Okul öncesi okullar Gujarat’ta düzenlenir | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Okul öncesi okullar Gujarat’ta düzenlenir | Ahmedabad HaberleriAHMEDABAD: Yeni kurulan eyalet hükümeti kayıt yaptırmayı planlıyor anaokulları zorunlu Eyalet hükümeti, ilkokul ve ortaokul anaokulu öğretmenleri için asgari yeterlilik kriterlerine ilişkin düzenlemeleri içermesi muhtemel bir düzenleyici politika oluşturma sürecindedir. Şimdiye kadar anaokullarının işleyişine ilişkin herhangi bir düzenleyici mekanizma yoktu. Kaynaklar devlet eğitim departmanı KG bölümlerinde ücret düzenleyici önlemlerin getirilmesi için görüşmeler devam etmektedir.
Kaynaklar, eyalette yaklaşık 40.000 anaokulu olduğunu, ancak bunların herhangi bir eğitim kurumu tarafından düzenlenmediğini söyledi. Kaynaklar, bu okulların çoğunun apartman ve bungalovlarda faaliyet gösterdiğini söyledi.
Şu anda, ücretler veya öğretmen uygunluğu ile ilgili herhangi bir kural yoktur.
Üst düzey bir yetkili, “Kabine, okul öncesi eğitimin çeşitli yönleri için kurallar getiriyor. Uzun süredir bir yönetmelik üzerinde düşünülüyor ve taslak neredeyse hazır. Yakında onay için hükümete sunulacak.” Adının anılmasını istemeyen devlet eğitim departmanından TOI’ye söyledi. Bunun bir politika veya yasa olabileceğini de sözlerine ekledi.
Kaynaklar, yeni Milli Eğitim Politikası, 2020, ilköğretim iki bölüme ayrılmıştır: 1-5. Sınıf ve 6-8. Sınıf. Üç kreş bölümü – kreş, genç KG ve Kıdemli KG – ilköğretimin ilk bölümüne dahildir. Anaokulları yetkililer tarafından düzenlenmediğinden, hükümetin anaokulu bölümlerindeki öğrenci sayısı hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Bu programla hükümet, 1. sınıfa geçen okul öncesi çocukları denetlemek istiyor.
Hükümet ayrıca okul öncesi ücret yapılarını düzenlemek ve işe alınan öğretmenlerin gerekli nitelik kriterlerini karşılamasını sağlamak istiyor. Şu an itibariyle, bu okullar kendi ücretlerini belirlerken, işe alınan öğretmenlerin birçoğu ders verecek kadar nitelikli değil. Bu durum öğrencilerin ilköğretimlerini olumsuz etkilemektedir.
Anaokullarının kadın ve çocuk gelişimi dairesine kayıt olup olmayacağı henüz belli değil (WCD).
Anaokulları 10.000 Rs ile 80.000 Rs arasında değişen ücretler talep ettiğinden, yönetmeliğin ebeveynlere büyük bir rahatlama getirmesi bekleniyor. Kaynaklar, oran yapısı düzenlendikten sonra oran dilimlerinin olacağını söyledi.