Özel eğitim normalleştirme nedir ?

AMate

Global Mod
Global Mod
Ozel Egitim Normallestirme: Neden, Ne, Nasl?

Ozel egitim normallestirme, ozellikle ogrenme guclukleri olan ogrencilere yonelik egitim vermenin kalitesini arttrmak icin kullanlan bir yaklasm olarak tanmlanabilir. Ozel egitim normallestirme, ogrenme gucluklerinin etkilerini azaltmak icin ogrencilerin ozel ihtiyaclarnn karslanmasna yardmc olur. Bu yontem, ozel egitime yonelik ogretim ortamnn, ogrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri, ogrenme frsatlarnn esit olarak dagtlabilecegi ve ogrenme gucluklerinin etkilerinin en aza indirilebilecegi bir ortam olusturarak ogrencilere kaliteli bir egitim verilmesini saglayacak sekilde tasarlanmasna yardmc olmaktr.

Ozel egitim normallestirme, ozel egitime yonelik ogretim ortamnn tasarlanmasnn onemli bir parcasn olusturur. Ogrenciye ozel egitim ortamnn tasarlanmasnn amac, ogrencinin ozel ihtiyaclarnn ne oldugunu anlamak ve ogrencinin ogrenme gucluklerinin etkilerini en aza indirmek icin ogretim ortamnn ogrenciye gore optimize edilmesidir. Ogrenciye ozel egitim ortamnn tasarlanmas, ogrencinin kendini nasl ifade ettigi, ogrenme frsatlarnn ne sekilde dagtlacag ve ogrenme gucluklerinin etkilerinin nasl en aza indirilebilecegi gibi konular icermelidir. Ogrenciye ozel egitim ortamnn tasarlanmas, once ogrenciyi anlamak icin calsmalarn yaplmasn gerektirir. Ogrencinin ozel ihtiyaclarn kesfetmek icin ogrencinin ogrenme durumu, bilgi ve becerileri hakknda bilgiler toplanmaldr. Bu bilgilerin toplanmasndan sonra, ogretim ortamnn ogrenciye gore optimize edilmesi icin uygun tedbirler alnmaldr.

Ozel egitim normallestirme, ogrenciye ozel egitim ortamnn tasarlanmasnn bir sonucu olarak, ogrencilerin kendilerini ifade etmeleri ve ogrenme frsatlarnn esit olarak dagtlmasn saglar. Ogrencilerin kendilerini ifade etmeleri, ogrenme ortamnn ogrencilere ozgu kalite standartlarna uygun olarak tasarlanmasn gerektirir.