Hathyogi ‘jata’da arpa yetiştiriyor, kaba tahıl kullanımını savunuyor | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: Hükümetin ülke genelinde kaba tahıl ekimini ve tüketimini teşvik ettiği bir zamanda, bir Hathyogi geniş Magh Mela bölgesinde çiftçilere iri taneli tahıllara geçme ve gübre kullanmayı bırakma mesajını benzersiz bir şekilde yayıyor.
Bu 42 yaşındaki genç Hathyogi, Amar Deep, Markundi’den geliyor. Sonbhadra darmadağınık saçlarında başında arpa, gram, bakliyat yetiştirmek için büyük kalabalıklar çekiyor. Başına bu ekinleri ekti ve her gün genç arpa dallarının büyüdüğünü görüyorsun.
Bırakın gübreyi, hileyi, toprak kullanmadan başının üstünde bu ekinleri yetiştirmeyi başarıyor.
“Sonbhadra’nın Ghorawal bölgesinden Ganihari Tola adında çok uzak bir köye mensubum. Daha önce köyümüzdeki çiftçilerin çoğu iri taneli tahıl yetiştiriyordu ama yıllar geçtikçe arpa, darı ve dolayısıyla ‘urad’ (bölünmüş ve kabuklu siyah gram) gibi artılar da dahil olmak üzere bu ürünlere talep olmadığını gördüm” dedi. “O zaman kitleler arasında farkındalık yaratmaya karar verdim” diye ekledi.
Birkaç gün önce ‘jau’ (arpa) ekmişti ve şimdi kafasında yaklaşık iki inçlik genç dalların sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görebiliyordunuz. “Ayrıca yaklaşık bir hafta içinde büyüyecek olan gram ve urad dalını da ektim” dedi. Yogi, “1965’ten önce, tıpkı bizim insanımız gibi gübre kullanımı daha azdı ve mahsul sağlıklıydı, ancak şimdi gübre ve böcek ilacı kullanımı arttığından, tüm nüfus bunun etkilerinden muzdarip” dedi. benzersiz bir şekilde son dört yılda insanların farkındalığı.
TOI’ye, “Eğer bu ekinleri jata’mda (dolaşmış tüylerim) sadece tohumları sulayarak yetiştirebiliyorsam ve gerisini doğa hallediyorsa, neden çiftçiler temel bilgileri öğrenip gübre kullanmayı bırakamıyor” dedi.