İlköğretim düzeyinde okula gitmeyen 1 lakh çocukla en kötü üçüncü sırada | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
İlköğretim düzeyinde okula gitmeyen 1 lakh çocukla en kötü üçüncü sırada | Ahmedabad Haberleri

GANDHINAGAR: Birlik hükümeti tarafından Pazartesi günü Lok Sabha’da sunulan veriler, Gujarat’ın ilköğretim düzeyinde üçüncü en yüksek ‘okula gitmeyen çocuk’ (OoSC) sayısına sahip ülke olduğunu gösteriyor. Daha yüksek olan sadece iki eyalet OoSC sayılar Uttar Pradesh ve Bihar’dır.
Yazılı bir soruya yanıt olarak, Birlik Eğitim Bakanı, Prabandh Birlik hükümeti tarafından yürütülen çevrimiçi portalda, ülkede ilkokula gitmeyen 9.30.531 çocuk var.
UP 3.96.665 ile en yüksek OoSC sayısına sahipken, Bihar 1.34.252 ile ikinci sırada. Gujarat, herhangi bir alt sınıfa kabul edilmeyen 1.06.885 çocukla üçüncü sırada yer alıyor. Birlik Hükümeti’nin Samagra Shiksha Planı kapsamında, tüm eyaletler ve birlik bölgeleri (UT’ler), OoSC’yi belirlemek için hanehalkı anketleri yapmalıdır. Okul Eğitimi ve Okuryazarlık Departmanı, PRABANDH portalında her eyalet ve UT tarafından tanımlanan OoSC’ler hakkında veri toplamak için çevrimiçi bir modül geliştirmiştir.
Pazartesi günü MS’de başka bir soruya yanıt veren Birlik hükümeti, Gujarat’ta orta öğretimde okulu bırakma oranının %17.85, ulusal ortalamanın ise %12.61 olduğunu söyledi.