Kometa kalktı, ben de kalktım, Musa hat-trick sonrası biraz nefes aldı

AMate

Global Mod
Global Mod
Kometa’nın Liberec ile karşılaşması, ekstra ligde 800. maçına başlayan Brno takımının kaptanı Martin Zaťovič’in onuruna küçük bir kutlama ile başladı. Otuz dört yaşındaki Amerikalı Steve Moses, ev sahibi takımın ilk atağıyla düelloyu kutlamaya dönüştürdü.

Moses, iki güçlü oyun golüyle ikinci periyotta skoru 2:2’ye eşitledi ve skor döndükten sonra, sonunda Kometa’yı sona üç dakikadan az bir süre kala sakinleştirdi ve üst çıtanın altından mükemmel bir ara vuruş yaparak skoru 4’e çıkardı: 2.

Sonunda Kometa, Liberec’i 5:2 mağlup etti ve videoyu inceledikten sonra, yüksek sopayla sınırda oyun nedeniyle hakem tarafından bir gol daha geçersiz sayıldı. Karar, Brno takımına karşı oynanan video görüntülerinin ardından üst üste üçüncü iç saha maçında verildi.

Bu sefer Brno’da kimse bunu umursamadı. “Sonunda orada düşündü, o ayrılıkçı gol harikaydı. Umarım bu ona yardımcı olur. Steve’den gol bekliyoruz, maçlara onun karar vermesini istiyoruz. Umarım bunu yapmaya devam eder,” diye yorumladı Kometa’nın yardımcı antrenörü Jiří Otupalík, Moses’ın eylemleri hakkında.

Yeni Amerikalısı bugün 12. Tur’a girerken gol atmayı başaramadı ama kendisi de 11 maçta üç gol ve üç asistin kendisinden beklediği gibi olmadığını hissetti.

“Her zaman yeni bir takıma ve yeni bir yarışmaya gittiğinizde buna alışmanız gerekir. Buna alışmam umduğumdan daha uzun sürdü.” Musa zorlandığını itiraf etti.

Liberec’in ağlarına bir gülleyle topu arkasına attı. Neredeyse aynı güç oyunu gollerini attı; sağ savunmanın mavi çizgiyi geçerek savunma oyuncusu Jan Ščotka’nın pakı sol daireye taşıdığı bir pasla başladılar. Gizlenen Musa daha sonra işi sol daireden bitirdi.

Komety hokey oyuncuları Liberec’in kalesine attığı golün sevincini yaşıyor, Brno forveti Tomáš Vincour sağda.

“Güç oyunlarında her zaman çok sayıda vuruş yaptım, bunlar benim tipik hedeflerimdi. Aynı zamanda her şeyin bir araya gelmesini, diğer oyuncuların üzerine düşeni doğru yapmasını ve benim de pakı gitmem gereken yere götürmemi gerektiren kombinasyonlardı bunlar. O oldu. Tüm özel dizilişimizin karşılıklı etkileşimini çok takdir ediyorum,” diye takım arkadaşlarına teşekkür etti Moses.

Üstelik Brno’nun güçlü kadrosunu Liberec’e attığı gollerle taçlandırması tesadüf değildi. Ekstra ligde zayıflama konusunda en kötü oyuncu.

Liberec’in asistanı Jiří Kudrna acı bir ifadeyle, “Bir oyuncunun bize karşı yakalanması ilk kez değil, sık sık oluyor” dedi.

KHL’nin eski lider golcülerinden biri olan Moses, Comet’lerin tamamının gelişiminin altını çizdi. “El ele gidiyor. İlk dört maçın ardından gerçekten zorlandığımızda ve ben gol atamadığımda giderek daha iyiye gittik. Aynı şekilde daha da güzelleştim. Hattrick özgüvene yardımcı olacak, yalan söylemeyeceğim. Ancak bir sezonda otuz gol atsanız bile her maçta düzenli gol atamayacağınızı anlamak önemlidir. İyi iş çıkardığın dönemler de var, olmadığın dönemler de var,” diye anlattı yüzünde taş gibi bir ifadeyle.

Brno’daki yaz antrenmanına katıldığından beri, kendisinden en büyük beklentilerin olduğunu ve taraftarların baskısını hissetmediğini, aynı zamanda bu baskıyı kendi üzerine yüklediğinin garantisini verdi. Hat-trick yaptıktan sonra yavaş yavaş huzursuz hissetmeye başladığını itiraf etti. “Sanırım iki maç önce bu aklıma geldi” dedi.

Ekstra ligin ilk ayında üç gol atmasına rağmen vatandaşı Peter Mueller’in Komet’teki katiline benzemiyordu. Çoğunlukla şut beklemek yerine diski kendi kalesinden uzaklaştırdı, aksiyonların yaratılmasına dahil oldu, buzda kendini aradı.

“Bazen çok şey istiyorsun. Başarısız olursanız testereyi itme eğiliminde olursunuz. Gol atma çabası beni aştı, bazı durumları abarttım. Ancak takım daha iyi olmaya başladığında bu bile daha iyi bir yöne gidiyor. Galibiyetler gelecek, herkes rahatlayacak. Bu nasıl oynadığımız, nasıl haciz ettiğimiz, güç oyunlarını nasıl oynadığımızla ilgili. Bu, şut atma ve gol şansı yaratıyor” diye mantık yürüttü Musa.

Diskleri dağıtmak yerine beş kişinin emeğini toplamak için bekleyen kişi o olduğunda, Brno buzu üzerinde hemen gök gürültüsü patladı. Otupalík memnuniyetle başını salladı: “Steve’den bir sonuç istiyoruz, o yüzden bugün yaptığı kesinlikle buydu.”

Ayrıca ikinci golünde de şanslıydı; pak bir koşunun ardından kaleye girdi. “Gol atamadığınız zaman en iyi şutu beklersiniz. Her şeyi doğru yapmak istiyorsun. Bazen bu yüzden onunla uğraşıyorsun. Bazen diski alıp kaleye göndermek daha iyidir ve orada düşmeye başlar” dedi ABD’li Leominster yerlisi.