Gujarat’ta evlilik dışı ilişkilerle ilgili acil aramalar 5 yılda 2,5 kat arttı | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Gujarat’ta evlilik dışı ilişkilerle ilgili acil aramalar 5 yılda 2,5 kat arttı | Ahmedabad HaberleriAHMEDABAD: Kentin batısında bir kadın ikinci çocuğuna hamile kaldı. Aile bu olayı debdebe ve koşullarla kutladı, ancak kadın şaşırtıcı derecede kasvetliydi. Kocanın tesadüfen kulak misafiri olması, çocuğun ondan değil, ağabeyinden olduğunu ortaya çıkardı. Sohbet, erkek kardeşin baldızıyla olan ilişkisinden memnun olmasına rağmen karısını onun için terk etmeye hazır olmadığını ortaya çıkardı. Sonunda hamile kadın, kocası tarafından evinden zorla çıkarıldı.
Bu, Abhayam 181 kadın yardım hattı tarafından 2022’de ele alınan 9.382 çağrıdan biriydi. Evlilik dışı ilişkiler saatte bir vaka oranında. Nitekim 2018’den 2022’ye eş sadakatsizliğinden kaynaklanan çağrılar 3.837’den 9.382’ye çıkarak 2,5 kat artış gösterdi. Aile içi şiddet ve tacizden sonra, yardım hattına en çok üçüncü çağrının yapıldığı kategori evlilik dışı ilişkiler oldu.
Aramalar çoğunlukla Ahmedabad, Surat, Vadodara ve Rajkot’tan geldi.
4 büyük eyaletten gelen aramaların %50’si
Aramalar çoğunlukla Ahmedabad, Surat, Vadodara ve Rajkot’tan geldi. 9K’dan fazla aramanın 4.426’sı veya neredeyse yarısı dört büyük şehirden geldi.
Ahmedabad’ın yardım hattı koordinatörü Falguni Patel, son üç yılda flört uygulamalarının ve sosyal medyanın evlilik dışı ilişkiler üzerindeki artan etkisini gördüklerini söyledi. “Üçgenin üçüncü köşesini oynayanlar genellikle yakın bir akraba, meslektaş, arkadaş veya çevrimiçi tanıdıktır. Karısı veya kız arkadaşı yardım hattına yaklaşır ve yardım ister.”
EMRI COO’su Jashvant Prajapati, “Geçmişte işler daha çok büyük şehirlerde yoğunlaşmıştı. Ancak şimdi neredeyse tüm bölgelerden telefonlar alıyoruz. Ayrıca, bunun sorunları çözmenin bir yolu olabileceğine dair artan bir farkındalık var” diyor. . “Yardım hattına yapılan aramalardaki genel artışın nedenlerinden biri daha iyi farkındalık ve erişim olabilir.”
Kadın sorunları için çalışan şehir merkezli STK AWAG’ın sekreteri Jharna Pathak, 2022’deki aile içi şiddet vakalarının sayısının 2020 ve 2021’e kıyasla arttığını söyledi.
“Ekonomik sorunların yanı sıra, bu olgunun ana nedenlerinden biri evlilik dışı ilişkiler gibi görünüyor. Kadınlar genellikle resmi makamlara başvurmadıkları için vaka sayısı daha da yüksek olabilir.”