Öğrenci kredisi affı için son tarih 30 Nisan'a yaklaşıyor

AMate

Global Mod
Global Mod
Özel bankalardan federal destekli öğrenci kredisi alan Kaliforniyalılar, kalan borçlarının bir kısmını veya tamamını Biden yönetimi tarafından affedilebilir ancak hızlı hareket etmeleri gerekiyor: Hak kazanmak için son tarih Salı.

Yardım, gelire dayalı geri ödeme planlarına veya Kamu Hizmeti Kredisi Bağışlama programına kayıtlı öğrenciler için geçerlidir. Ayrıca Federal Aile Eğitim Kredisi programı aracılığıyla borç alan bazı ebeveynler için de mevcuttur.

Ancak bu yeni bir girişim değil; bunun yerine, yönetimin öğrenci borçları dağını azaltmaya yönelik ilk ve en başarılı çabalarından birine katılmak için son şans.

Eğitim Bakanlığı, kredi hizmeti şirketlerinin ödeme takibini kaybetmesi, borçlulara kamu hizmeti işlerindeki çalışmaları için uygun kredi vermemesi ve zor durumdaki borçluları maliyetli hoşgörü veya ertelemeye yönlendirmesi hakkındaki şikayetleri ele almak için 2022 yılında Gelir Odaklı Geri Ödeme Tek Seferlik Ayarlama girişimini başlattı. gelirlerine göre ödeme planları yerine programlar.

Geçen yıl ödeme kayıtlarının incelemesini tamamladıktan sonra, bakanlık, hak kazanan borçlulara otomatik olarak tamamen veya kısmen af sağladı; herhangi bir başvuruya gerek yoktu. Eğitim Bakanlığı, 3,6 milyon borçlunun en az üç yıllık ek ödemeler için kredi alacağını ve bu da onları kalan borçlarının silinmesine daha da yaklaştıracağını tahmin etti.

Gelire dayalı geri ödeme planları kapsamında, borçlular, borçlarının büyüklüğüne bakılmaksızın, gelirlerinin belirli bir yüzdesi olan aylık bir tutarı öderler. Ödemelerini güncel tutanların, Kamu Hizmeti Kredisi Bağış programında olmaları halinde 10 yıl sonra kalan tüm borçları iptal edilir; aksi takdirde gelire dayalı planlarda bulunanların borçları 20 ila 25 yıllık ödemelerden sonra iptal edilecek.

Ancak yeniden hesaplama yalnızca doğrudan federal hükümet tarafından verilen kredilere uygulandı. Bu, bankalar tarafından Perkins Kredisi, Federal Aile Eğitim Kredisi ve Sağlık Eğitimi Yardım Kredisi programları aracılığıyla verilen federal destekli kredilere sahip borçluları dışarıda bıraktı.

Bu borçluların hak kazanmak için son bir şansları var. tek seferlik bir ayarlama için. Federal destekli kredilerini Çarşamba gününden önce federal doğrudan konsolidasyon kredisinde birleştirirlerse, bu kredilere ilişkin önceki ödemeleri otomatik olarak incelemeye uygun hale gelecek.

Borçlular, kredilerini birleştirmek için studentaid.gov web sitesinde çevrimiçi başvuru yapabilirler. Son başvuru tarihini karşılamak için başvurunun Salı günü sonuna kadar yapılması gerekiyor; Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı öğrenci kredisi hizmet ombudsmanı Celina Damian, onayın daha sonra gelebileceğini söyledi.

Tek seferlik düzenlemenin bir parçası olarak, Eğitim Bakanlığı, borçlulara pandemi nedeniyle geri ödemelerin duraklatıldığı dönemin tamamı için kredi veriyor. Bu, üç yıllık kredi değerinden biraz fazla.

Buna ek olarak, bakanlık, borçlunun gelir bazlı bir planı seçmeden önce içinde bulunduğu diğer herhangi bir geri ödeme planı kapsamında yapılan ödemeler için de kredi veriyor. Ve borçlulara, ertelemede veya uzun müsamaha sürelerinde geçirdikleri aylar için kredi verir.

Düzeltilmiş ödeme sayıları kendilerini 20 yıllık (çoğu lisans kredisi için) veya 25 yıllık (lisansüstü krediler için) eşik değerlerinin üzerine çıkaran borçluların kalan borçları otomatik olarak affedilecektir.

Yüksek Mahkeme, Başkan Biden'ın 2023'te yaklaşık 40 milyon borçluya borç ertelemesi sağlama teklifini reddetse de, yönetimin iki önemli çabası daha var veya üzerinde çalışılıyor. Yaklaşık 30 milyon borçlunun borcunu azaltacak bir dizi kural önerdi ve aylık ödemeleri daha düşük olan ve daha az faiz tahakkuk ettiren, gelire dayalı yeni bir geri ödeme planı uygulamaya koydu.