Ncert: Devlet Okulu Öğrencileri Hakkında Ncert Kitaplarından Bilgi Alacaklar | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: Devlet tarafından yönetilen ilkokulların birinci ve ikinci sınıf öğrencileri, Ulusal Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi’nin kitaplarından eğitim alacaklar (NCERT) bir sonraki akademik oturumdan, yani 2024-25’ten.
Bu, Uttar Pradesh’in özellikleri ve lehçeleri NCERT kitaplarına eklendikten sonra yapılacaktır. Yeni Eğitim Politikası (2020) ile uyumlu olan yaklaşan akademik oturumdan (2023-24) bu kitapların daha önce tanıtılması düşünülüyordu, ancak devlet öğrencilerinin bu kitaplara uyum sağlamaları için geçen süre göz önüne alındığında, karar verildi. çalışmaları sadece bu oturumda zaten yayınlanmakta olan kitaplar üzerinden yürütmek.
“Devlet kabinesinin son kararının ardından, 1. ve 2. sınıfların kitapları gelecek yıldan itibaren değiştirilecek. Okul Eğitimi Genel Müdürü, “Bu kitaplar NCERT modeline dayalı olacak ve Uttar Pradesh hakkında bilgi ve bilgi aktarmak için tasarlanacak” dedi. Vijay Kiran Anand, TOI ile konuşurken.
Ayrıca Devlet Eğitim Enstitüsü (SIE) Alanganj’ın önce NCERT’nin Hintçe kitabı ‘Rimjhim’i birinci sınıfta UP perspektifinden okutmak üzere hazırlayacağını ve ardından diğer konuların uyarlanacağını bildirdi. “Kitabı Hintçeye uyarlayacağız ve Matematik 1. ve 2. sınıf sınıfları ve aynısı 2024-25 akademik oturumunun öğrencilerine sunulacaktır” dedi.
Örneğin, NCERT kitabında Kerala’ya seyahatten bahsediliyorsa, kitapta SIE tarafından değiştirilecek olan Banaras veya Lucknow’a seyahatin bir açıklaması olacaktır.
Kaynaklar, Samagra’nın yıllık eylem planında bütçeyi aldıktan sonra Shiksha Abhiyan, kitapların UP’ye göre ayarlanması işi başlayacaktır. SIE halihazırda Bhojpuri, Awadhi, Braj ve Bundelkhandi dillerinin bir sözlüğünü hazırlamaktadır. Çocuklar için çalışma kitabı da var.
1 Nisan’da başlayacak yeni dönemde devlet ilköğretim okullarının 1. ve 2. sınıf öğrencileri yeni kitaplar için bir süre beklemek zorunda kalabilir. 3. sınıf kitaplarımız mart ayı sonunda ilçelere ulaşacak. Birinci ve ikinci sınıf kitaplarının çalışma düzeni bu hafta çıkacak ve kitaplar Nisan ayının üçüncü haftasında gelecek.