Holi: Mauaima kendi kendine yardım grupları tarafından yapılan Holi ürünleri Prayagraj’da popüler hale geliyor| Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: Renkler festivali Holi’ye sadece bir gün kala, Mauaima bloğunun çeşitli köylerinde bulunan bir düzineden fazla Kendi Kendine Yardım Grubunun (SHG) çabalarıyla festival daha renkli, canlı ve iştah açıcı hale getirildi. bölge
Biri gerçekten de Başbakan tarafından ödüllendirilen bu kırsal kadın SHG’leri Yogi Adityanath 2021 yılında saf khoya, papad, turşu, baharat renkleri vb ürünleri indirimli olarak getirip sattık.
Bu SHG’ler, STK e-PAHEL ve Ulusal Tarım ve Kırsal Kalkınma Bankası’nın (NABARD) izniyle, şehirdeki Vigyan Parishad arazisinde tezgahlarını kurdular.
Ayrıca kara buğday, siyah pirinç gibi ürünlerin birçoğu baklagillerden ve tahıllardan yapılmaktadır.kala namak), etnik Urad dal (bölünmüş gram), darıdan yapılan bisküviler vb. sıcak kek gibi satılıyor.
Bu SHG’ler arasında, stall Pratima Patel en iyi performans gösterenlerden biri olduğu için 2021’de CM tarafından ödüllendirildi SHG eyalette. ‘Pari’ adlı SHG’si cips, turşu, khoya vb. ikramlarıyla büyük bir kalabalığın ilgisini çekti.
“Mauaima bloğundan yaklaşık bir düzine SHG, khoya, atıştırmalıklar, renkler, dekorasyonlar, papad, ghee vb. Holi festivalinde talep var” dedi Dr. Gopal Krişnabu SHG’lere yardım eden STK’nın yöneticisi.
“Holi ürünleri üreterek bu SHG’ler sadece kendilerine gelir sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda geleneksel kültürü, yiyecekleri, baklagiller, tahıllar vb. mevcut toplumdan,” dedi NABARD ek genel müdürü Anil Sharma.
Phulpur bölgesindeki Kodhpur köyünden Farmer Produce Company’yi (FPC) kuran Azad Vikram Parihar’ın tezgahı da aynı derecede popülerdi. “Tekrar tekrar çok tahıllı un, turşu, kırmızı ve siyah pirinç ve buğday vb. sipariş eden şehrin şehirli müşterileri arasında yavaş yavaş popüler hale geliyoruz” dedi.