Çanak ve çömlek nedir ?

DeSouza

Global Mod
Global Mod
Canak ve comlek, neolitik donemden beri insanlar tarafndan uretilen ve kullanlan cok onemli eserlerdir. Neolitik donem, insanlarn tas, seramik ve metal urunlerini uretmeye basladg zaman ifade eder. Canak ve comlekler, bu urunler arasnda en cok aranan ve kullanlanlard. Bu makalede, canak ve comleklerin ne oldugu, ne zaman uretildigi, nerede kullanldg ve uretim surecinin detaylarna baklacaktr.

Ne Nedir?

Canak ve comlek, cogunlukla toprak ve camur karsmndan yaplan gunluk tuketim urunleridir. Canak, svlarn icilmesi icin kullanlan, cogunlukla kucuk ve kurek seklindeki bir yemek takmdr. Comlek ise svlarn icilmesi veya kullanlmas icin kullanlan, daha buyuk ve genis bir yemek takmdr.

Ne Zaman Uretildi?

Canak ve comlek, insanlar tarafndan neolitik donemde uretildi. Neolitik donem, yaklask 12.000 yl once baslayan ve insanlarn tas, seramik ve metal urunlerini uretmeye basladg zaman ifade eder. Neolitik donemde, canak ve comleklerin uretimi, cogunlukla toprak ve camur karsmndan yaplan seramik uretiminin bir parcas olarak yaplmstr.

Nerede Kullanld?

Canak ve comlek, neolitik donemden beri insanlar tarafndan kullanlan cok onemli ve yaygn eserlerdir. Neolitik donemden bu yana, canak ve comlekler, tum dunyada yaygn olarak kullanlmstr. Canak ve comlekler, cogunlukla yemeklerin tuketilmesi ve svlarn icilmesi icin kullanld. Ayrca, cogu kulturde, canak ve comlekler gunluk rituellerin ve ozel torenlerin bir parcas olarak kullanld.

Uretim Sureci

Canak ve comlek uretim sureci, cogunlukla toprak ve camur karsmndan baslar. Toprak ve camur, karsmn gerekli sekilde yaplmasndan sonra, islenerek veya skstrlarak elle veya makinelerle form verilir. Form verilen malzeme, stma islemi icin frna konur.