‘Hint diasporası İngiltere ekonomisine %6 katkıda bulunuyor’ | Vadodara haberleri

SinemT

Member
‘Hint diasporası İngiltere ekonomisine %6 katkıda bulunuyor’ | Vadodara haberleri

VADODARA: Yaklaşık 1,8 milyon Hintli veya Hint diasporasının %2-3’ü, Birleşik Krallık (BK) ekonomisine yüzde altı katkıda bulunuyor ve bu çok büyük bir katkı olarak kabul ediliyor.
Hindistan’ın İngiltere’deki eski Yüksek Komiseri ve Hindistan’ın Enformasyon Baş Komiseri olan Büyükelçi (Emekli), Yashvardhan Kumar Sinha Çarşamba dedi.
Hintli diplomat, Birlik Dışişleri Bakanlığı’nın “Hindistan @ 75: Videsh Niti Seçkin Ders Serisi” kapsamında “Çağdaş Bağlamda Hindistan-İngiltere İlişkileri: Fırsatlar ve zorluklar” konulu bir konferans vermek üzere şehirdeydi.
Ders, Atal Bihari Vajpayee Politika Araştırmaları ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü ve MS Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü tarafından düzenlendi.
Sinha, Hindistan ile Birleşik Krallık arasındaki Jehangir’in hükümdarlığı döneminde 400 yıl öncesine uzanan tarihi bağlara dikkat çekerken, küreselleşen dünya, G20 ve Hindistan-İngiltere ilişkilerinde başta teknoloji ve eğitim olmak üzere çeşitli sektörlerdeki ortaklıklara değindi.
Hindistan’ın birkaç ay önce beşinci büyük ekonomi olarak İngiltere’yi geride bırakmasından bu yana Hindistan’ın artık bir sistem yapıcısı olduğu ve sadece bir sistem alıcısı olmadığı söylenebilirken, Hindistan’ın birçok ikili ve çok taraflı kurallara taraf olduğunu ve bir oluşumunda aktif konumdadır.
Sinha, Hindistan-İngiltere ilişkilerinde ne kadar hayal kırıklığı yarattığından, ekonomik ilişkilerin potansiyeline sadık olmadığından da bahsetti.
“İngiltere, Hindistan’ın ilk 15 ticaret ortağı arasında bile yokken, Hindistan İngiltere’nin ticaret ortakları listesinde 12. sırada yer aldı.”
“Hindistan, geçen yıl Birleşik Krallık’ta ABD’den sonra en büyük ikinci yatırımcı oldu ve Birleşik Krallık’ta 1,2 lakh iş yarattı.” Sinha dedim.
Geri çekilen çalışma sonrası çalışma vizesi politikası ve Hintli sayısıyla ilgili bir örnek vererek, “Birleşik Krallık her zaman en çok tercih edilen eğitim destinasyonlarından biri olmuştur, böylece bir sorun olduğunda ikili bir ilişki haline gelir” dedi. öğrenci sayısı 2018’de 80.000’e yükseldi.