Holi: Bu Holi, Prayagraj’da inek gübresi külünden yapılan doğal abiri, gulal deneyin| Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: İnek gübresi külü, yüzyıllar boyunca su arıtıcı, laver ve gereç, böcek ilacı ve tahıl koruyucu olarak kullanım alanı bulmuştur. Ancak, bir ilk olarak, bu sığır eti yan ürünü, doğal biranın hazırlanmasında zaten varlığını hissettirdi ve İyi (geleneksel Holi renkleri). Bir kadın kendi kendine yardım grubunun inek gübresi küllerini doğal biraya dönüştürme çabası bu yıl Holi tutkunlarının dikkatini çekti.
Grup Asharani Vakfı Sangam şehri yöneten Abha Singh ham zerdeçal gücü, palaş ve kadife çiçeği, sandal ağacı ve ararot tozu kullanılarak eşsiz doğal abir ve gülalları ile göz dolduruyor.
Abha Singh, “Kaliteli macun yapmak için önce inek gübresi, dişbudak ve palaş ve kadife çiçeği çiçeklerini üç katmanla tam kurutma işlemine tabi tutuyoruz ve daha sonra iyi bir koku için ararot ve sandal ağacını karıştırıyoruz” dedi ve ekledi: “Uzun bir süreç. kaliteli abir ve gülal elde etmek için kurutma ve öğütme işlemidir” diye ekledi. Bu safran renkli bira, kokusu ve kaliteli ürünü ve ayrıca cilt dostu olması nedeniyle birçok kişinin ilgisini çekmektedir. İlginç bir şekilde, kadın grubu inek gübresi külünün faydalarını gördükten sonra ıspanak suyundan abira ve gülal da yapıyor. Ispanak suyunun çok katmanlı bir işlemle kurutulup süzülmesinden sonra, yeşil renkli abir elde etmek için sandal ağacı gücü ve ince inek gübresi külü eklenir.
Prayagraj, Pratapgarh ve Kaushambi’den kadınlara eğitim veren Singh, “Doğal değerinin yanı sıra, inek gübresi küllerinden yapılan bu abir ve gulal artık insanlar arasında popüler” dedi. Abha, inek gübresi, kül, palaş ve kadife çiçeğinden yapılan doğal abiri ve gülü çeşitli sosyal medya platformlarında sunarak yurdun dört bir yanından alkış aldı. “Ülkenin farklı yerlerinden ürünlerin bulunup bulunmadığını soran mesajlar aldım. Singh, bu benzersiz göreve Holi sırasında başladı ve giderek daha fazla kadını kendilerine güvenmeleri için eğitmek istiyor.”
Holi ürünleri hakkında konuşurken, “Benzersiz, ekonomik ve yenilikçi oldukları için doğal festival renklerini yapmak zaman alıyor” dedi. Talebin artmaya başlamasıyla birlikte talebi karşılamak için daha fazla kadının katılımını sağlamak için çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi.