Pvt okullarındaki 3.000’den fazla EWS öğrencisinin 2 yıl bekleyen geri ödemesi | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod
Prayagraj: Eğitim Hakkı Yasası (RTE) kapsamında şehrin özel okullarına erişim hakkı verilen, ekonomik olarak zayıf ailelere mensup öğrencilerin okul ücretleri hala ödenmedi.
Ekonomik olarak zayıf ailelerden gelen 3.031 çocuktan toplam 2.81 Rs ödenek olarak değerlendiriliyor. Gecikmeye, eyalet hükümetinin son iki yıldır fonları serbest bırakmaması neden oldu. Sonuç olarak, özel okullar, bu öğrencilerin RTE Yasası hükümleri uyarınca hak ettikleri öğrenim ücretlerini henüz geri alamamıştır.
Okul müdürleri devlet ilköğretim görevlileri ve çalışanlarına aidatlarını defalarca sordu.
Özel okullara okul ücretlerinin geri ödenmesi için son başvuru 30 Eylül’de Prayagraj’dan yapıldı, ancak para iki aydan fazla bir süre geçmesine rağmen serbest bırakılmadı. Örneğin ilçedeki toplam 172 özel okulun ödenmemiş bedelleri ödenmedi.
Ek olarak, bu okulların çoğu 2019-20, 2020-21 ve 2021-22 dönemi için birikmiş durumda. Ancak, bazı okullar 2015-2016 akademik dönemi için bile öğrenim ücretini almamıştır.
Temel shiksha adhikari (BSA) Prayagraj, Praveen Kumar Tiwari, “GK yasası hükümleri uyarınca ücretsiz eğitim için kabul edilen çocukların ücret iadesine ilişkin özel okullardan alınan taleplerin doğrulanmasının ardından eyalet hükümetine bir rapor gönderildi. Para gelir gelmez katkı payı ödenir.”
RTE Yasasının 12.1.c bölümü uyarınca, EWS’ye ve dezavantajlı gruplara mensup çocuklar, okul öncesi veya 1. sınıf olmak üzere giriş sınıflarının toplam kapasitesinin %25’i tutarında bir ücret karşılığında akredite edilmiş yardımsız özel okullara kabul edilmelidir. süreç başvuranları seçmek için kura ile yürütülür. Buna karşılık eyalet hükümeti, Yasanın 12(2) Bölümü hükümleri uyarınca bu tür çocukların okul ücretlerini ilgili okullara geri ödemekle yükümlüdür.
Özel okullara ücretsiz ve zorunlu eğitim için kabul edilen yoksul çocukların okul ücretlerinin ödenmesinin yanı sıra, devlet ayrıca kitap, defter ve okul üniforması için her çocuğa yılda 5.000 Rs vermelidir. Ancak Prayagraj’da kayıtlı 3.031 çocuk da bu başlık altında maddi yardım bekliyor. Yalnızca bu 3.031 çocuk için, çocuk başına 5.000 Rs tutarındaki maliyet, yalnızca bu yıl için 1,5 crore’u aşıyor, ancak son yıllarda pek çok çocuk bu miktarı bile almadı.