Hala çalışmam gerekiyor, diye güldü büyükbaba. Dinamo’nun yeni salonunu sabırsızlıkla bekliyor

AMate

Global Mod
Global Mod
“Birkaç saat süren zor bir tartışmaydı ama başardık. Ayrıca verilen tüm görevleri tamamladık ve yeşil ışığı yakaladığımız için mutluyum. Yeni arena buna değecek ve herkes bununla gurur duyacak. Bu çok uluslu bir proje,” dedi Olomouc ile yukarıda bahsedilen maçın ardından gazetecilere röportaj veren Petr Dědek.

Ya imar değişikliği Pazartesi günü onaylanmazsa?
Eğer işe yaramazsa şansımız tükenirdi. Benim için büyük bir hayal kırıklığı olurdu çünkü bir yere taşınmak için her zaman motivasyona ihtiyacınız var. Bizim için artık bir beş yıllık plan daha başlıyor, herkesi ileriye taşıyacak. Hokey Şehri böyle bir şeyi hak ediyor ve Ağustos 2027’de yeni bir arena açma yolunda ilerliyoruz.

18 Aralık’a kadar neyi başarmanız gerekiyordu? Başından beri hiç şansın olmadığını söylediler.
Başlangıçta yapabileceğimiz işi bize bırakırlarsa her şeyi yapabiliriz dedim. Yetkililerin güzel bir iş ve işbirliği yaptığını söylemeliyim, ben de onlara teşekkür ettim. Her şey idare edildi ve Çek Cumhuriyeti tarihinde bu kadar büyük bir şehirde bölge planının belki de en hızlı değişimini gösterdik.

Sırada ne var?
Mekansal planlama dokümantasyonu çalışacaktır. İki yıllık bir inşaat bekliyoruz, dolayısıyla iki yıl evrak işlerine, ardından inşaata harcanacak.

Yani hiçbir şey yeni salonu mahvedemez mi?
Açıkça yeşil ışığı aldık ve yolumuza devam ediyoruz.

Proje aynı zamanda oyuncularla sözleşme müzakere edilirken de faydalıdır.
Dinamo bugün Avrupa’da ses getiriyor ve her oyuncu için motivasyon kaynağı olacak. Bize gelenler kazanmak ve birçok taraftarın önünde hokey oynamak istiyor. Hala piyasayı araştırıyoruz, artık defans oyuncusu Libor Hájek ile sözleşme imzaladık ve bu bir Noel hediyesi olarak yeterli. Bu tam olarak oyuncunun kazanan ve golleri olan harika bir takımı seçtiği andır. Ayrıca Libor’un da örneğin Dünya Kupası’na katılma motivasyonu var ve biz de böyle oyuncular istiyoruz.

Pardubice’nin sahibi Petr Dědek.

Yeni salon herhangi bir şekilde özel olacak mı?
Olacak. 2027 yılında teknoloji ve ekoloji açısından en modernler arasında yer alması gerekiyor. Dünyada olup bitenleri takip edeceğiz ve en iyileriyle tamamlamaya çalışacağız.

NHL’yi bu işe dahil etmek ister misiniz?
David Pastrňák’ın Boston’la açılışa gelmesi muhtemelen uygun olurdu. (Gülüyor). Çeşitli ön eleme maçları da var, güzel olurdu ve mutlaka olasılıklardan biri. Öncelikle yeni salonun açılışında muhtemelen şarkı söyleyeceğiz ama Eylül ayında bir NHL takımına karşı oynamak kötü bir fikir değil. Kesinlikle kaybolmayacağız.

Salonun kapasitesinin ne kadar olacağı konusunda hâlâ spekülasyonlar var.
Şimdilik on beş bin artı diyoruz. Koltukları ne kadar geniş seçeceğimize bağlı, planlarımızda 2 ila 3 bin koltuk farkı yaratabiliyor. Sektörler henüz tanımlanmadı, bunun nasıl işleyeceği henüz bilinmiyor. Kesinlikle Dinamo’nun kullanacağı bir kapasite olacak. Şimdiden bazı maçlar için rahatlıkla 15.000 bilet satabildik.

ilhamını nereden alıyorsun?
New York Islanders’ın salonunu çok seviyorum. Orada örneğin kulüp bölümünde rahat bir koltuğa para ödeyebilir, bir içki alabilir ve soyunma masalarının hemen yanında yerinizi alabilirsiniz. Avrupa’da bu tür sektörler çok fazla yok, burada 1.500’ün üzerinde yer olduğunu rahatlıkla hayal edebiliyorum. Ama mesele sadece bununla sınırlı değil, oyuncuların en iyi hizmeti almasını istiyorum, NHL ile kıyaslanabilir bir salon olacağına inanıyorum.

Değeri sekiz milyar.
Hala kazanmamız ve işe gitmemiz gerekiyor. Huzurlu olacağımı sanıyordum ama bir süre çalışacağım (Gülüyor).

Taraftarlar sezonluk biletlere ne kadar hazırlanmalı?
Tabii bunu şimdi söylemek mümkün değil. Yüzde otuz enflasyon vardı, katliam vardı. Kovid dünya çapında her şeyin fiyatlarını yükseltti. Umarım istikrar kazanır. Ama her zaman piyasayla karşılaştırılabilir olmaya çalışacağız. İnsanların gelip o sosisli sandviçi, birayı ya da formayı alabilmelerini istiyoruz. Eğlenmek istiyoruz. 2027 yılında yaşam standardının nerede olacağını göreceğiz ama kesinlikle sapmayacağız.

Brno’dan önce yeni salona yetişmek ister misin?
Biraz farklı bir şekilde sahip olacağız. Brno’nun planı zaten var, burası bir belediye ve birkaç yıl önce hazırlanandan çok da farklı bir şey olamaz. Güncel trendlere cevap verebileceğiz. Bazı konularda kesinlikle daha iyi olacağız.

Peki ya eski Pardubice kışı?
Bu bir şehir meselesi. Altmış yıllık bir geçmişi var ve en son yirmi yıl önce yeniden inşa edilmiş. Bize iyi hizmet ediyor ama zaten rahatsızlıkları var ve uzun sürmeyecek. Şehrin yeniden inşa için yüz milyonlarca dolar yatırım yapması gerekecek ve bunu istemiyor. Dinamo’yu taşımak istiyorsak yeni bir salon bizim için tek yoldu.