Hašek’ten Ovechkin’e tepki: NHL, Ukrayna’ya milyarlarca dolar ödemeli

AMate

Global Mod
Global Mod
“Onun açıklamalarıyla pek ilgilenmiyorum. Ovechkin, Rus İzvestiya gazetesine verdiği demeçte, “NHL kulüpleri oyuncuları milliyetlerine göre değil, yetenek ve becerilere göre seçiyor.”

“Onu zamanında iyi bir kaleci olarak tanıyorum. Hatta ona bir kez gol bile atmıştım” diyen Ovechkin, Çek kaleciyi ilk ve son kez yendiği 2007’deki başarılı şutunu hatırladı.

Rus MatchTV kanalı Çarşamba günü Hašek’ten yorum istedi ve bir gün sonra aslında onun sözlerinden alıntı yaptılar. Ancak hafifletilmiş, rejime uygun bir biçimde.

“Ovechkin ülkesini NHL’de temsil ediyor, Rusya’nın reklamı. NHL, Ovechkin ve diğer Rus hokey oyuncularının oynamasına izin vererek bu ülkenin reklamını yapıyor. MatchTV, Hashko’nun sözlerini şöyle aktarıyor: Bu tür Rus reklamlarının her sezonu için NHL, Ukrayna’ya 2 ila 4 milyar dolar ödemek zorunda kalıyor.

Alexander Ovechkin, Barclay Goodrow tarafından yüzüne vurulduktan sonra.

Ancak Hašek, makale yayınlanmadan önce bile televizyon için yaptığı açıklamanın tamamını sosyal ağ X’te yazmıştı. Buradan MatchTV’nin tüm iddiaları, özellikle de en keskin iddiaları yayınlamadığı anlaşılıyor.

Örneğin Ukraynalı çocukların soykırımı, vatandaşların sakatlanması veya diğer Rus suçları hakkında.

“Ovechkin, özgür ülke Ukrayna’ya karşı emperyalist savaş başlatan bir devletin vatandaşıdır. Rusya, Ukrayna’da yüz binlerce insanı öldürüyor, sakat bırakıyor ve orada Ukraynalı çocukların soykırımı da dahil olmak üzere suçlar işliyor,” diye başladı Hašek sert bir şekilde.

@AlexandrMitrofa Zaten https://t.co/bmylIhClaT aracılığıyla benimle iletişime geçtiler, bu konuda yorum yapabilir miyim? RJ ve AJ’de onlara kendimi bu şekilde ifade ettim ve aşağıda ČJ’deki tam çevirisini bulabilirsiniz. Bunu (veya herhangi birini) bilerek mi kullanacaklar?” Ovechkin, özgür ülke Ukrayna’ya karşı emperyalist savaş başlatan bir devletin vatandaşıdır (devam)

14 Eylül 2023, 01:06. Gönderi Arşivlendi: 14 Eylül 2023, 13:38.

“Bir Rusya vatandaşı olarak Ovechkin her zaman ülkesini temsil ediyor ve eylemlerinin reklamı niteliğinde. Bunlar emperyalist savaş, cinayet ve diğer suçlardır. NHL, Ovechkin ve diğer Rus hokey oyuncularının oynamasına izin vererek, Rus savaşının ve Rus suçlarının büyük bir reklamını yapıyor. Bu nedenle NHL, birçok Ukraynalının ve birçok Rus askerinin ölümünden sorumludur ve bunun bedelini ödemek zorunda kalacaktır” diye inanıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Hašek, NHL’ye Rus oyunculara ligdeki faaliyetlerini durdurma çağrısında bulunduğu açık bir mektup göndermişti.

Oyun komiseri Gary Bettman, Şubat ayında All-Star Maçında halka açık bir şekilde şöyle yanıt verdi: “Fikrini söyleme hakkı var. Ancak Çek hükümeti veya Çek halkı adına konuşacağını sanmıyorum. Ancak açık olmak gerekirse onun fikrine katılmıyorum.’