Biden'ın kaderi NATO zirvesinde küresel sahneye hakim olacak

AMate

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON —

NATO'nun 75. yıl dönümü zirvesi için 32 ülkenin lideri Washington'da bir araya geliyor ancak tüm gözler yalnızca birinde: Başkan Biden.

Yeniden seçilmek için zihinsel ve fiziksel uygunluğu konusunda sorular dolaşırken, Biden şimdi dünya çapında bir sınava tabi tutulacak.

Söz konusu olan yalnızca Biden'ın başkanlığı değil, aynı zamanda yarım yüzyıldan fazla bir süredir dünyanın büyük bir bölümünde göreceli barışı koruyan transatlantik ittifakının geleceğidir.

Biden uzun zamandır dünya liderleriyle başa çıkma becerileriyle övünüyor. Ve zirveyi, bazı analistlerin en iyi dış politika başarısı olarak gördüğü şeyi vurgulamak için kullanacaktır: NATO üyeleri arasında, işgalci Rusya ile yıkıcı savaşında Ukrayna'yı desteklemek ve ona yardım etmek için oluşturulan birlik.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün bu yıllık toplantısına katılan liderlerin çoğunun Biden ve çabalarını övmesi bekleniyor.

Kamuoyunda onu eleştirmeyecekler. Ancak “Biden sorusu”, toplandıkları kalabalık ve sıkı güvenlik önlemleri altındaki kongre merkezinin üzerinde beliriyor.

Diplomatlar, özel olarak yaptıkları açıklamada, bazı yabancı yetkililerin Biden'ın algılanan zaafları konusunda endişelerini dile getirdiklerini, ikili görüşmelerdeki zaman zaman yaşanan aksaklıkları veya açıkça kafa karıştırıcı açıklamaları gerekçe gösterdiklerini söyledi.

Bazıları için mesele neredeyse varoluşsal: Eğer Biden, NATO'yu sert bir şekilde eleştiren sabıkalı Donald Trump'a kaybederse, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana dünya düzenini yöneten merkezi bir transatlantik karşılıklı savunma paktı tehlikeye girebilir.

Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e saygı ve hayranlık gösterirken NATO'nun önemini alaycı bir şekilde reddetti.

Yönetim yetkilileri, çoğunluğu Avrupalı liderlerin Biden konusunda endişe duyduğunu reddediyor.

“Bu liderler onu tanıyor, onunla çalıştılar,” dedi üst düzey bir yönetim yetkilisi, zirve öncesinde muhabirlere brifing vererek. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, liderlerin Biden'a güvenmeye devam ettiğini söyledi.