Gujarat Kooperatif Süt Pazarlama Federasyonu MD Sodhi, kurulun istifa etmesini istemesi üzerine istifa etti

SinemT

Member
Gujarat Kooperatif Süt Pazarlama Federasyonu MD Sodhi, kurulun istifa etmesini istemesi üzerine istifa ettiVADODARA: Kooperatif sektörünü şaşırtan ani bir hamleyle RS SodiHindistan’ın en büyük hızlı tüketim malları markası Amul’u pazarlayan Gujarat’taki tüm süt birliklerinin tepe organı olan Gujarat Kooperatif Süt Pazarlama Federasyonu’nun (GCMMF) genel müdürü Pazartesi günü istifa etti.
Yerli süt ürünleri devi GCMMF’nin yönetim kurulu, operasyondan sorumlu genel müdür (COO) Jayen Mehta’yı derhal geçerli olmak üzere geçici müdür olarak atadı. Hindistan süt ürünleri sektöründe Sodhi’den istifa etmesinin istendiğine dair yaygın spekülasyon.

NAMMMM (1)

TOI ile konuşan Sodhi, uzatma için hizmet verdiğini söyledi. Ratta’dan 64 yaşındaki Sodhi, “Geçtiğimiz 3-4 yıl boyunca MD olarak sorumluluğumdan vazgeçmeyi düşündüm. Son iki yıldır sürem uzatıldı ve yönetim kurulundan beni görevden almasını istedim” diyor. Pencap’taki Khera köyü.
GCMMF’nin halefiyet planı geçen yıl, 31 Ocak 2022’de federasyon yönetim kurulunun daha sonra genel müdür olarak görev yapan Mehta’yı oybirliğiyle COO pozisyonuna getirmesiyle netleşmişti. GCMMF hiyerarşisinde, COO’nun konumu MD’nin yanındadır.
Ancak kendisine hitaben yazılan mektubun üslubu göz önüne alındığında, SC Sodhi’nin istifasının oldukça “kararsız” olduğu yönünde spekülasyonlar dolaşıyordu.
Her iki GCMMF Başkan Yardımcısı tarafından imzalanan Sodhi’ye mektup Valamji Humbal ve GCMMF başkanı Şamal Patel AmulFed Dairy, Gandhinagar’da yapılan yönetim kurulu toplantısının 2. kararına göre “GCMMF MD’si olarak hizmetleriniz derhal geçerli olmak üzere sonlandırıldı. Bu nedenle, MD’nin liderliğini derhal geçerli olmak ve COO Jayen’e vermek üzere bırakmanız emredildi. Mehta”.
Hem Humbal hem de Patel’in bütün gün iletişimsiz kalması ve diğer yönetim kurulu üyelerinin geliştirme üzerinde durması sadece spekülasyonu körükledi.
Bir yönetim kurulu üyesi TOI’ye, “Gandhinagar’daki AmulFed’deki yönetim kurulu toplantısına çok kısa bir sürede katılmam için telefonla bilgilendirildim ki bunu yapamadım” dedi ve kategorik olarak Sodhi’nin istifasının görüşüleceğine dair kendisine bilgi verilmediğini belirtti. Hindistan Süt Ürünleri Derneği’nin de başkanı olan Sodhi, GCMMF’ye 40 yılı aşkın bir süre önce Jaipur’da satış danışmanı olarak katıldı.
tarafından kurulan Kırsal Yönetim Enstitüsü, Anand’ın (IRMA) ilk partisinin bir mezunu. Hindistan’da Beyaz Devrim’in babası Verghese Kurien, CTAE, Udaipur’dan ziraat mühendisliği mezunu Sodhi, 1973’te GCMMF’yi kuran Kurien ile yakın çalışmıştı.
Sodhi, “GCMMF’ye Mart 1982’de satış görevlisi olarak katıldığımda, federasyonun cirosu yalnızca 121 Rs idi. Yalnızca altı sendikası vardı ve günde 12 lakh litre süt (LLPD) işliyordu” dedi.
Sodhi, Haziran 2010’da GCMMF’nin yönetimini devraldı ve Ocak 2011’de federasyonun cirosu 88 LLPD ile 8.005 Rs crore’ye ulaştığında düzenli MD olarak atandı.
“Harika bir deneyimdi. Dünyanın her yerinden en iyi insanlarla tanışma ve Gujarat çiftçilerine hizmet etme şansım oldu.” 72.000 Rs crore gövdesi.
Sodhi, her biri beşer yıllık iki dönemi tamamlamıştı. Aralık 2020’de ikinci dönemi sona erdikten sonra, yönetim kurulu üyeleri ona “bir sonraki atama yapılana kadar” mühlet vermişti.
İlginç bir şekilde, Sodhi’nin kendisi, GCMMF’nin o zamanki MD BM’si Vyas’ın eski başkan Parthi Bhatol ve yönetim kurulundaki rakipleri arasında uzun süren bir güç mücadelesinin ortasında aniden istifa etmesinden sonra MD olarak devralmıştı.
Mehta, 32 yıldır Amul ile ilişkilendiriliyor. Aynı zamanda Anand’daki Amul Dairy’nin önde gelen MD’siydi ve Gujarat’taki birçok süt ürünleri sendikasının yönetim kurulunda federasyon adayıdır. Vallabh Vidyanagar merkezli Sardar Patel Üniversitesi’nden altın madalya sahibi Mehta, aynı zamanda bir IRMA mezunu.