İnsanların hayal gücünü cezbeden tasarımcı ve modaya uygun inek gübresi takıları | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: İnek gübresi, yüzyıllar boyunca günlük yaşamda kullanım alanı bulmuştur. Yakıttan, gübreye, inşaat malzemesinden boyaya kadar, sığırların yan ürünleri zaten çeşitli alanlarda mevcuttur.
Ancak bir kadın kendi kendine yardım grubunun inek gübresini modaya uygun takılara dönüştürme arzusu, yalnızca Hindistan’da değil, yurtdışında da insanların dikkatini çekti.
Grup Asharani önderliğinde Sangam şehrinin kurulması Abha Singh inek gübresinden yapılmış kolye ve küpe gibi benzersiz tasarım süsleriyle dikkat çekiyor.
“İnek gübresinin faydalarını pek kimse bilmiyor. Ballialı kadınlara eğitim veren Singh, “Tıbbi değerinin yanı sıra, inek gübresinden yapılan tasarım takılar artık insanların ilgisini çekiyor” dedi. gorakhpur ve Vrindavan. aslında ne zaman Abha Tezekten yapılan tasarım takıları çeşitli sosyal medya platformlarında sunarak dünyanın dört bir yanından alkış aldı.
“Ülkenin farklı yerlerinden ürün olup olmadığını soran telefonlar aldım. Ayrıca Kanada’dan inek gübresinden yapılmış tasarım takılar ve duvar süsleri için telefonlar aldım” dedi.
Singh bu eşsiz misyona yaklaşık iki yıl önce başladı ve gelecek ay Delhi’de Swadeshi ve kendi kendine yeten Hindistan (Swalambi Bharat) temalı bir sergide en son tasarımları sunacak.
Ürünler hakkında şunları söyledi: “Tasarım mücevherlerini şekillendirmek zaman alıyor. Gübre kuruduktan sonra kadınlar otları ve diğer malzemeleri çıkarır. Daha sonra toz haline getirilir ve kil ile karıştırılır. Daha sonra farklı şekillere sokulur. Kuruduktan sonra güzelliklerini arttırmak için boyanırlar. Bu mücevherler kutsal ve kutsal Gaumata’mızın birer lütfudur ve bu mücevher aynı zamanda benzersiz, ekonomik ve yenilikçidir.”
Talep arttıkça tasarımda yenilik yapmak için çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi. Singh, farklı tasarımlara sahip kolyelerin 350 ila 400 Rs arasında bir fiyata, küpelerin ise 30-50 Rs arasında değiştiğini söyledi. İkinci çekici öğe, inek gübresinden yapılan duvar süsleridir.
“Böyle süs eşyaları takmak sadece zengin kültürümüzü gösteriyor. İnsanlar genellikle bu süslerin kötü bir koku yaydığını düşünür, ancak durum böyle değildir. Tahrişe veya kızarıklığa bile neden olmazlar” dedi. Kadınlar ayrıca yajna’da (havan) kullanılan inek gübresinden odun yaparlar.