Gokani: Kadın veya Erkek, Yargıç ‘Efendim’ : Gujarat HC CJ Sonia Gokani | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Gokani: Kadın veya Erkek, Yargıç ‘Efendim’ : Gujarat HC CJ Sonia Gokani | Ahmedabad Haberleri

AHMEDABAD: İngilizler Hindistan’ı terk ettiğinden beri mahkemede yargıçlara nasıl hitap edileceği tartışılıyor. Gujarat Yüksek Mahkemesi de Perşembe günü konuyu kısaca tartışma fırsatı buldu. Yargıçlara “Sayın Yargıç” veya “Sayın Yargıç” şeklinde hitap edilip edilemeyeceğine ek olarak, tartışma aynı zamanda davanın toplumsal cinsiyet yönüne de odaklandı.
Bunun nedeni, kıdemli bir danışmanın Baş Yargıç departmanı heyetine hitap etmeye devam etmesiydi. Sonia Gökani ve Adalet Sandip Bhatt ‘mücevher’ olarak. Jüri üyeleri, onun yalnızca bir yargıca “hanımefendi” diye hitap etmesine itiraz ettiler ve ondan kürsüye (her iki yargıç da) hitap etmesini istediler.
Kıdemli avukat hemen özür diledi. Tartışmaların ardından avukat, Adalet Bakanlığı’ndan tekrar özür diledi. Bhatt asla tek bir yargıca hitap etmeyi amaçlamadığını ve kürsüye ‘Lordlarım’ olarak hitap etmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Başsavcı Gökani “Genel Hükümler Yasasında genellikle onun onu dahil ettiğini söyleriz, bazen de onu dahil eder.”
Eski başsavcıdan alıntı yaptı Bhaskar Bhattacharya hakimlere hitap etme konusunda ve kendisinin, “Geçmişte hakim olarak kadın olmadığı için, ‘leydi hazretleri’ mahkemeye veya hakime hitap etmek için kullanılan bir şey değildi” dediğini aktardı.
Tartışmaya başka bir kıdemli avukat katıldı ve bunun bir kadın yargıca hitap etmenin doğru yolu olmadığını söyledi. “Teknik olarak ‘Leydim’,” dedi. Ancak baş yargıç, cinsiyet yönü ve sömürge kalıntıları hakkındaki görüşünü “Bunun bay veya bayan olması gerektiğine inanıyoruz. Efendim olmalı.
Bunu “Lordum” veya “Sayın Yargıç” yerine yapmanın doğru yolu budur. Bu yüzden cinsiyet ayrımı gözetmesin.” Yargıçlara geleneksel adreslerle hitap etmenin “fazla feodal” olduğunu söyledi.
Avukatlar şaka yollu bir şekilde yargıçlara lordluklar olarak hitap etmeye alıştıklarını ve Bay ve Bayan’a geçişin onlar için zor olacağını savundu.
Baş yargıç, Ulusal Yargı Akademisi’nde başka bir eski CJ olan SJ Mukhopadhyay’ın Gujarat’taki birçok avukatın şimdiden efendime geçtiğini kaydettiği bir tartışmaya atıfta bulundu. Yargıçlara hitap etmek yasal kardeşlikte çok tartışılan bir konu olduğu için, Hindistan Baro Konseyi (BCI) 2006’da şu kararı aldı: “‘Lordum’ ve ‘Sizin Lordunuz’ gibi kolonyal kalıntıların kullanılması caydırılmalıdır. “.