I-20 Vize Kolaylığı: ‘ABD’li Öğrenciler Daha İyi Plan Yapabilir’ | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
I-20 Vize Kolaylığı: ‘ABD’li Öğrenciler Daha İyi Plan Yapabilir’ | Ahmedabad Haberleri

AHMEDABAD: ABD hükümeti tarafından hem F (geleneksel akademik) hem de M (mesleki) programları için yeni I-20 vize kuralları, her yıl ABD üniversitelerine kaydolan binlerce Gujarat öğrencisine çok ihtiyaç duydukları rahatlamayı getirdi. Artık öğrenci vizeleri için bir yıl önceden başvurabilirler.
Yabancı eğitim uzmanları, önceki kuralın öğrencilerin akademik kursun başlamasından yalnızca 120 gün (dört ay) önce vize başvurusunda bulunmalarına izin verdiğini söyledi. Akademik sezon öncesinde yoğunluk yüksek olduğunda, bazı adaylar son başvuru tarihini kaçırırlar çünkü ya vize görüşme tarihini son başvuru tarihine çok yakın ya da ondan sonra alırlar.
“F ve M öğrenci vizeleri artık I-20 programının başlangıç tarihinden 365 gün önceye kadar verilebiliyor ve bu da öğrencilere vize başvurusu için daha fazla zaman veriyor. Öğrencilerin 30’dan fazla öğrenci vizesiyle ABD’ye girmesine hâlâ izin verilmiyor. programlarının başlama tarihinden günler önce”, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan 21 Şubat’ta bir tweet atıldı.
Şehirde yerleşik bir denizaşırı eğitim danışmanı olan Bhavin Thakar, bir adayın vizeyi kalkış tarihinden neredeyse önce alması durumunda bile, bileti ayırtmak için bir servet ödemesi gerektiğini söyledi.
“Bilet fiyatları genellikle normal yoğun sezon fiyatının 2 ila 2,5 katı kadar fırlıyor. Artık 365 gün önceden gerçekleşen süreçle, öğrenciler gerekli prosedürü tamamladıktan sonra çok önceden bilet rezervasyonu yapabilirler” dedi. , ebeveynlerin bölümleri için vize görüşmesi randevularını zamanında almaya çalışırken uykusuz geceler geçirdiklerini de sözlerine ekledi.
Her yıl yaklaşık 10.000 eyalet öğrencisinin ABD’deki eğitim kurumlarına kaydolduğu tahmin edilmektedir. Sonbahar dönemi alımı Eylül ayında başlarken, son teslim tarihini kaçıranlar Ocak döngüsüne katılır. Üçüncü döngü, bazı programlar için Mayıs-Haziran aylarında başlıyor, diye ekledi.
Bir eğitim danışmanı olan Parthesh Thakkar, kuralın 2024 alımı için başvuranlar için büyük bir rahatlama olduğunu söyledi.
“Zaman çizelgesi aynı kalsa da, vize sürecinin kalkış tarihinden çok önce tamamlanacak olması öğrenciler ve velileri için güven vericidir. Her yıl vize işlemlerinin, bilet rezervasyonlarının ve konaklama düzenlemelerinin yoğun temposuna tanık oluyoruz. 4 ay sürer” dedi.
Bu yıl ABD’ye gidecek olan Rahul Patel, TOI’ye Ocak ayında kursa kayıt yaptıracağını söyledi. “Vize penceresini kaçırdım ve şimdi Eylül’de gidiyorum. Bu birçok öğrencinin başına geliyor. Yeni sistem öğrencilerin yolunda gitmesini sağlayacak” dedi.