Gujarati: Gujarati’yi Canlandırma Hareketini Anlamak | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Gujarati: Gujarati’yi Canlandırma Hareketini Anlamak | Ahmedabad Haberleri

AHMEDABAD: Birleşik Krallık’ta Londra’nın 32 km kuzeybatısındaki North Watford’da ikamet eden 15 yaşındaki Vritiksha Shah üçüncü kuşaktır. Gujarati.
Büyükanne ve büyükbabası Jamnagar bölgesindeki memleketlerinden Afrika’ya göç etti ve ebeveynleri daha sonra binlerce Gujarati gibi İngiltere’ye göç etti. TOI ile akıcı bir şekilde Gujarati dilinde konuşan Vritiksha, burayı bir kez ziyaret etmesine rağmen köklerini, Gujarati kültürünü ve eyaletin festivallerini anladığını söylüyor.
“Sishukunj’da hafta sonu derslerine katıldıktan sonra Gujarati için GCSE (Orta Öğretim Genel Sertifikası) sınavına girdim. Eczacı bir baba ile öğretmen bir annenin kızı olan Vritiksha, “Burada dili öğrenen farklı yaş gruplarından yaklaşık 200 çocuğumuz var” diyor.
İngiltere merkezli Gujarati Okulları Konsorsiyumu tarafından yürütülen resmi bir Gujarati eğitim programının parçası olan Birleşik Krallık’taki yaklaşık 1.200 öğrenciden biridir. 21 Şubat nasıl kutlanırsa Uluslararası Anadil Günügirişimin kurucularına hareketin nasıl şekillendiğine dair fikir verdi.
“Daha önce Gujarati sertifika sınavını yöneten profesyonel bir ajansın, sayıların azalması nedeniyle artık sınava girmeyeceğini açıkladığı yıl 2015’ti. Hareket, öğrencilerin Gujarati’yi örgün eğitim (GCSE) konularından biri olarak seçemeyecekleri anlamına geliyordu” diyor. jayantilal tannakonsorsiyum başkanı ve eski Matematik öğretmeni ve öğretmen eğitimcisi.
“Topluluk dili seviyor, bu yüzden kendimiz bir şeyler yapmaya karar verdik. Bugün önde gelen 25 okul, öğrencilerin kaliteli dil eğitimi aldığı girişimin bir parçası.”
Öğrenciler sadece temel bilgileri öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda drama, şarkı söyleme, sloganlar, süslü giysiler vb. gibi dilbilimsel konulardaki yarışmalara da katılırlar. “Onları ayrıca Gujarati klasikleri ve modern Gujarati filmleriyle tanıştırıyoruz. Bu sadece bir dil öğrenmekle ilgili değil, tüm Gujarat kültürüyle ilgili. Tanna, “Covid salgını rakamları kesinlikle etkiledi, ancak biz iyileştik” dedi.
Girişim komitesi emekli devlet memurları, kalifiye profesyoneller, doktorlar, öğretmenler, sanatçılar vb. Yetkililer, Birleşik Krallık’taki Gucerat öğrencilerinin Gucerat kültürünü ve bunun tersini öğrenmeleri için Gucerat’taki okullarla bir öğrenci değişimi girişimi hayal ettiklerini söylediler.