Gujarat Teknoloji Üniversitesi Teknik Ders Kitaplarını Gujarati Diline Çevirmeye Başladı | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Gujarat Teknoloji Üniversitesi Teknik Ders Kitaplarını Gujarati Diline Çevirmeye Başladı | Ahmedabad HaberleriAHMEDABAD: Tıp ders kitaplarının Gujarati diline çevrilmesi için komiteler belirlenmiş olmasına rağmen, Gujarat Teknik Üniversitesi (GTU) şimdiden mühendislik ders kitaplarını yerel dile çevirmeye başladı.
Çeviri görevi Milli Eğitim Politikası (YEP) ışığında ele alınmıştır.
GTÜ Rektör Yardımcısı Navin Shet söz konusu teknik kılavuzlar yaklaşık 20 lakh kelimedir. “Yaklaşık 3 lakh teknik kelime yaygın olarak kullanılıyor. Ekiplerimiz bu teknik terimlerin yaklaşık 50.000’ini Gujarati’ye çevirdi. Çevrilen bu terimler ayrıca 22 üyeli bir uzman komite tarafından onaylandı.” Tatlım söz konusu. Sheth, komitede 15 Sanskrit dili uzmanının da bulunduğunu söyledi. Kaynaklar, tercüme edilen terminolojinin elektrik, mekanik ve elektronik derslerinden kelimeler içerdiğini söyledi. Kaynaklar, bir sonraki aşamada yaklaşık 1,5 lakh kelime ve terimin Gujarati’ye çevrileceğini söyledi.
29 Ekim’de, eyalet yüksek öğretim bakanlığı teknik ders kitapları ile tıp, dişçilik, fizik tedavi ve hemşirelik dersleri ders kitaplarının tercümesi için bir yol haritası hazırlamak ve sunmak üzere 19 kişilik bir komitenin kurulduğunu duyurdu.
Yükseköğretim Anabilim Dalı tarafından oluşturulan komisyona üniversite rektörü başkanlık eder. Ulusal Adli Tıp Üniversitesi, Gandhinagar ve tıp fakültelerinin dekanlarına ve çeşitli üniversitelerin VC’lerine sahiptir. Kaynaklar, komitenin oluşturulmasının ardından bir toplantının da yapıldığını söyledi.
Toplantıda, sorumlulukları devretmek için eyalet düzeyinde bir komite oluşturulmasına karar verildi.