'Burada olmamam gerekiyor' ve Trump'ın konuşmasından çıkarılacak diğer dersler.

AMate

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON —

Eski Başkan Trump, Perşembe günü Cumhuriyetçi başkan adaylığı için resmi kabul konuşmasını yaparak, benzeri görülmemiş bir kampanyanın yeni bir adımını attı.

Milwaukee'deki Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi'ndeki konuşmasında dikkat çeken noktalar şunlardı:

Kısa bir ton değişimi

Trump konuşmasına sakin bir tonla başladı, bir teleprompter'dan okuyordu, bir zamanlar başkan adayları için yasadışı olması gerektiğini söylediği bir şeydi bu. İlk başta bir fark yarattı. Mitinglerindeki ve basın toplantılarındaki bölücü Trump, konuşmasının başlarında bir birleştiriciyle değiştirildi.

“Ben Amerika'nın yarısı için değil, tüm Amerika'nın başkanlığına aday oluyorum, çünkü Amerika'nın yarısı için kazanmak zafer anlamına gelmez” dedi.

“Genç veya yaşlı, erkek veya kadın, Demokrat, Cumhuriyetçi veya bağımsız, Siyah veya beyaz, Asyalı veya Hispanik olmanız fark etmez, size sadakat ve dostluk elimi uzatıyorum” dedi başka bir noktada.

Çok uzun sürmedi.

Trump, o dönemki Başkan Obama'nın doğum yeri hakkında asılsız iddialarla siyasete atıldı. İlk siyahi başkanın yurtdışında doğduğunu iddia etti. Ayrıca 2016 seçimlerinde eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a karşı “Onu içeri atın!” sloganlarıyla destekçilerini harekete geçirdi.

Trump, başkan olarak neredeyse her zaman tabanını düşünerek yönetti, tatil tweet'lerinde bile “nefret edenleri ve kaybedenleri” kınadı. 2017'deki göreve başlama konuşması “Amerikan katliamının” karanlık bir portresini çizdi.

Aday olarak, göçmenlere “Amerikan kanını zehirleyen” “haşereler” diyerek kaba bir dil kullanmaya devam etti ve seçilmediği takdirde otomotiv endüstrisinin “kan banyosuna” sürükleneceği uyarısında bulundu.

Perşembe günkü konuşma ilerledikçe, yumuşak ton kayboldu ve muhaliflerini seçimlerde hile yapmakla suçladı – asılsız bir iddia – diğer ülkelerin “katillerini Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderdiğini” ve muhaliflerinin “bir savaş gezegeni” yarattığını söyledi.

'Aslında bunu söylemek çok acı verici'

Trump, geçen hafta sonu Pensilvanya'da düzenlenen mitingde “Suikastçının kurşunu hayatımı almaya çeyrek santim kala geldi” dediğinde yaşananlar hakkında ilk ve tek kez konuştu.

“Çok şanslıydı” çünkü başını çevirmeye başlamıştı ve “yüksek bir vızıltı sesi duyup sağ kulağıma gerçekten çok sert bir şeyin çarptığını” hissetmeden önce durakladı.

“Kendi kendime 'Vay canına, o neydi? Bu sadece bir kurşun olabilir' dedim. Ve sağ elimi kulağıma götürdüm, aşağı indirdim. Elim kan içindeydi,” dedi.

Trump, miting alanına gelen kalabalığı olay yerinden kaçmadıkları için övdü ve güvenlik zaafları nedeniyle incelemeye alınan Gizli Servis ajanlarını da kendisini korudukları ve suikastçıyı öldürdükleri için övdü.

Kendisini kurtardığı için Tanrı'ya şükreden adam, “Bu gece burada olmamam gerekiyor.” dedi.

“Evet, öylesin!” diye bağırdı kalabalık.

Trump daha sonra sahneye yürüyerek saldırıda hayatını kaybeden emekli itfaiyeci Corey Comperatore'nin adının yazılı olduğu bir kask ve üniforma giydi ve saygılarını sundu.

Bu an güçlüydü ve aynı zamanda olayların Trump'ın kampanyasında ne kadar büyük bir rol oynadığının bir hatırlatıcısıydı. Konuşmacılar dört günlük kongre boyunca trajediden bahsettiler ve sıklıkla Trump'ın hayatta kalmasının ilahi bir müdahale eylemi olduğundan bahsettiler.

'Demokrat Parti'yi hedef alıyor

Başkan Biden ve diğer Demokratlar, Trump'ın demokrasiye bir tehdit olduğu fikriyle yarışıyorlar. Bunun en büyük nedeni, Trump'ın 6 Ocak 2021'de öfkeli bir kalabalığı Kongre Binası'na baskın düzenlemesi ve 2020 seçimlerinin sonuçlarını hâlâ kabul etmeyi reddetmesi.

Ayrıca büyük bir partiden aday gösterilen ilk suçlu oldu (hala ek suçlamalarla karşı karşıya) ve ilk gününden itibaren diktatör olma sözü verdi ve Anayasa'nın askıya alınması çağrısında bulundu.

Ancak Trump şimdi Demokrat Parti'yi birlik olmamakla suçluyor ve bu iddiasını perşembe günü de sürdürdü.

“Siyasi fikir ayrılıklarını suç saymamalı, şeytanlaştırmamalıyız,” dedi. “Bu ruhla, Demokrat Parti derhal adalet sistemini silahlandırmayı ve siyasi rakiplerini demokrasi düşmanı olarak etiketlemeyi bırakmalıdır.”

Kitlesel sınır dışı etme sözü

Trump, yasadışı göç konusunda “Ben buna işgal diyorum” dedi.

Göç, Trump ve tabanı için en önemli konulardan biri. Bazı Cumhuriyetçi delegeler “Hemen Toplu Sürgün!” yazılı pankartlar açtı. Trump, Amerikan tarihindeki en büyük sınır dışı operasyonunu yürürlüğe koyma sözünü yeniledi.

“Bugün şehirlerimiz kaçak göçmenlerle dolup taşıyor,” dedi. “Amerikalılar iş gücünden sıkıştırılıyor.”

İşsizlik aslında oldukça düşük, %4,1. Ancak sınır tutuklamaları Biden döneminde rekor seviyelere ulaştı.

Trump göçmenler hakkında “Hapishanelerden geliyorlar. Cezaevlerinden geliyorlar. Akıl hastanelerinden geliyorlar” dedi.

Göçmenlik birçok seçmen için en önemli konu, ancak Trump'ın kışkırtıcı dili ılımlıları yabancılaştırabilir ve Demokratları canlandırabilir. Araştırmalar göçmenlerin yerli Amerikalılara göre suç işleme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Politika gündemi: Biden'ı tersine çevirin

Trump, her zamanki gibi, politikaları derinlemesine özetlemedi. Ancak vergi kesintileri, tarifeler ve “del, bebeğim, del” sözü verdi.

Biden'ın özellikle ülkeyi iklim değişikliğini önlemek için elektrikli araçlara doğru itmeyi amaçlayan politikalarının çoğunu tersine çevirmek istediğini açıkça belirtti.

“Bu parayı yollar, köprüler, barajlar gibi önemli projelere yönlendireceğiz ve anlamsız yeşil yeni dolandırıcılık fikirlerine harcanmasına izin vermeyeceğiz ve elektrikli araç zorunluluğunu 1. günden itibaren sona erdireceğim” dedi.

Biden'ın dış politikasının neredeyse tamamını değiştireceğine söz veren Trump, kendisi başkan olsaydı Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeyeceğini ve Hamas'ın İsrail'e saldırmayacağını iddia etti.