Iit: IIT uzmanları öğretmenleri bilim ve teknoloji ile ilgili konularda eğitiyor | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

Prayagraj: Devlet tarafından yönetilen yüksek ilkokul öğretmenlerinin öğretim becerilerini geliştirme çabasıyla, Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden uzmanlar (HTE) Gandhinagar, burada Devlet Eğitim Yönetimi ve Öğretim Enstitüsünde (SIEMAT) eğitim vermektedir. Prayagraj.
Uzmanlar, öğretmenlere Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) ile ilgili konuları etkili bir şekilde öğretmek için eğitim vermektedir.
Bu ilk girişimin temel amacı, öğretmenlerin eyaletteki devlet tarafından işletilen yüksek ilkokullarda deneye dayalı öğretim metodolojisi yoluyla bu konuları öğretmenin yollarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır.
13 Şubat’ta başlayan eğitim, 28 Şubat’a kadar devam edecek ve 375 öğretmen, YEMEK MODELİ öğretmenler, ARP’ler ve SRG’ler ve ayrıca ülkenin her yerinden 1500 Kasturba Gandhi Balika Vidyalayas (KGBV’ler) öğretmeni, aşamalı olarak usta eğitmenler olarak eğitilecek. Daha sonra bu usta öğreticiler kendi ilçelerinde diğer öğretmenleri de yetiştirecekler.
Birinci grupta ilköğretim ikinci kademe ve devlet okullarından 100 öğretmen ve KGBV’lerden 100 kişilik ayrı bir grup eğitiliyor.
SIEMAT Direktörü Dinesh Singh, “Eğitim, Uttar Pradesh’teki devlet okullarında 6-8. sınıf öğrencilerine eğitim veren tüm yardımcı öğretmenleri, yardımcı kaynak kişileri (ARP’ler) ve devlet kaynak gruplarının (SRG’ler) üyelerini içeriyor.”
Genel amaç, öğretmenlerin motivasyon geliştirmelerini ve sınıflarında uygulamalı yapılandırmacı öğrenme uygulamalarını uygulayabilmelerini sağlamaktır, böylece çocuklar müfredatın kavramları sürecinde yaratabilir, keşfedebilir ve öğrenebilirler. Singh, odak noktasının çocukların derin kavramsal anlayış, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri geliştirmelerini sağlamak olduğunu söyledi.
“Öğretmenlerin sonuçları gördükten sonra, bu deneyimsel öğrenmenin yararları konusunda farkındalık yaratacaklarına ve geleneksel öğretim yöntemlerinin sınırlamalarını daha iyi anlayacaklarına inanıyoruz. SIEMAT Eğitim Sorumlusu, çocukların ilgisinin korunmasını ve öğrenmelerinin gelişmeye devam etmesini sağlamak için bu deneyimsel öğrenmeyi sınıflarında uygulayacaklar” dedi. Prabhat Mishra.
Eğitimin KGBV öğretmenleri ve hükümetin üst düzey ilkokul öğretmenleri için üç ila dört gün sürdüğünü de sözlerine ekledi.
Çalışmalar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularında uygulamalı öğrenmenin çocukların kavramsal bilgisini ve konuya ilişkin anlayışını geliştirdiğini göstermiştir.