Kaushambi Hapishanesinde Yargılanan Kadınlar Hayatlarını İyileştirmek İçin Comp Çalışmaları Yapıyor | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod
PRAYAGRAJ: Cinayet ve adam kaçırma gibi tüyler ürpertici suçlamalarla karşı karşıya kalan altı kadın mahkûm, Kaushambi komşu hapishane hayatlarını iyileştirmek ve hapishaneye geri dönmekten kaçınmak için kendilerine bir şans vermek için bilgisayar dersleri aldılar.
Ayodhya merkezli bir STK olan Indira Sewa Sansthan ile işbirliği içinde olan cezaevi yönetimi, bu mahkumların cezaevinden çıktıklarında hayatlarını iyileştirme becerilerine sahip olmalarını sağlamak için mümkün olan her türlü yardımı sağlamıştır.
Kaushambi Bölge Hapishanesinin Kıdemli Müfettişi Rakesh Singh, TOI’ye özel olarak şunları söyledi: “Amaç, şartlı tahliyeye girerken eğitim ve kapasite geliştirme yoluyla hayatlarını dönüştürmektir.”
Bu kadınların bilgisayarların temellerini öğrenmeye çok hevesli olduklarını ve bu nedenle cezaevi yönetimi tarafından bu fırsatın verildiğini söyledi. “11. sınıfa kadar eğitim almış ve adam kaçırma suçlamalarıyla karşı karşıya olan Nikita, bilgisayarların temellerini öğrenmeye ve daktilo becerilerini geliştirmeye hevesliyken, yalnızca beşinci standartta eğitim almış ve adam kaçırma, cinayet ve hile suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Kiran, kariyerini inşa ederek ilerletmek istiyor. bilgisayarlar” dedi. Diğer mahkumlar istiyor Roşni, ritüelCinayetle suçlanan ve 8. sınıftan mezun olana kadar eğitim görmüş olan Lalita ve Nirmla da hapisten çıktıktan sonra bu becerilerin hayatlarını değiştireceğine inandıkları için bilgisayar öğrenmeye heveslidirler.
Ritu, “Tüm dünyada yaşanan ileri teknolojik devrimle birlikte biz de bilgisayar bilgisi ve becerisine sahip olmamız gerektiğini düşündük. Kadın mahkûmlardan altısı daha sonra cezaevi yetkililerini gerekli düzenlemeleri yapmaya çağırdı.”
Singh, bu mahkûmların bu konuda o kadar heyecanlı olduklarını ve tek bir dersi bile kaçırmadıklarını söyledi. “Cezaevi yetkilileri, dışarıdan bir öğretmeni haftanın altı günü sabah 10’dan akşam 4’e kadar derslere katılmaya ve günlük olarak proje çalışması yapmaya davet etti. Proje iki gün önce başladı.” Cezaevi yetkilileri bu amaçla iki bilgisayar ayarladı.
Cezaevi yetkilileri, şu anda ilçe hapishanesinde 41 kadın mahkum olduğunu iddia etti. İlginç bir şekilde, cezaevi yetkilileri bilgisayar eğitimi almak isteyen kadın mahpuslar için asgari yeterlilik kriterlerini belirlememiştir. Singh, “Bilgisayarlara olan tutkularına tanık olduktan ve okuryazarlığın çoğu için bir engel olmadığını gördükten sonra, yararlanabilmeleri ve daha sonra daha ileri eğitim programlarına katılabilmeleri için bilgisayar kurslarına başladık” dedi.
Erkek mahkûmlara kıyasla daha fazla kadın mahkûmun bilgisayar öğrenmeye hevesli olduğunu söyleyen Bakan, “Dördü yetenekli ve bilgisayar uzmanları da onlara öğretmek için ilginç bir deneyim buluyor” dedi.