Bugünün NHL’sinde Lidström: Oyuncuları her geçen gün daha fazla korumamız iyi bir şey. Peki ya Detroit?

AMate

Global Mod
Global Mod
Filip Hronek (Vancouver)Jakub Vrána (Aziz Louis)Filip Zadina (San Jose) ve Dominik Kubalik (Ottava). İkisi de gelecek sezon Detroit’te forma giyemeyecek.

Kulüp onlardan kurtuldu ve başka oyuncular getirdi.

Red Wings sezonda nasıl bir performans gösterecek?
İyiye gidiyoruz, inşallah playofflara kalırız. Ağırdan alıyoruz, deneyim kazanması ve her gece NHL’de oynamanın ne demek olduğunu bilmesi gereken genç oyuncularımız var. Gerçekten geleceği dört gözle bekliyorum.

Stanley Kupası’ndan ne kadar uzaktasın?
Tabii ki hedefimiz. Muhtemelen gelecek sezon değil, esas olarak playofflara yükselmek istiyoruz. Ama bundan sonra gerçekten tehlikeli olmak istiyoruz. Kazanan bir takım kuruyoruz.

Detroit için keşif yapıyorsun, değil mi?
Evet, çoğu zaman İsveç’te evimde ama aynı zamanda kulüpteki insanlarla iletişimde kalmak, daha düşük müsabakaları ve ilk takımı bizzat görmek için Amerika’ya uçuyorum.

Nicklas Lidström: “Sorumluluğun bir kısmı oyuncularda, ancak bugünün NHL kurallarının oyuncuları daha fazla koruması iyi bir şey.”

“Sorumluluk hala oyuncularda ama bugünün NHL kurallarının oyuncuları daha fazla koruması iyi. Daha az kirli oyun olması.” https://t.co/9WEsLzyGWW

18 Ağustos 2023, 23:40, Gönderi Arşivlendi: 20 Ağustos 2023, 10:04

Çok daha zorlu bir NHL döneminde oynadınız. Lig nasıl değişti?
Tempo çok arttı. 2012’de emekli oldum ve yöneticilerin hıza çok daha fazla odaklandığını söyleyebilirim. Boyutlar artık böyle bir rol oynamıyor. Uzun musun yoksa kısa mı? Özellikle kaymayı ve hızlı oynamayı biliyorsan, artık bunun önemi yok.

Mevcut kuralların oyuncuları eskisinden daha fazla korumasının iyi bir şey olduğunu söyleyebilir misiniz?
Tabii ki, sorumluluğun bir kısmı hala oyuncularda, ancak lig kafa vuruşlarını ve haksız müdahaleleri ortadan kaldırmaya çalışıyor. Hakemler kurallara uyma konusunda daha katıdır ve ben de bundan yanayım.

Marián Hossa’nın vedası nasıldı?
Eğlenceliydi. Buz üzerinde sisle uğraşmak zorunda kaldık ama genel olarak harika zaman geçirdik. Birlikte ve karşı oynadığım oyuncuları gördüğüm için mutluyum. Ne bekleyeceğimi bilmiyordum, bir maç oynayacağımızı düşünmüştüm ve o kadar, ama tüm programdan gerçekten keyif aldım. Meydanda kutlama… Muhteşem bir atmosfer.

Hossa oyuncu olarak nasıldı?
Ona karşı oynamak oldukça zordu. Hücumda çok yetenekli. Ama birlikte oynayana kadar onun savunmada da ne kadar iyi olduğunu fark etmemiştim. Emek vererek geri geliyordu. Sorumluluk alıyordu. Ve buzdan? En tatlı insan Safkan bir beyefendi. Arkadaş olduğumuz için minnettarım.

Onun da bazı kötü alışkanlıkları yok muydu?
Bilmiyorum… Sanırım hepimiz biliyoruz, çünkü buz üzerinde çok disiplinli olduğunuzda bazen buz dışında bazı kötü alışkanlıklar edinmeniz gerekir (gülüyor). Ama hokey söz konusu olduğunda tam bir profesyonel.

2008 ve 2009’daki iki finali hatırlıyor musunuz? Hossa bir kez sana karşıydı, ikinci kez Detroit’te seninleydi. İki kere de kaybetti.
Ah evet, hatırlıyorum. Bize transfer olduğunda ve finali kaybettiğimizde, Marián’ın hiç şansı olup olmadığını cidden merak ettik. Ama bak, sonunda onun için her şey işe yaradı. Harika bir kariyeri vardı.

Hossa’yı özel yapan neydi?
Maçın sonunda nasıl gol atmayı başardı. Kaçmaktan, zayıflayınca atışlarından… Ama asıl önemli olan Marian’ın yanındayken onun ne kadar iyi bir adam olduğunu anlıyorsun.