Çıkar şunu seni piç! Kanlı bir kalecinin fotoğrafı, hokey tarihinde bir dönüm noktasının kanıtı

AMate

Global Mod
Global Mod
çenenin üstünde. Kırık bir burun bir köpek tarafından yapıştırıldı. Göğüs kısmında ünlü logo bulunan yanlış formada kan lekeleri. 1 Kasım 1959'da New York'taki Madison Square Garden'da çekilen en gürültülü ki oi'nin siyah beyaz fotoğrafından.

Yorgun. Cefa. Ve Müednick. Gelenek ve önyargılardan bağımsız olarak şunu haykırın: Dost!

10 yaşındaki Plante'nin Pazar akşamı silip süpürdüğü yara onu isyana sürükledi. Bu üçünün sorumlusu biraz benim. New York Rangers ile Montreal Canadiens arasında oynanan NHL maçının ilk periyodunda, en iyi yerli dövüşçü Andy Bathgate ile karşı karşıya geldi ve onu bir kediyle dürtmeye çalıştı.

Görünüşe göre ona farkında olmadan çelme takmış ve tank sete çarptığında hastaneye kaldırılmasını gerektiren bir yaralanma yaşadı. Bathgate yeniden kavgaya karıştı, intikam arzusuyla. Plante'nin onu bilerek dövdüğünü düşünüyordu.

Ve hemen yatağı süpürüp döşemeye karar verdi. Plante'nin biyografisinin yazarı muhabir Todd Denault, onun golfçü olmadığını söyledi.

Burundan gelen bir kokuyla tükürdüm. Şiddetle değil. Dt gl'yi denemedim. Ama bir şekilde kafası dışarı fırladı. Bana yaptıklarının karşılığını ona ödemek istiyordum.

O öldü. Plante'ye karanlıkta sert plastik bir kediyle vurdu. Keskin bir acı sesi çıkardı. Dudaklarına kırmızı bir sıvı damladı. Kesinlikle oyunu mahvetti. 21 dakikalık uzun mola sırasında onu tavan arasına oturtmak zorunda kaldılar.

Seleflerinden bazılarının geçmişte kullandığı maskeyi takmadan tekrar uçağa binmeyi reddetti. Beş defa taktım. Ancak efsanevi Toe Blake, ölümüne kadar içgörüsünü sınırlayacağı ve performansını etkileyeceği için onu kullanmasını yasakladı.

Jacques Plante kaleciliğe maskesiz çıkarak başladı.

O sonbahar akşamı MSG'de, ateşli bir Plante'ye boyun eğmek zorunda kaldı. Mustafa Jet'in kadroda yedek oyuncusu yoktu ve Rangers uğruna benden vazgeçmeyecekti.

Bu onu rahatsız etti. Tipik bir eski zamanlayıcı olarak haberlerden hoşlanmadı. Kariyerlerine son veren diğer Montreal kalecileri Bill Durnan ve Gerry McNeil gibi Plante'nin de korkuya yenik düşmesinden korkuyordu.

Nicmn, yıldızını, Fiberglas Kanada'nın bir çalışanı olan hayran Bill Burchmore tarafından kendisi için özel olarak yapılmış, güzelce şekillendirilmiş özel yapım bir laminat parçasına taktırdı.

Ve tabii ki, New York'taki hayrete düşmüş seyircinin kötülüğe ve Amerika'nın az önce geçirdiği Cadılar Bayramı tatiline dair kıkırdadığını duydu.

Plante tüm alaycı sözleri fark etmesine rağmen Gau uzmanları tarafından alkışlanan kabadayı rolünü oynamaya devam etmeyi reddetti. Yeni milenyumda takipçilerinin taktığı güzel, gösterişli, etkileyici şapkaya ihtiyacı yoktu. Bunları rüyasında bile görmüyordu.

Jak el as Kaleci Jacques Plante kariyeri boyunca birçok maske taktı.

O zamana kadar dört kez burnum kırıldı, iki elmacık kemiği kırığı ve bir kalça kırığı yaşadım. Yaranın üzerine yüzlerce dikiş atıldı. Bu şartlar altında maskenin neye benzediğini tamamen kaybettiğimi biliyorsun.

Ve buna, uçaktan düşmeden atlayarak hız değişikliği eklendi.

Kanadalılar daha sonra New York'ta Rangers'ı 3:1 yendi. Plante 29 top çalmanın sadece birini düşürdü. Kabinden çekilen fotoğrafta cihazını ilk önce mi taktığı yoksa çıkardığı mı belli değil. Resmin yazarına gelince, mevcut kaynaklarda yalnızca Bettmann Arşivi bulunmaktadır.

Bir milyon fotoğraftan oluşan eşsiz koleksiyon, 1935 yılında Alman göçmeni, Leipzig yerlisi ve Nazilerden kaçan bir mülteci olan Otto Bettmann tarafından kuruldu ve çoğaltıldı. Harika fotoğraflarından dolayı kendisine The Picture Man lakabı takıldı.

Plantea muhtemelen pelom anında bir muhabir tarafından yakalandı. Elleri halka bir hokey kalecisinin nelere katlanmak zorunda olduğunu gösterdi. Spor uzmanları yavaş yavaş kötü niyetli mahkemeleri ortadan kaldırmayı başaramadı. Pioneer Plante onlara günde bir kez bu tür riskler alan adamlara gülmemeleri gerektiğini öğretti.

Her zaman defans oyuncuları ve defans oyuncuları sopaları yerine yapışmış olarak diskleri buzdan tehlikeye daha kolay kaldırıp yavaşlattılar. Birisinin McDavid veya Pasterk'ten kafa koruması olmadan top alacağını hayal edebiliyor musunuz?

İlk kararlı eğitmen Blake bile o zamanlar Plante'yi ve buluşunu kendi insafına bırakmıştı. Pisliği atmak için oraya giremezdi. Ayrıca 1959/60 sezonunda Bjen Plante, Manafta'nın Stanley Kupası'nı kazanmasına kesinlikle yardımcı oldu.

Bu Jacques Plante hokey tarihine en iyi kalecilerden biri olarak girdi. Bir sürü kupa topladı. Zanaatının ustası olarak emeklilik ve statik kıyafetleri giymiş ve maskeyi kalıcı bir ekipman haline getiren ilk devrim olmuştur.

Pek çok takipçisi, yıkıcı, aptalca bir önyargı nedeniyle ona verildi. 1 Kasım 1959 tarihli psobiv fotoğrafı da şüphesiz onu anlatıyordu.