Gujarat 500’den fazla merdiven boşluğuna ev sahipliği yapıyor! | Vadodara haberleri

SinemT

Member
Gujarat 500’den fazla merdiven boşluğuna ev sahipliği yapıyor! | Vadodara haberleriVADODARA: Patan’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Rani ni Vav’a veya Ahmedabad’ın Adalaj vav’ına hayranlıkla bakarken, geçmişte bu tür kaç tane daha eski vav veya merdiven boşluğunun devlete su deposu olarak hizmet ettiğini hiç tahmin ettiniz mi?
Bir zamanlar eyalet genelinde inanılmaz bir 500 merdiven boşluğu vardı, ancak şimdi ne yazık ki cehalet ve ilgisizlik içinde gömülü.

sevasi_vav_vadodara

Vadodara’dan bir sanatçı tarafından yapılan araştırma, bu merdiven boşluklarının çoğunun bozulmuş veya çöplerin altına gömülmüş olduğunu ortaya çıkardı. Kültür bakanlığı tarafından üst düzey bursla ödüllendirildikten sonra ‘Gujarat’ın Basamakları’ üzerine araştırma yapan Kakoli Sen, TOI’ye şunları söyledi: “Gujarat’ın her mahallesini dolaştım ve yıllardır keşfedilmemiş merdiven boşlukları buldum. eyaletin kuzey kesimleri ve daha pek çoğu bakıma muhtaç durumda.” Devlet tarafından turizm amaçlı olarak korunup tanıtıldıktan sonra ünlü merdiven boşluklarını insanların bildiğini söyleyen Şen, güzelce oyulmuş çok sayıda merdiven boşluğunun hala uygun belgeler olmadan zayıfladığını sözlerine ekledi.
Kuzey Gujarat şehri Idar’da ve çevresinde 70’ten fazla merdiven boşluğuyla karşılaşan sanatçı, “Merdiven boşlukları, yeraltında inşa edilen tek miras yapılarıdır” dedi.
“İlginç bir şekilde, Vadodara şehri ve semtinde neredeyse 56 merdiven boşluğu buldum. Birçoğu benzersiz bir şekilde tasarlanmış ve kendinden oyulmuş. Sevasi’nin Vadodara köyündeki merdivenlerden biri sarmal tarzda basamaklara sahip, ancak pek çok kişinin varlığından haberi bile yok. ” dedi Şen. dışarı.
Sanatçı, Gujarat’ın merdiven boşlukları hakkında bir sehpa kitabı yayınladı ve tarihi vav veya kaynak sisteminin korunması için kampanya yürüttü. Sen lütfen, “Bu merdivenler yeniden canlandırılırsa, özellikle ücra köylerde devletin su krizini çözebilir ve yer altı su seviyelerini iyileştirebilir. Sadece hükümet değil, halk da değerli mirasımızı korumalıdır.”