Genç ‘katha Vachaks’ benzersiz bir tarzla ilgili konuları ele alıyor | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: Çevre koruma ve yol güvenliği gibi sosyal açıdan önemli konulardan, genç ‘katha vachak’lar, benzersiz hikaye anlatma becerileriyle Magh Mela’da büyük bir hayran kitlesini kendine çekiyor.
İster Manas Pravakta Radhika Vaishnav ister Swami Brijmohan Das Bansi Baba olsun, onlar sadece yıldız hikaye anlatıcıları değil, aynı zamanda kamplarının günlük işleyişini de yönetiyorlar. Buna ek olarak, diğer bazı genç görücüler de dahil olmak üzere Swami Yogi Satyam Maharaj (Charkhi Dadri – Haryana), Swami Yogi Satyam Maharaj (katha vachak) ve Acharya Dhananjay Shastri (Nageshwar Dham, Kurukshetra) da adanmışlar arasında popülerdir.
İlginç bir şekilde, bu genç görücüler sadece dini konuşmalar yapmakla kalmıyor, aynı zamanda Magh Mela’daki kamplarını da yönetiyorlar. 5. Sektörde Charkhi Dadri’nin aşramında kamp yapan Acharya Satyam Tiwari, “Yönetim derecem yok ama kampın tüm işlerini kolaylıkla hallediyorum. Kamp yönetimini, aynı zamanda Akhil Bharatiya Dandi Sanyasi Parishad’ın da başkanı olan gurum Pithadhishwar Swami Brahmashram Maharaj’dan öğrendim.”
Genç azizlerin ve kahinlerin çoğu, Magh Mela’da kamp kurar. kumlu Ganga nehrinin geniş alanları, gurularının geniş aşramlarında ve kamplarında faaliyetler gerçekleştirir ve gerçek ‘Guru-Shishya parampara’ (öğretmen tarafından öğretilen gelenek) içinde binlerce adanmış tarafından her gün ziyaret edilir.
Genç vizyonerler insanlara çevreyi korumayı öğretiyor
Rutin puja, yajna, ‘guru-sewa’, yoga ve meditasyon seanslarını hazırlayıp yürütmenin yanı sıra, derece ve profesyonel derecelere sahip genç görücüler ayrıca çevre koruma ve yol güvenliğini de öğretiyor. 18 ila 30 yaşları arasındaki birçok genç görücü ve sadhu da kamplarda ‘bhandaralar’ (topluluk partileri) düzenler. Ayrıca genç görücüler, kendi kamp çadırlarında kalan ve puja yönetiminde, günlük rutin toplantılarda, yoga ve meditasyon kamplarında yardım eli uzatan ‘kalpawasis’ ile de etkileşime girer. Ramanand Marg’da kamp yapan Katha vachak Radhika Vaishanav, “Diploma ve lisansüstü diploma almanın yanı sıra, gurumun kutsamasıyla Brahmaleen Mahamandleshwar Swami Kapildev Maharaj Balanandacharya Nagar, Ramanand Marg’ın kamp faaliyetlerini yönetiyorum.”
“Sabah erken kalkıp rutin puja ve yajnaya katılarak, kampta kalan azizler, ‘kalpwasiler’ ve kampa gelen ziyaretçiler için yemeklerin hazırlanmasını sağlıyoruz. Ayrıca, aşramın elektrik, içme suyu, kamp içindeki özel puja düzenlemeleri gibi tüm küçük meseleleriyle de ilgileniyorum ve ayrıca her ziyaretçinin ‘prasad’ almasını sağlıyorum.” Genç görücüler ve azizler şöyle iddia ederler: “Becerilerimizi kendimiz öğrendik ve bunun için bir yönetim derecesine ihtiyacımız yok. İnsanlığa hizmet etmek tek sloganımız ve kamplarda yaşayan gurulara, kahinlere, azizlere ve ‘kalpwasilere’ iyi bakıyoruz. Yemek hazırlamaktan yatakları düzenlemeye ve her ziyaretçiye hizmet etmeye kadar, hayatta daha iyisini yapmak için bize ilham veriyor.” Yıllardır gurularıyla ilişkilendirilen genç görücülerin çoğu, kampların günlük işleyişi hakkında iyi bilgiye sahiptir. Ayrıca dini konuşmalar yapma konusunda uzmandırlar ve ayrıca adanmışları/öğrencileri ile çevrimiçi olarak bağlantı kurarlar. Magh Mela’da 4.000’den fazla kahin ve aziz kampı var. Gurularının lütfu, onlara kampların ve aşramların yönetimine liderlik etme becerileri verir.