BM, sokak çocuklarının Melkonik melodisiyle nabız atıyor | Vadodara haberleri

SinemT

Member
BM, sokak çocuklarının Melkonik melodisiyle nabız atıyor | Vadodara haberleri

VADODARA: Hikayesi sadece birçok kişiye ilham vermekle kalmıyor, dokunduğu her kalbe hayranlık uyandırıyor. Londra merkezli Sir ile tanışın Vartan Melkonyan Beyrut oluklarında ‘sokak salyangozu’ndan Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın kutsal salonlarının müzik direktörlüğüne dönüşmesi tam bir peri masalı.
Ciddi konuşma engellerine rağmen, muhtaç çocuk büyüdü ve sadece Londra Senfoni Orkestrası ve dünyadaki diğer benzer orkestralar gibi yerlerde meraklıları için sahne alan bir klasik müzik şefi olan Sir Vartan oldu.
1950’lerin başında sekiz yaşına kadar Lübnan’daki Birds’ Nest yetimhanesinde yetim olarak büyüyen ve Beyrut’un varoşlarında o zorlu ve taklalı hayatı yaşayan, bugün İngiliz-Ermeni orkestra şefi ve profesyonel müzisyen Melkonian, sadece farkındalık yaratmakla kalmadı ama onun gibi sokak çocuklarının direncine de saygı duy.
Şu anda Gujarat süt kasabası Anand’da kamp yapıyor, Melkonik Dünya Sokak Çocukları Günü kapsamında 12 Nisan’da Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) ofisinden özel olarak yayınlanan bir şarkıyla sesleri dünya kamuoyuna duyurulacak sokak çocuklarını özenle seçiyor.
Sokak çocuk şarkısı, dünya çapında milyonlarca sokak çocuğunun kararlılığına ve azmine bir övgü niteliğinde olacak. Birleşmiş Milletler ve Birleşik Krallık Sokak Çocukları Konsorsiyumu, her yıl 12 Nisan’ı Uluslararası Sokak Çocukları Günü olarak kutluyor.
Melkonian, Uma Sharma’nın Haziran 2018’de başladığı Anand patika okulunda okuyan çocukların okuduğu bir şarkı besteledi.
Anoopam Misyonu ve BAPS ile yakın ilişkisi nedeniyle virtüöz, “Anand’ın sokak çocukları için bestelediğim şarkı Hint felsefesine ve Lord Swaminarayan’a dayanıyor” dedi. Swaminarayan tarikat geçen yıl Anand’ın patika okulunu duydu.
“BM sözcüsü ve baş büyükelçisi olarak, yetimlerin ve sokak çocuklarının içinde bulunduğu kötü durum hakkında konuşuyorum. BM Sokak Çocukları Programı insani yardım elçisi ve Birleşik Krallık Sokak Çocukları Konsorsiyumu patronu Melkonian, “Ancak bu yılın Mayıs ayı başlarında yaptığımız bir toplantıda, dünyanın dört bir yanındaki sokak çocukları için farklı bir şey yapmaya karar verdik” dedi. , TOI’ye söyledi.
İngiltere’deki St Clement’s School’un çocuklarıyla birlikte şarkı söyleyip dans edecek olan Melkonian, “Ayrıca Anand’daki patika okulundan şarkı için biraz solo yapabilen genç bir kız bulmaya çalışıyorum” dedi. BM’nin 12 Nisan’daki özel yayınında, diğerlerinin yanı sıra Hindistan, İngiltere ve Mısır’dan çocukların kayıtları yer alacak.
Daha geçen hafta, Birleşik Krallık’taki çocuklar, Londra’nın göbeğinde ikonik Piccadilly Circus’ta bir şarkı kaydettiler, Metropolitan Polisi bunun için Noel ışıklarını bile erken yaktı.
“Bir şarkıcı olarak onlarla birlikte şarkı söyledim. Şimdi Gujarat’tayım ve burada, Anand’daki patika okulunun çocukları şarkının bir bölümünü söylüyor. Onlara öğretmek ve şarkıyı İngilizce söylerken dinlemek çok güzel. Nefes kesici, ”diyor resmi doğum belgesi olmayan ancak sporda çok aktif olan ve düzenli olarak tenis ve kayak yapan 70 yaşındaki Melkonian.
Melkonian, arka planda çocuklarla benzer bir çekimin yapılacağı Mısır’a gidecek. Giza piramitler. “Bu bestenin tüm amacı, yetim ve sokak çocuklarına, bu hüzünlü günlerde onları her an hatırladığımızı göstermektir.” dünya inisiyatif alabilir.
“Hindistan’ın her yerinden okulumdan çocukların dünya çapında yayınlanacak olan bu beste için seçilmiş olması beni çok heyecanlandırdı. Çocuklarım şimdiden şarkı sözlerini öğrenmeye ve İngilizce şarkı söylemeye başladılar,” dedi çok sevinen Sharma.
50 yaşındaki Ahmedabad’daki Geeta Mandir devlet ulaşım otobüs durağının yanındaki ‘Bhut ni amli’de bir garajda büyümüş ve eğitimini sokak lambaları altında çalışarak tamamlamıştı. Gujarat Üniversitesi altın madalya sahibi, şu anda babası Dayashankar ve annesinin anısına kaydettirdiği bir STK olan ‘Sinchan’ Dayashakun Vakfı tarafından yönetilen okuluna başlamıştı. Shakuntala Devi.