devam etti” dedi.

Yahudi Aile Servisi, yaklaşık altı yıldır yeni gelen göçmenler için bir sığınma evi işletiyor. Kuruluşun göçmenlik hizmetleri müdürü Kate Clark, San Diego yakınlarına gelen göçmenlerin büyük çoğunluğunun uzun süre kalmadığını söyledi. Barınak yaklaşık 1.000 kişilik alana sahip ve en savunmasız göçmenlere (küçük çocukları olan, hasta veya yaralı ya da LGBTQ olanlara) dinlenme, telefonlarını şarj etme, sevdiklerini arama ve seyahat planlarını koordine etme zamanı sağlıyor.

Clark, örgütün ağırlıklı olarak Katolik Yardım Kuruluşları aracılığıyla sağlanan fonlara dayandığını söyledi.

Clark, federal finansman konusunda “belirsizlik dönemlerinde kritik bir destek” görevi gören devlet finansmanının 30 Haziran'da sona ereceğini söyledi. Toplamda, finansmanın son göç seviyelerini sürdürmek için yeterli olmadığını söyledi.

Gümrük ve Sınır Korumasının Cuma günü açıkladığı rakamlara göre, Mart ayında federal ajanlar San Diego bölgesinde yaklaşık 34.000 göçmeni tutukladı; bu rakam bir yıl öncesine göre 23.000'di. Meksika hükümetinin artan yaptırımları göçmenlerin Teksas sınırından uzaklaşmasına neden olduğundan, San Diego, Tucson'dan sonra gelenler için 2 numaralı bölge olmaya devam ediyor.

Kaliforniya-Meksika sınırına göçmen gelişleri arttıkça Gümrük ve Sınır Koruma, kısa süreli tesislerindeki insan sayısını azaltmak için sokak tahliyelerine ve göçmenleri sınır duvarları arasında tutmaya yöneldi. Sınırdaki organizasyonlar zayıfladı ve San Diego göçmen karşılama merkezi, finansmanın kurumasının ardından Şubat ayında kapandı.

Clark, “Hükümetin her kademesinin çözümün parçası olması bizim için önemli” dedi. “Göçmenlik federal hükümetin yetki alanındadır, ancak günün sonunda Kaliforniya bir sınır eyaletidir.”