İşitme kaybı ve diyaliz onu her gün teste tabi tutuyordu, IIM-Ahmedabad çocuk oyuncağıydı | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
İşitme kaybı ve diyaliz onu her gün teste tabi tutuyordu, IIM-Ahmedabad çocuk oyuncağıydı | Ahmedabad HaberleriAHMEDABAD: 29 yaşındaki Swetabh Suman başka biri olabilir IIM Ahmedabad (IIM-A) gözlerinde yıldızlar ve kanatlarının altında rüzgar olan öğrenci, öğretim üyeleri ve sınıftaki öğrencilerle hareketli bir şekilde etkileşime girer – küçük bir istisna dışında. Suman’ın mobil klavyesi, fikirlerini detaylandırmak için notlar alırken arama sırasında aktif kalır. Suman, önde gelen PGP kursunda – ve belki de IIM’ler arasında – IIM-A’ya kabul edilen ilk işitme engelli öğrencidir ve hikayesi, her yıl 3 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Engelliler Günü’nün yorulmak bilmeyen ruhunun altını çizmektedir. .
Bihar’ın yerlisi olan Swetabh, düzenli diyaliz gerektiren doğuştan böbrek hastalığıyla da mücadele ediyor. Rüyalarını anlattığında bütün sıkıntıları yok oluyor sanki. Kampüste birlikte yaşayan Swetabh, “Diyaliz tedavisi görürken IIM-A’ya katılmak üzere seçildiğimi duyduğumda nasıl hissettiğimi kelimeler tarif edemez. Diğer üç IIM’den telefon aldım, ancak IIM-A mantıklı bir seçimdi” diyor. annesinin sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için özel izinle.
“Teknoloji her şeye rağmen bir nimettir”
Swetabh, engelliliği hayatının çok ileri bir döneminde – 2014’te 21 yaşında – aldı ve bu da onu konuşma dilinde akıcı hale getiriyor. “Teknoloji bir nimet çünkü telefonumdaki konuşmadan metne yazılım sayesinde konuşulan kelimeleri anlayabiliyorum. Sınıf etkinliklerinin bir parçası olarak kalmamı sağlayan öğretim üyelerimden ve meslektaşlarımdan sarsılmaz destek aldığım için şanslıyım. Tek isteğim benimle konuşanlar, “Yavaş konuşun ki yazılım kelimeleri anlasın.” Durumum nedeniyle teknik okulu bırakmak zorunda kaldım ve ayrıca rekabetçi sınavlardan sonra bir bankadaki işimi bırakmak zorunda kaldım, ancak bu yalnızca kararlılığımı güçlendirdi,” diyor mezun olduktan sonra danışmanlık alanında kariyer yapmak isteyen Swetabh.
PGP programının başkanı Prof Abhiman Das, IIMA’ya katılımın kritik olduğunu söyledi. “Bu, çeşitliliğe değer vermenin ötesine geçiyor, çeşitliliği kullanmak ve hayata entegre etmekle ilgili” dedi.
Uttarkand’ın yerlisi olan 41 yaşındaki Tarun Kumar Vashisth, IIMA’nın bir başka öncüsüdür. Engellilik bağlamında organizasyonu ve pozitif kimlikleri keşfetmeyi içeren çalışmaları olan B-okulunda ilk görme engelli doktora öğrencisidir.
“Neyse ki, çocukken farklı olduğumu fark etmedim. Normal bir okula gittim ve hatta matematik okudum – bu, görme engelli insanların genellikle takip etmediği bir şey” dedi. “Engellilik ve engellilik arasında bir fark var – engellilik değiştiremeyeceğimiz bir durum. Görme yeteneğim yok – bu engellilik. Ancak metinden konuşmaya bir yazılıma veya bir programa erişimim olursa engelimin üstesinden gelebilirim. erişilebilir ortam.”