Holi: Şehir pazarları Holi alışverişiyle hareketli | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod
PRAYAGRAJ: Holi’den daha canlı, renkli ve heyecan verici bir festival yoktur. Gülal bulutlarında dans etmek, rengarenk suların altında sırılsıklam olmak ve son dakika alışverişleri yapmak için saatler harcamak, festivali daha da özel kılıyor.
Ve festivale sadece birkaç gün kala şehrin pazarları çılgınca bir hareketlilikle dolup taşıyor. İle Gujia, khoya, papad, gulal, fıskiyeler, renkler vs, her yaş grubu için bir şeyler var. Tüm pazarlar, Chowk, Katra, Civil Lines, Kydganj vb. Gibi ana pazarlar veya Talirgunj, Rajroopur, Rajapur, Preetam Nagar vb., festivalle ilgili çeşitli ürünleri satın alan alıcılarla çılgınca bir faaliyete tanık oldu.

Şehir pazarları bayram dükkanlarıyla dolu

İster gujia, gulal, boyalar, şapkalar, maskeler, pichkari, su balonları, farklı tat ve renklerde papad’lar vb. satan tezgahlar olsun, esnaf iyi bir iş yapıyor. Ayrıca en önemlisi Gujia olmak üzere çeşitli tatlarda namkeen ve tatlılar da marketlerin sevilen favorileri arasındadır. Aynı şekilde hazır giyim satan mağazalar da müşteri akınına uğruyor. Civil Lines, Katra ve Kydganj mağazaları hem genç hem de orta yaşlı insanların tercihine uygun yeni hazır giyim stoklarıyla dolu. Çeşitli kıyafetler arasında kurta pijama, müşteriler tarafından en çok tercih edilen kıyafettir.

“Oğluma son üç gündür pichkari ve boya alacağına söz verdim, ancak cumartesiye kadar ailemi alışverişe götürebildim ve yeni bir elbise ve bir çift satın almaktan daha öncelikli ne olabilir? küçük şampiyon için ayakkabı,” dedi bir sakini olan Anurag Fetepur Biçuva. Oğlum bitkisel boyaları ve özellikle kolay yıkanabilenleri almayı vurgulayınca hem şaşırdım hem de mutlu oldum” dedi.

Buna ek olarak, birçok yol kenarı satıcısı, hem altın hem de gümüş olmak üzere sentetik renkler, boyalar ve hatta vernikler satmaktadır. “Bugün satılan Holi renklerinin çoğu çok fazla zararlı kimyasal içeriyor, hatta bazılarında tekstil boyamak gibi endüstriyel kullanıma yönelik ve insanlara uygulanması amaçlanmayan boyalar var. Allahabad Üniversitesi Kimya Bölümü eski başkanı Prof. Jagdamba Singh, “Bu renkler ağır metaller, asitler ve cam tozu içerir” dedi. Gençlerin kullandığı siyah macunda kurşun oksit, yeşilde bakır sülfat, kırmızıda cıva sülfat vs. bunların hepsi zehirli olup cilt alerjisine, göz tahrişine vb. yol açabileceğini sözlerine ekledi.