Gujarat, enerji üretim kapasitesinde Maharashtra’yı geride bıraktı: rapor | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Gujarat, enerji üretim kapasitesinde Maharashtra’yı geride bıraktı: rapor | Ahmedabad HaberleriAHMEDABAD: İstatistik ve Program Uygulama Bakanlığı’nın (MOSPI) 2023 yılına ilişkin ‘Hindistan Enerji İstatistikleri’ raporu, kurulu elektrik üretim kapasitesi söz konusu olduğunda Gujarat’ın Hindistan’da bir numara olduğunu gösterdi.
2022 için Gujarat, Maharashtra’nın 36,12 GW’den daha yüksek olan 37,35 gigawatt (GW) kurulu kapasiteye sahipti. 2022 raporunda Maharashtra 36,84 GW kapasite ile ilk sırada yer alırken, Gujarat 33,91 GW kapasite ile ikinci sırada yer aldı. Devlet bir yılda kapasiteyi %10 artırdı.

gujarat_power_jenerasyonu

İlk beşte yer alan diğer eyaletler ise 28,76 GW ile Rajasthan, 27,13 GW ile Tamil Nadu ve 22,94 GW ile Andhra Pradesh oldu.
2022 bileşimi, devletin öncelikle kömüre (20,23 GW), ardından yenilenebilir enerji kaynaklarına (16,34 GW) ve hidroelektrik enerjiye (0,7 GW) dayandığını gösterdi.
Rapor ayrıca Gujarat’ın yenilenebilir enerjisini 2020-21’den 2021-22’ye %25 artırarak 13.214 megavattan (MW) 16.587 MW’a çıkardığını belirtti. Rapora göre Hindistan genelinde artış %14 oldu. Rapor, kurulu güneş enerjisi kapasitesinin %61 artışla 4.469 MW’tan 7.180 MW’a çıktığını belirtti. Rüzgar enerjisi ise sadece %7,5 büyüyerek 8.561 MW’tan 9.209 MW’a çıktı.
Gujarat, rüzgar enerjisi kapasitesinde Tamil Nadu’nun ardından ikinci sırada yer alırken, güneş enerjisi kapasitesinde Rajasthan ve Karnataka’nın ardından üçüncü sırada yer aldı. İstatistiklere göre, Gujarat’ta 4.35 bin biyogaz tesisi, 45.860 güneş fotovoltaik (SPV) sistemi, SPV’li 11.981 pompa ve 22.58 MW atık enerji kapasitesi vardı.
Genel olarak eyalet, Hindistan’ın toplam kapasitesinin %12’sini oluşturan tahmini yenilenebilir enerji potansiyelinde ikinci sırada yer aldı; %18,2’lik paya sahip olan Rajasthan’ın gerisinde kaldı. Uzmanlar, sanayileşme hızının yanı sıra eyaletteki hem güneş hem de rüzgar projeleri için büyük potansiyelin eyaletteki yenilenebilir enerji kurulum kapasitesini artırabileceğini söyledi.