Brno'dan ayrılacak mıyım? Furch'un haberine göre spekülasyon, kafam Kuyrukluyıldız'a çevrilmiş durumda

AMate

Global Mod
Global Mod
Furch, yılın başında neredeyse dokuz hafta boyunca kaledeki yerine sadece uzaktan bakabildi, diz sakatlığı onun çalışmasına engel oldu. Üst düzey kariyerinde hiç bu kadar uzun bir ara vermemişti.

33 yaşındaki kaleci, Ocak ayının ikinci yarısında nihayet hokey atlıkarıncasına dönebildiğinde “Sanki yeni bir sezona başlıyormuşum gibi” rahatladı.

Geçen yılın sonunda televizyon yayınında “ailevi nedenlerden dolayı” Brno kulübünden ayrılacağı yönündeki bilgi onu da üzmüştü. Furch ve Kometa yönetimi anında itiraz etti. Ancak son günlerde spekülasyon hokey ortamına geri döndü. Bu kez ekstra ligin en iyi kalecilerinden birinin sezon sonunda Brno'dan ailesiyle birlikte evinde olduğu Prag'a taşınacağı ve Mladá Boleslav'ın onu çağırdığı ifadesinde.

Dominik, ne düşünüyorsun?
Komet'te geçerli bir sözleşmem var. (gülümsüyor) Sezonun geri kalanında kafamın tamamen Brno'ya odaklandığını varsayıyorum. Takımı mümkün olduğu kadar ileriye taşımaya odaklanıyorum. Şu anda başka bir şeyle uğraşmama gerek yok.

Dominik Furch'un rakamları

Yaralanmadan önce

Maç sayısı 19
Başarı müdahaleler %92,4
Maç başına gol 1.99
Takım kazanır 12
Takım üst üste kazandı 3 (3 kez)
Takım başarısı %59,6
Hesapları temizle 3
Başarı baskınlarda %50
Penaltı dakikaları 4
O değiştirildi 0
Maks. art arda maçlar 11

Yaralanmanın ardından

Maç sayısı 7
Başarı müdahaleler %90,9
Maç başına gol 2.65
Takım kazanır 4
Takım üst üste kazandı 2
Takım başarısı %57,1
Hesapları temizle 0
Başarı baskınlarda %75
Penaltı dakikaları 0
O değiştirildi 0
Maks. art arda maçlar 5

Dizinizi iyileştirip Ocak ayında geri döndükten sonra kendinizi tamamen formda hissediyor musunuz?
Kendimi iyi hissettiğimi söylemeliyim. En zoru Třinec'teki ilk düelloydu, ben de bu düelloya katıldım, ancak sonraki her maçta daha da iyi oldu. Yakalanan her dakikayla konuya geri dönüyorum. Doğru yolda olduğumu düşünüyorum.

Mola sırasında reflekslerinizi bir şekilde koruyabildiniz mi?
Tam olarak değil. Aksine, mümkün olan en kısa sürede geri dönmek için her şeyi yapıyordum. İki aylık kesinti süresinde bu kadar çok şey kaybetmem gerektiğini düşünmüyorum…

Dönüşünüzden bu yana oynadığınız sekiz raundun yedisini berabere bitirdiniz. Bu kadar uzun bir aradan sonra bile her zaman kalede olmak isteyen türden bir kaleci misiniz?
Antrenörlerle bir plan yaptık. Önce iki kere başladım, sonra Honza Kavan bir düelloya çıktı. Yine aceleye getirmek istemedim. Ancak fiziksel olarak kendimi iyi hissettiğim için fazla çalışmak benim için sorun değil. Diz bile tutar.

Geriye kalan Kometa kalecilerinin özellikle Aralık ayında pek iyi performans göstermediğini görmek sizi çok rahatsız etti mi?
Takımın iyi durumda olmadığını hissedebilirsiniz ancak bu sakatlık nedeniyle doktorlar ve fizyoterapistler, tedavinin aceleye getirilmesi durumunda durumun daha da kötüleşebileceği konusunda beni uyardılar. Koçlarla ben, hazır olduğumu hissettiğimde bu işe başlayacağımız konusunda bir anlaşma yapmıştık. İki ya da üç maç için gişeye uçup, sakatlığı atlatıp sezonun geri kalanında forma giymenin anlamı yok.

Ocak ayında genç Jan Kavan'ın mükemmel bir şekilde devreye girmesiyle sakinleştiniz mi?
Bir bütün olarak takımın oyununda Kometa'nın iyi performans göstermediği bir dönem olduğunu söyleyebilirim. Sonra sakinleşti. Kavan bu işi gerçekten anladı ve kulübe yardım etti. Tekrar gittiğini, sadece aşağı doğru yuvarlanmadığını gördüğünüzde, bir aradan sonra geri dönmek çok daha kolay olur.

České Budějovice'den Jáchym Kondelík, Dominik Furch'a karşı maçı bitiriyor.

Ama içine giremediğiniz maçlara bakarken kollarınız ve bacaklarınız çalışmış olmalı.
Sadece antrenman yapmaktan keyif almıyorsunuz. (gülümsüyor) İnsan yakalayamadığında vitese takmak için, o hokey hissini yaşamak için buz üzerinde kayar ve kendisine zarar vermeyen hareketler yapar ama mesele bu değil. Herkes istediğini söylesin, maçın telafisi yok.

Peki son maçta bunu telafi edecekler mi? Yedi düellonuzun altısı normal sürede ya golle ya da beraberlikle sonuçlandı. Hepsi büyük savaşlar.
Evet dengelidir. Elbette mümkün olduğu kadar çok puan toplayıp, mümkün olduğu kadar çok maç kazanmak istiyoruz. Bir şeyi kaybettik. Sparta'dan iki puan aldığımız için daha da mutlu olduk.

Bahsedilen Pazar günü Prag'ın O kentinde kesilse hoşunuza gider mi?2 Arena, play-off'ların daha ileri bir aşamasında, belki de yarı finalde serinin başlangıcı mıydı?
Ben isterdim! (gülümsüyor) Tabii ki asıl önemli olan yarı finale çıkmamız, bunu hemen kabul ediyorum. Sparta'ya karşı oynamak ve Comet ile tarihsel olarak aralarındaki rekabetin ne kadar etkili olacağı… İnsanlar için ilginç olurdu.

Kişisel olarak Sparta'yla aranızda da bir rekabet var mı?
Sanırım her zaman ekstra bir şey. Slavia'da bir yıl geçirdim, Sparta'ya karşı birkaç Prag derbisi yaşadım ve bu açıdan bakınca büyük S'ye rakip. Kelimenin tam anlamıyla! (gülümsüyor) Yani evet, motivasyon var. Görünüşe göre, aynı zamanda O'da bulunan çevre tarafından da geliştirildi.2 arenaya hakim. Pazar günü on dört binin üzerinde seyirci geldi, seyirci sayısı nadiren on binin altına düşüyor. Arka plan ünlüdür ve hemen iyi oynanır.

Kometa'dan ayrılacağınıza dair spekülasyonların hokey çevresini şaşırttığı geçen Kasım ayına dönelim. Onu nasıl algıladın?
Spekülasyonların olduğunu, olduğunu ve olacağını söylemeye gerek yok. Bunda bir sakınca görmüyorum. Ancak bu durumda geçen yılki durumumuzu da göz önünde bulundurarak ne yazık ki verildi. (Furch'ün eşi geçen yıl kanser tedavisi gördüğünü açıklamıştı). Hatta eşiyle iletişime geçen kişiler onun nasıl olduğunu sordu. Bunu söz konusu muhabirle konuştuk, telefonda konuştuk ve gitti.

Bu spekülasyon sizi karınızın etrafında bir şeyler döndüğü izlenimini uyandırabileceği için mi etkiledi? Çünkü aksi halde kimin nerede oynayacağına dair kamuoyunda tartışma spor dünyasının tamamen normal bir parçası.
Aynen dediğin gibi. Beni en çok etkileyen şey bunun bana ve kariyerime yönelik spekülasyonlar olmamasıydı. Hokeyden aile çevresine talihsiz bir şekilde geçtiği söylenebilir.

Evde her şeyin yolunda olup olmadığını sorabilir miyim?
Eşimin başarıyla iyileştiğini, tedavinin tamamlandığını doğrulayabilirim. Bu sayfada her şey halledildi.

Bu mükemmel bir haber. Saf hokey çevrelerinden bir başkası, sezon sonunda Prag'a yaklaştığını bir kez daha duyurdu.
Bu senin söylediğin şey. Bu spekülasyonlara izin alarak yanıt vermeyeceğim. Öyledir ve olacak ama benim için oynanan bu sezon önemli. Kısacası Brno'da mümkün olduğunca başarılı olmamızı sağlamak.

Gelecek sezon nerede faaliyet göstereceğinizi bilmenin zararı olmaz. Sözleşmeler genellikle mevcut sözleşme sırasında çözülür.
Muhtemelen öyle olmayacaktı ama bunu burada bırakalım. Dediğim gibi kafam tamamen Brno'da, artık başka bir şeyi çözmeme gerek yok.

Kometa'dan Dominik Furch, Bratislava'daki Tehelné poli'de eğitim sırasında

Bu sezonun sonuna kalırsak istatistiksel bir gerçeği fark edebiliriz. Kometa bir kez daha seninleyken sensiz olduğundan daha iyi puanlar alsa da kişisel istatistiklerin sakatlanma öncesine göre daha zayıf. Bu senin için önemli mi?
Neyin daha önemli olduğunu söylersiniz? Galibiyet mi, istatistik mi?

Kazanç.
İşte bu kadar. (gülümsüyor) Her oyundan sonra sayılarının ne olduğunu bilmeye ihtiyaç duyan biri değilim. Zaten bir şey oynadım, bu yüzden performansımın eşit olup olmadığını biliyorum. Engellemeniz gerektiğini bildiğiniz bir golü attığınız oyunlar vardır ve bu, yenilgide büyük fark yaratır. Yani istatistiklerinizde tek bir hedefiniz var, bu güzel, ama…

Peki 4:4'ten dört tane almak ve diğerini bırakmamak daha mı iyi?
Dört tane alırsınız ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilirsiniz. Üstelik sonunda kazanıyor. O zaman bu ideal bir durumdur.