Gujarat’ta 25 koltuk çok inceden geniş marjlara gidiyor | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Gujarat’ta 25 koltuk çok inceden geniş marjlara gidiyor | Ahmedabad HaberleriGodhra’nın BJP MLA’sı için 2017’deki zafer marjı 258 oydu, 2022’de marj 35.000’in üzerine çıkacak. 2017’de marjın 5.000 oyundan az olduğu 36 seçim bölgesinden 25’i zafer marjını artırdı.
2017’de BJP’den Lakha Sagathiya Rajkot Rural (SC) koltuğunu 2.179 oyla, 2022’de BJP adayı Bhanu Babariya 48.494 oyla kazandı. Bu 36 seçim bölgesinden yalnızca bir seçim bölgesi olan Dasada, 2017’ye göre zafer marjının azaldığını gördü. Kongre aday Naushad Solanki 3.728 oyla kazandı, ancak 2022’de 2.179 oyla BJP’li PK Parmar’a yenildi.
Godhra’dan BJP adayı CK Raulji, “2017 sonuçlarının ardından şehrin sorunlarının bir listesi hazırlandı ve beş yılda tüm bu sorunların üstesinden geldim. Şehrin büyük bir trafik sorunu var ve üç üst geçit onaylandı. Bir de su sorunu vardı ve bunu hükümetle işbirliği içinde çözebildik. Kısmen bu nedenle, liderlik 258’den 35.000 oya çıktı.”
Üst düzey bir BJP lideri, partinin genellikle marjların çok ince olduğu koltukları hedeflediğini ve adayların rahat bir şekilde kazanmasını sağlamak için önlemler aldığını söyledi. Göreve karşı çıkmanın olduğu birkaç durumda, parti adayı değiştirmeyi tercih eder. Birkaç yerde eski bakanların veya görevdeki milletvekillerinin biletleri alamadığını söyledi.
Eski Dasada MLA’sı Naushad Solanki şunları söyledi: “2.100 oyla kaybettim ve bunun tek nedeni, programlarında BJP’ye yetişemememdi. İmar söz konusu olduğunda muhalefetin kazandığı alanlar ihmal ediliyor ama ben kendi seçim bölgem için fon bulmayı başardım ve birçok imar çalışması yapıldı. Muhalefet milletvekillerinin genellikle iktidar partisinin kendi bölgelerini ihmal ettiğini söylediğini ve koltukların sık sık çok ince marjlarla el değiştirmesinin bir nedeninin bu olabileceğini söyledi.
2022’de BJP’nin oyların %75’inden fazlasını aldığı sekiz sandalye ve %60 ile %74 arasında kazandığı 32 sandalye vardı. Kongre, en yüksek oy payını Vansda’da kaydetti, adayı ankete katılan oyların %52,5’ini aldı ve en düşük oy oranı %2,41 ile Surat, Varachcha’da oldu.