Kötü gidiş, mutlu dönüş. Baránek, eskisi kadar deli olmadığımı garanti ediyor

AMate

Global Mod
Global Mod
neden döndün
Geçen sezon, menajer ve Bay Hynk ile işbirliği içinde bazı istişareler yapıldı. (Verva’nın CEO’su tarafından). Pilsen’de hala bir seçeneğim vardı ama kontratımı uzatıp kalmam yönünde gelişmedi. Bazı seçenekler konuşuluyordu, Şubat ayının sonunu beklemek zorunda kaldık.

Litvínov’a karşı bile oldukça iyi öğüttün, değil mi?
Bu benim tarzım, artık öyle olacak. Müziği sahiplenmek benim oyunum. Litvínov’a da getireceğim. Ve belki şimdiye kadar yaptığımdan daha da zorlaşacağım.

Marek Baranek

28 yaşında, hokey savunucusu, Ústí nad Labem doğumlu. Litvínov, Karlovy Vary, Kladno ve Pilsen için ekstra ligde 272 başlangıç yaptı, 10 gol attı ve 52’sini kurdu. Slovakya’nın Kösice kentine atladı. 2014/15’in altın sezonunda Litvínov için oynadı, bu yüzden bir şampiyonluk unvanına sahip. Üç yıl sonra siyah ve sarı Verva’ya döndü.

“Daha önce bizden teklif aldı ama şartlarda anlaşamadık. Bu yıl zaten yerine oturdu. Kariyerinde de ilerledi ve bize sadece oyun kalitesi değil, aynı zamanda savunmaya daha fazla önem vereceğine inanıyorum” dedi kulüp patronu Pavel Hynek.

Son sezonlarda da puan topladınız. Plzeň için sezon başına on beş tane vardı.
Her zaman hücuma çekildim, önde ve arkada etkili olmayı seviyorum. Bunu takip etmeyi umuyorum. Košice bana çok yardımcı oldu, ardından Kladno. Saldırıyı destekleyebildiğim zaman rolde kendimi iyi hissediyorum. Tabii ben de kesmek zorunda kalıyorum. Arkada sinir bozucu ve önde verimli olmak. Mümkün olduğunca geçerli olmak için bunu yerine getirmek istiyorum.

Başka bir Marek Baránek geri mi geliyor? Üç sezon boyunca yoktun.
Gerek özel hayatımda gerekse hokey hayatımda değiştim. Kulübeden çıktığım zamanki kadar deli değilim. Buz üzerinde belki şimdi yirmi sekiz yaşında olduğum kadar iyi kararlar veremedim. Her şeye farklı bakıyorum. Tamamen farklı olduğumu söylemek istemiyorum ama öyleyim.

Ne kadar çılgındın?
On sekiz yirmide A’larda oynamaktan keyif aldım. Bunun olduğunu düşündüm. İtmeye devam etmem gerektiğini fark etmemiştim. Sonra çok çalışmadan olmaz diye kafama koydum. Hokey için her şeyi feda etmeliyim.

Kalkış ideal değildi, değil mi?
Açıkçası onu hatırlamıyorum, belki de bu iyi bir şeydir. Nasıl olduğunu bile bilmiyorum. Birbirimizi kurtarıyorduk, artık burada iyi ilişkilerim yoktu. Litvínov’da çok şey değişti ve bu nişanı gerçekten dört gözle bekliyorum.

Ama sen Litvínov’a aşıktın…
…çünkü sonlara doğru farklı hayal ettim. Ben evlatlık bir çocuğum, daha büyük bir rol istiyordum. Belki de buna uygun değildim, bunu anlıyorum. Anlamadım, bu yüzden ayrılmayı seçtim. Benim için en iyi kararlardan biriydi. Ve şimdi tamamen farklı bir oyuncu olarak geri döndüm. Herkese göstermeliyim.

Yani bir liderlik rolü istiyorsun?
Pilsen’de lider olmayı zaten denedim ve burada da lider olacağıma inanıyorum. Yardımcı olduğuma sevindim. Artık yirmi yaşında değilim ve bunu da üzerime almalıyım.

Bir defans oyuncusu kadar uzun değilsin, bu bir handikap olmaz mı?
Oyuncunun içinde olması gerekir, o zaman daha küçük olabilir. Güçlü olduğunda, kendisinden bir baş daha uzun olan bir rakibe karşı bile dövüşleri kazanır. Hollweg’e bakın. Küçük ama onu da kesti. Litvínov acı çekmeyecek.

Ve tablo açısından da muhtaç olmayacak mı? Son birkaç sezondur, Verva çoğunlukla bodrumdaydı.
Umarım bir daha burada hayatım için savaşmak zorunda kalmam. Böyle olmaması gerektiğine inanıyorum. Yaz antrenmanından sonra buzların üzerine çıktığımızda göreceğiz. Sonra her şey kristalleşir.

Çekirdek yerel halktan oluşuyor, siz yakındaki Ústí nad Labem’densiniz. Bundan hoşlandın mı?
Bu benim için harika bir yol. Litvanya ve çevresinden bir çekirdek adam olduğunda, önemli olan buz yiyeceğiz. Litvínov’da her zaman böyleydi. Burada A’ya atladığımda çekirdek güçlüydü. Onu yeniden yaratırsak, Litvínov gelecekte bundan faydalanacaktır.