Hızımız mı? Onun hakkında konuşuyoruz. Mavi ve NHL'deki istifa ve kalıplar üzerine düşünceler

AMate

Global Mod
Global Mod
Ancak asıl önemli olan play-off'lar onun için de yolunda gitmedi, Kometa üst üste dördüncü kez çeyrek finalin kapılarını geçemedi.

“Hala acıyor. Güçlü bir takıma sahip olduğumuza inanıyordum, ancak birkaç şey yolunda gitmedi ve bunun için cezalandırıldık” diye itiraf etti, Patrik Martinec'in sezonun başında istifa etmesinden sonra aniden Brno takımının başına geçmek zorunda kalan teknik direktör. mevsim. Yeni asistanı Kamil Pokorný ile birlikte bir terfi şansı daha yakalayacak, önümüzdeki sezon da Komet'in başına geçecek.

Takımın hamlesine dair olumlu izlenimleriniz mi var, yoksa her şeyin kararlaştırıldığı play-off'lardan dolayı hayal kırıklığı mı yaşıyorsunuz?
Her ikisi de önemlidir. Kulüp, taraftarlara bir ürün getiriyor ve uzun vadeli çalışmalarımızı ortaya koyduğumuz için çok mutluyuz. Play-off, yoğunluğun artması ve ayrıntılara hakim olunması gereken alışılmadık bir rekabettir. Bundan ders çıkarmamız gerekiyor. Şimdi ne kadar acı verse de, bu deneyimi kullanmalıyız ki gelecek yıl bize değil başkalarına zarar versin.

Martinec ve ben aynı gemideydik, beni de yanında istiyordu. O istifa ettiğinde ben de istifa edeceğimi düşündüm.

Litvínov'a karşı çeyrek finali kaybetmek sezon keyfinizi bozdu mu?
Sevinç, mutsuzluk… Olumlu değerlendirilen şeyler var, pek olumlu değerlendirilmeyenler de var. İnsan öğrenir. Sadece bir takım kazanacak, o biz değiliz, çalışmaya devam edeceğiz. Çıktığımız yol çok güzel, Brno'da güzel bir şeyler yetişiyor gözümde. Geride toparlanacak pek çok iyi şey kaldı.

14 puan

Ayrıca geçen sezona göre Komet'i de kazandı.

Peki Kometa neden çeyrek finalde soğukkanlılığını kaybetti?
Bu derecelendirmeyi izninizle size bırakıyorum.

Düşüncelerini paylaş?
Takımımızdaki her oyuncuyla oturup çıkış görüşmeleri yapmak istiyorum. Çok ilginç öneriler duyuyorum. Meslektaşlarım dahil herkesin fikrini dinleyip yavaş yavaş bir mozaik oluşturacağım. Bana bir şeyler oluyor ve bunu kendime saklamak istiyorum.

Bu tür görüşmeler nasıl yapılıyor?
Diyelim ki hazır beş veya altı sorum var. Bir sohbet başlatıyoruz ve soruları her oyuncuyla biraz farklı şekilde detaylandırıyorum. Başkalarının bunun kabinde, buz üzerinde ve buzun dışında nasıl çalıştığını gördüğüyle ilgileniyorum. Takım neyi iyi yapıyor ve neden, bizim neyimiz eksik, kişisel olarak neyi geliştirebilirim? Her zaman fikrini söylemekten daha iyidir. Çocukların başka kulüplerde deneyimleri var, bu yüzden onları dinleyeceğim ve Kometa'ya da neyin başvurmasının uygun olacağını düşüneceğim.

Sezonun 3. turu ve meslektaşımız Patrik Martinec'in istifasının ardından asistanlıktan teknik direktörlüğe geçişinizde büyük bir sıçrama mı yaşadınız?
Şok çılgıncaydı, çok kötü karşıladım. Haber beni hazırlıksız yakaladı. Patrik'in zihinsel durumunun ideal durumda olmadığını görebiliyordum, belki de kendi üzerinde daha fazla baskı hissediyordu, ben de onun bu baskıyı hafifletmesine yardımcı olmaya çalıştım. Birdenbire işi bıraktığı gerçeği aklına geldi.

26 gol

ayrıca Kometa on bir eksikle gol attı.

Aklından ne geçti?
Ben de vazgeçeceğim! Brno'ya gelmemi istedi, aynı gemideydik ve ben ondan atlamak istemedim. Daha sonra Patrik beni kalıp takıma liderlik etmeye ikna etti. Sezon henüz başlamamıştı ve bir nevi felç olmuştum. Bunu sindirmem gerekiyordu, sonra herkesle oturduk ve bunları bir araya getirme zorluğunu üstlendik.

Geriye dönüp baktığınızda kendinize şöyle diyeceğiniz bir an buldunuz mu: Ah, bu bir meslektaşınızı kırdı mı?
Hayır hiçbir şey bulamadım. Hazırlıklar iyiydi, dolayısıyla yarışmanın başlangıcı bizim için hiç iyi gitmedi ama böyle bir karara yol açacağını beklemiyordum.

Daha sonra meslektaşınızın kararını size açıkladığını söylediniz. Onu anladın mı?
Onunla aynı fikirde olup olmadığımı söylemeyeceğim. Ona saygı duyarım.

Komety Brno hokey taraftarlarının kazanı

Brno takımına liderlik ettiğiniz bir dönem oldu ancak yeni teknik direktör olduğunuz hala net bir şekilde belirtilmedi. Resmi bir yetkinizin olmaması sizi rahatsız etti mi?
(gülümsüyor) Hiç de öyle değil. Her gün işi hak ettiğinizi kanıtlamanız gerekiyor. On yıllık ya da bir günlük bir sözleşmeniz varsa, o bir günde bile işinize uygun olduğunuza ve bu iş için doğru kişi olduğunuza inandırmanız gerekir. Esas olarak oyuncuların benim gözümde ait oldukları yere ulaşmalarını arıyordum. Aynı zamanda çok da uzakta değildik, kısır bir dönemden geçiyorduk. Sonra birkaç maç yaptık, kaleci iyi yakalamaya başladı, çocuklar da kendilerine inanmaya başladı. Kimliğimizi buluyoruz ve bize karşı oynamayı zorlaştıracak şeyler üzerinde çalışıyoruz.

7 oyuncu

Kanada'dan 30 ya da daha fazla puan aldı, geçen sene üç puan vardı.

Çalışmalarınızda, futbol kariyeriniz boyunca tanıştığınız antrenörlerle edindiğiniz deneyimlerden de yararlanıyor musunuz?
Her birinden sizi heyecanlandıran bir şeyler alabilirsiniz. Tabi yöntemlerini beğenmediğim ve tekrarlamak istemediğim koçlar da var.

Lütfen konuş.
Kuzey Amerika'da başladığımda ve AHL'deyken takımımıza Robbie Ftorek koçluk yapıyordu. Asistanımız yoktu, vardiyada tek başına çalışıyordu. Bana o kadar çok şey verdi ki, beni yurt dışında bir kariyere hazırladı, bana o kadar bağlıydı ki. Kendi kendime, bir gün koç olarak böyle görünmek istediğimi düşündüm; enerji ve coşku dolu. Daha sonra Jacques Lemaire ve Larry Robinson gibi hem mükemmel hokey oyuncuları hem de biraz farklı antrenörler için oynama şansım oldu. Birincisi, olağanüstü derecede hazırlanmış ayrıntılara sahip bir stratejistti, ikincisi ise fantastik karizmaya ve son derece terbiyeli bir adama sahipti. Mükemmel adam. Organizasyondaki tüm insanlara yönelik davranış ve yaklaşımı Robinson'dan aldım. Soyunma odamızı temizleyen kıza da saygı duymamız gerekiyor çünkü o da bizim için önemli.

Başka kalıplarınız var mıydı?
Los Angeles Kings'te antrenör olarak çalışma fırsatı bulduğumda antrenman kamplarına katıldım. Todd McLellan hokeyi karmaşıklaştırmadı, bir sistem yarattı ve onu takip etti. Bunu çok iyi hazırlamıştı. Mike Stothers ise son derece disiplinli, çalışkan ve inatçıydı ve bunu takıma da aktardı.

Brno antrenörü Jaroslav Modrý Sparta ile maç sırasında.  (5 Ocak 2024)

Ayrıca takımdaki terfinizle ilgili durumu da sordum çünkü çok yıllı sözleşme konusunda rahat olan koçlar var. Bir yaşındaki bir çocukla, tüm sezon boyunca bitip bitmeyeceği veya devam edip etmeyeceği konusunda spekülasyonlarla karşı karşıya oldukları ve bunun onları geride tuttuğu söyleniyor. Belirsizliği bir engel olarak hissetmediniz mi?
Evet, sinir bozucu. (gülümsüyor) Ama bu profesyonel bir spor, günden güne bırakabilirsiniz ve bunun birçok nedeni olabilir. Biz burada oldukça sabırsızız ve çok kolay antrenör değiştiriyoruz.

Brno'da kalıyorsun ve takımı değiştirmeye çalışacaksın. Yeni kompozisyonda bu sezonun üzerine inşa etmek zor olacak mı?
Her spor dalında her müsabakada aynı şekilde olur, takımlar değişir. Stanley Kupası'nı kazanan takımdan bile oyuncular ayrılıyor; belki de maaş tavanına uymadıkları veya başka yerde daha iyi bir anlaşma bulmadıkları için. Her zaman aynı kadroyla oynayamayız. Hangi kompozisyonun ideal olacağını bilmek ve doğru yönde ilerlemek koçluk ekibinin görevidir.

Hayalinizdeki takım nasıl olurdu?
Paramızın yetebileceği ve ekstra ligi kazanabileceğimiz bir şey. Gerçekçi olmalıyız, NHL'e en iyi oyuncuyu getirmeyeceğiz. Ancak yapabileceğimiz şey oyuncuları bulmak ve onlara doğru rolü vermek. Geçen yıl Tomáš Marcink'i bu şekilde işe aldık ve o bizim için çok fazla iş yaptı.

Komety hokey oyuncuları çeyrek finalde elendikten sonra buzda hayal kırıklığına uğradı.

Kometa'nın daha eski bir ekibe sahip olduğu ve bunu hızlandırması gerektiği görüşüne katılıyorsunuz?
(iç çeker) Elbette kazanamadık, dolayısıyla hatalar her yerde bulunacak. Evet hız, bahsettiğimiz, yönetimle iletişim kurarak çözüm aradığımız konulardan biri. Gidilecek yolun bu olup olmadığını görmeye çalışıyoruz.

Kometa'nın forvet Martin Frk ile temas halinde olduğu bir sır değil. Bir sonraki girişim onun nişanlanmasıyla sonuçlanacak mı?
Bilmiyorum. Oyuncu sözleşmeleri hakkında konuşmak benim işim değil. Birçok hokey oyuncusuyla iletişim halindeyiz, sadece Frko değil. Martin'i AHL'de eğittim, o bir golcü ve mükemmel bir hokey oyuncusu. Comet'te görev yapması düşünülen oyuncularla iletişimin nasıl gelişeceğini zaman gösterecek.

Koçun ritüelleri: backhand ve pak atma

Teknik direktör Jaroslav Modrý, Kometa'nın Brno'daki maçları sırasında iç saha yedek kulübesinin arkasında oturan taraftarlarla özel bir şekilde iletişim kuruyor. Disk sahayı terk edip onun yanına gelir gelmez Modrý onu koruyucu camın içinden tribünlere fırlatıyor.

Jaroslav Modrý iyi bir bek oyuncusu.

Seçme şansı varsa atışı çocuk seyircilerden birine yönlendirmeye çalışır. “Maçlara gelen taraftarlara her zaman saygı duydum. İnsan fırsat buldukça bir çocuğa bir hatıra vermek, onu mutlu etmek ister. Capart eve bir hatıra götürecek ve böyle bir maçı hayatının geri kalanında hatırlayacak. Çocukken hokeyde biri beni memnun etmeye çalıştığında aldığım hazzı hatırlıyorum, bugün camın ardındaki o ışıltılı gülümsemeyi görmek bana memnuniyet veriyor. Bu tamamen insanları mutlu etmekle ilgili” diyor Modrý.

İlk sene disk düşürmediğini, geleneğin daha uzun olduğunu söylüyor. Brno'da bunu öyle bir şekilde geliştirdi ki, pak yedek oyuncunun üzerine düşse bile, en yakın sorumlu veya uygulama ekibinin başka bir üyesi diski alıp Modré'ye gönderiyor. Senaryo hala aynı. Brno koçu başını salladı: “İnsanlarımıza diskleri buza geri göndermek yerine bana vermelerini söyledim.”

Ritüellerinden bir diğeri de sırt çantası giymekle ilgilidir. Bazı maçlarda başını örtüyor, bazılarında takmıyor. Bunları konuşlandıracak bir sistemi olmadığını söylüyor. “İçinde hiçbir şey yok. Botlar rahat, iyi giyiliyor. Ben onları seviyorum. Daha fazlası yok. Ben onları giymeyi öğrendim ve siz (gazeteciler) bundan bir hale yarattınız. En azından yazacak bir şeyin var,” diye gülümsüyor Modrý.